Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şeker-İş, kadın üyelerini ağırladı

13.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde üyesi bulunan şeker ve tütün işçisi kadınları Antalya’da Grand Şeker Otel’de ağırlayan Şeker-İş Sendikası bu anlamda bir ilki gerçekleştirerek farkındalık oluşturdu.

Aysel Kanber

Şeker-İş Sendikası 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün anlamına değer katarak, şeker ve tütünde çalışan kadın üyelerini Antalya’da Grand Şeker Otel’de misafir etti. Şekerin ve tütünün çalışan kadınları böylece bağlı oldukları sendikalarının otelinde hem eğitim aldı, hem de kendilerini iyi hissettikleri farklı birkaç gün geçirmiş oldu. Onlarca kadın yaşamında ilkleri yaşadı ve gördü sendikası ile birlikte. Kimileri ilk kez deniz kenarında oldu, kimileri ilk kez evinin dışında lüks bir otel ortamında bulunmuş oldu.

Program boyunca Şeker-İş Genel Başkanı İsa Gök ve Yönetim Kurulu Üyeleri, şeker ve tütün işçisi kadınların çalışma yaşamında karşılaştıkları sorunları dinlerken, çözümler üzerinde görüş alışverişinde bulundular.

Eğitim programının açılışında konuşan Sendika Başkanı İsa Gök, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde verdikleri mücadeleyi kadın işçilere anlatırken,  “Dersimize iyi çalışırsak, bizi yönetenleri ikna ederiz” vurgusunu yaptı.  Başkan Gök ve NBŞ kotasının yüzde 2,5’e düşürülmesinin bu anlamda kendilerini haklı kıldığının altını çizerek, sendikalı  ve örgütlü olmanın öneminin altını çizdi.

“KADINA ŞİDDET BEKA MESELESİDİR”

Toplumun kadına yüklediği rol gereği aile yaşamındaki sorumluluklarının ağır olduğuna değinen Gök, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kadınlarımızın çalışma hayatında Türkiye’de kadınların işgücüne bir başka ifadeyle kalkınmaya katılımda erkeklere nazaran daha geride olduğu ve yıllar itibariyle kadınların işgücüne katılım oranlarında da sürekli bir düşüşün yaşandığı bilinmektedir. Kadının istihdama katılmasıyla çift kazananlı hane modeline geçilmesi şüphesiz kadınların ev içinde daha çok söz sahibi olma imkânını artırırken, hanenin gelir düzeyini de yükseltmektedir. Ancak günümüzde kadınlara yüklenen toplumsal rol gereği sabır, uysallık ve itaatkarlık özellikleri, vasıfsız, düşük ücretli, emek yoğun, rutin, sıkıcı, dikkat gerektiren ve hünere dayalı işlerde yoğunlaşmalarına sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalar şunu göstermektedir ki, en büyük sıkıntı çalışan kadın için zaman sıkıntısıdır. Çünkü fazla mesai yaptıkları için evlerine, çocuklarına ve onların ihtiyaçlarına yeterli zaman ayıramadıkları, ayrıca yoğun çalışma temposundan dolayı bazılarının ise evlilik ve çocuk planlarını sürekli öteledikleri belirtilmektedir. Emeklerin sömürülmesi, çalışma saatleri dışında ve hafta sonları da çalıştırılarak kadının yıldırılması ve buna karşılık az ücret ödenmesi, fazla mesai dolayısıyla da aşırı yorgunluk en bariz sorunlar arasında gelmektedir. Ve her şeyden önemlisi kadınların sürekli duygu olarak yıprandıkları ve duygusal bir baskı altında kaldıkları gerçeğidir.”

Kadının toplum içindeki dezavantajlı konumuna neden olan ayrımcılıkların ortadan kaldırılabilmesi için gerekli önlemleri hem hukuki hem siyasi düzeyde alabilecek karar mekanizmalarının acilen devreye girmesi gerektiğini ifade eden İsa Gök, sözlerini şöyle tamamladı:

“Modern Türkiye toplumsal cinsiyete dayalı ayrımda kadınlığın belirgin olarak yaşandığı ülkelerden biri olmamalıdır. Ancak bugün bu konuda bir takım tedbirler alınsa da kadına şiddet toplumsal yaşantımızın önemli bir beka meselesi haline gelmiştir.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 6 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Nurten Mese

14.03.2019 - 13:34
Öncelikle başta ısa Gök şeker iş başkanımıza h yönetim kuruluna binlerce kez çok teşekkür ederim bize bu çok güzel tatili bizlere laik gördükleri için hepsine ayrı ayrı çok teşekkürler kendimi şeker iş sendikasına katıldığım için gurur duyuyorumSayın ıbrahim bircan başkanımıza ve yönetim kuruluna tanıdığım için çok memnun oldum iyiki varsın iyiki sizler gibi birilerini tanıdım için çok şanslıyım toplantıda bizleri bilgilendirdiginiz için minnettarız iyiki varsınız iyiki tanıdım sizleri 👏👏👏

ZEKİYE CESUR

14.03.2019 - 01:46
Başta şube başkanımız İBRAHİM BIRCANA her zaman Bizim arkamızda durduğu güvenimizi boşa çıkarmadığı için çok TEŞEKKÜR EDERİM şimdi doğru sendikamızı Bulduk Bize rüya gibi tatili ve aldığımız bigilerden dolayı ŞEKER İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANIMIZ İSA GÖK BAŞKANLARIMIZ MURAT TAŞLIYURT CENGİZ BAŞKANİMIZA TEŞEKKÜRERİ BORC BİLİRİM
Diğer Haberler

Pazarlamanın reddedilen kardeşi konumundaki halkla ilişkiler (PR), Türkiye’de internet medyasının kitle iletişim aracı olmaya başladığı 1997 yılından itibaren hızlı bi...

Tonlarca muhteşem yaratıcı fikirleriniz var ve gerçekten, sonunda yeni işinizi kuruyorsunuz. Yeni kitabınızı çıkartıyorsunuz ya da mevcut şirketinizde yeni bir hizmet ...

Koç Holding’in 55. Olağan Genel Kurulu, Koç Ailesi, Koç Holding üst yönetimi ve hissedarların katılımıyla 21 Mart Perşembe günü Nakkaştepe’deki Holding merkezinde gerç...

Bu yıl 8’ncisi düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ekonomide değişen dengeler ve global ölçekli sorunlar masaya yatırıldı.

Tüpraş 59. Genel Kurul Toplantısı, 20 Mart 2019 tarihinde Körfez Kocaeli’ndeki şirket merkezinde yapıldı.

Pınar Su Genel Müdürü Hüseyin Karamehmetoğlu, Dünya Su Günü’nün önemine dikkat çekerek, her bir damla suyun sorumluluğunu alarak yatırımlarına yön verdiklerini belirtti.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda çevreyle uyumlu yenilikçi teknolojiler geliştiren Arçelik, su verimliliği yüksek ürünleriyle doğal su kaynaklarının kor...

Yazarlar
Website Security Test