Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

DAP Yapı'dan İzmir'in en güvenli binası

15.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, DAP İzmir projesinde deprem güvenliği anlamında ezber bozan bir işe imza attıklarını söyledi.

DAP Yapı’nın İstanbul dışında hayata geçirdiği ilk proje olan DAP İzmir projesinde an önemli aşama geride kaldı. Deprem güvenliği adına son derece önemli bir işe imza attıklarını söyleyen DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Biliyorsunuz herkes İstanbul depreminden bahsediyor ama İzmir, kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına tamamen birinci derece deprem bölgesinde. Biz nasıl İstanbul’daki projelerimizde önce güvenlik diyorsak, İzmir’de de aynı ciddiyetle hareket ediyoruz. Bu tarz projelerde 20 metrelik temel derinliği makul ve güvenilir kabul edilir. Ama İzmir’in en güvenli binasını yapmak istedik ve 61 metre kadar derine inmeyi başardık. Yani bir bina ölçüsü olarak 21 kat yerin üstüne yapacağımıza o 21 kat kadar mesafeyi yerin altına indirdik. Temeli atıyoruz, otoparkı da bu derinliğe inmemizden dolayı yerin altına çekiyoruz. Bu sayede de yer üstünde otopark olarak ayırdığımız bölgeyi peyzaj ve çocuk alanı gibi sosyal yaşam alanlarına dönüştürmüş oluyoruz. Baktığınız zaman büyük bir maliyet gerektiren bir işe imza attık. Ama içimiz rahat, İzmir’e yakışanı yapıyoruz” diye konuştu.

 

DAP İZMİR’İ DE ERKEN TESLİM EDECEĞİZ

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, DAP İzmir proje şantiyesindeki çalışmaların da tüm hızıyla sürdüğümü kaydederek, “Kaba inşaatı Ağustos 2019’da bitireceğiz, bu zaman zarfında bir yandan ince işçilik devam edecek. Biliyorsunuz, projedeki teslim tarihini Aralık 2020 diye açıklamıştık. Ancak teslim tarihini bir DAP geleneği olarak erkene çekiyoruz. Daha önceki projelerimizde yaptığımız gibi, DAP İzmir’i de erken teslim etmeyi planlıyoruz” dedi.

Ziya Yılmaz, DAP İzmir’in yüzde 78’sinin satıldığı bilgisini de paylaştı. DAP Yapı olarak İzmir’e ilgilerinin artarak devam ettiğini söyleyen Ziya Yılmaz, kısa süre içinde İzmir’e dair yeni yatırım müjdeleri vereceklerini de vurgulayan Yılmaz, “Sadece TÜİK rakamlarına göre son 10 yılda İzmir’e net göç 193 bin! Ve bu 193 bin kişinin özelliği alım gücü yüksek kitleyi temsil etmesi. İzmir’in potansiyeli oldukça yüksek. Geçtiğimiz aylarda Knight Frank tarafından yayınlanan araştırmaya göre de İzmir 2017 yılında dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı ikinci şehir oldu. Bu da İzmir’in, Anadolu’nun potansiyelini gösteren çok önemli bir veri. Bu tablo net bir şekilde şöyle diyor: Bugün gayrimenkul hâlâ en güçlü yatırım aracı olma özelliğini koruyor. Yeter ki doğru lokasyon, doğru şirket ve doğru fiyat bir araya gelsin” dedi.

 

İKİ YILDA 4.600 KONUT TESLİM ETTİK

DAP olarak bu anlamda iş bitirme becerileri, erken teslimleri ve stratejik projeleri ile sektöre örnek olduklarına vurgu yapan Ziya Yılmaz, “Sadece son 2 yılda 4 bin 600’ün üzerinde ev teslimi gerçekleştirdik. Bu en az inşaat süreci kadar kıymetli, özenli bir konu” değerlendirmesinde bulundu.

Ziya Yılmaz, 2019’un ilk yarısında da Validebağ ve Teras Kule projelerini teslim edeceklerini, bir sonraki teslimlerin ise Dap İzmir olacağını vurguladı.

 

5 YILDA 13 MİLYAR TL YATIRIM YAPACAĞIZ

En son Emlak Konut GYO’nun Nişantaşı ve Çekmeköy olmak üzere 2.9 milyar lira değerinde iki ihalesini kazanan DAP Yapı, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

İzmir’de de Mavişehir ve Çeşme’de iki büyük araziyi portföylerine eklediklerini hatırlatan Ziya Yılmaz, “Beykoz ve Pendik’te de arsa stoğumuz bulunuyor. İstanbul ve İzmir’de 700 bin metrekarenin üzerinde arsa geliştirdik” diye konuştu.

DAP Yapı olarak gelecek 5 yılda 13 milyar TL'lik yatırım hedefi koyduklarını da hatırlatan Ziya Yılmaz, 2018’i yatırım yılı ilan ettiklerine vurgu yaparak, Türkiye için üretmeye, istihdam sağlamaya ilk günkü aşkla devam ediyoruz” dedi.


İSTMARİNA’NIN TAMAMI SATILDI, AVM’DE HEDEF 15 MİLYON ZİYARETÇİ

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, arazisini 5 yıl önce Emlak Konut GYO’dan aldıkları ve aldıktan 1.5 yıl sonra işe başladıkları İstMarina projesinde tüm satışların tamamlandığı bilgisini aktardı. Dünya birinciliği ödülleri bulunan bu projenin bir benzerinin en az 10 yıl boyunca bir daha zor yapılacağına dikkat çeken Yılmaz, “Burada 2.500 kişi çalıştı. Geçtiğimiz aylarda projenin içinde yer alan İstmarina AVM’yi de açtık. Anadolu yakasının en büyük AVM’lerinden birini hayata geçirdik. İstmarina AVM’nin yüzde 95’i tamamen dolu durumda. Yüzde 5’i ise tarihi alan olduğu için iç restorasyon çalışmaları ve tasarımları yapılıyor. Kalan Yüzde 5’lik bölüm de iki aya kadar açılacak” dedi. İstMarina AVM’de geçen ay ağırladıkları ziyaretçi sayısının 1 milyona yaklaştığını, önümüzdeki yıl ise aylık 15 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.


İlk alanlar en az iki kat kazançlı çıkıyor
Konuta yatırımın orta ve uzun vadede yüksek getirilere imza attığını da söyleyen Ziya Yılmaz, şunları anlattı: “Son 10 yıla, son 20 yıla baktığınızda Türkiye’de gayrimenkulün kazandırdığını hiçbir yatırım kazandıramadı. Son dönemde gerçekleştirdiğimiz bazı projelere bir bakalım. İstmarina’da metrekaresi 4 bin TL’den satışa çıkmıştık. Projenin son bağımsız birimlerini metrekare bedeli 14-17 bin TL aralığında verdik. Yani ilk alanlar yüzde 325 kazançlı çıktı.

Teras Kule’de ise satış fiyatı 5 bin liradan başlamıştı. Halihazırda bu projede de şu anki fiyatlar 9 bin 500 liraya yükseldi. En başta bu projeden konut alanlar, şimdi yatırımlarını ikiye katlamış durumda.

DAP İzmir’de ise metrekare satış fiyatı 4 bin 200 liradan başlamıştı. Şu an 8 bin 300 lira bandında seyrediyor. Daha bir yıl olmadan prim değeri ikiye katlanmış durumda.

Adam Kule’de ise konutların metrekaresi 4 bin liradan satışa sunulmuştu. Şu an 11 bin lira seviyesine yükselmiş durumda. Yatırım yapanlar yıl bitmeden kazançlarını 3’e katlayacak öngörüsü hakim.”


Gayrimenkulde böyle bir fırsat bir daha gelmez
Uzun vadede gayrimenkulün tüm yatırım araçlarından daha fazla kazandırdığını ilk projesi Şelale Evleri üzerinden bir örnekle açıklayan Ziya Yılmaz, “İnşaat maliyetleri, geçen yıla göre yüzde 60’a yakın bir artış gösterdi. En basitinden, demirin tonu 1.600 TL’den 4 bin TL’lerin üzerine çıktı. Şu an maliyetlerdeki artışa rağmen, zam yapılmadığı, Cumhuriyet tarihinin en uygun fiyatlarının olduğu bir dönemdeyiz. Böyle bir dönem bir daha gelmez. Bu fırsat da uzun sürmez. Bu maliyet artışlarının yeni yapılacak projelere yansıtılması kaçınılmaz olacak. Yani özetle, yeni başlayacak orta halli projelerde bile 10 ila 15 bin liralık metrekare fiyatlarına alışmaya başlayacağız” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İstanbul Maden İhracatçılar Birliği (İMİB), dünyanın önemli doğal taş pazarlarından İtalya’ya çıkartma yapmaya hazırlanıyor. 25-28 Eylül tarihleri arasında düzenlenec...

Her yaz birbirinden farklı etkinliklerle misafirlerinin tatillerine renk katan Çeşme Altın Yunus bu yazın son etkinliği olan ''Gaziantep Tadım Gecesi Etkinliği'' ile b...

Mevduat sahiplerine avantajlı ürünler sunmayı sürdüren Halkbank, hesabındaki dövizini satarak tasarruflarını Türk Lirası olarak değerlendirmek isteyen müşterilerine ''...

Hazırgiyim ve Konfeksiyon, Tekstil ve Hammaddeleri, Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birlikleri ile Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası tarafından hayata geçirilen '...

Teknolojinin hızlı değiştiği günümüzde de Takım Tezgahları sektörü, ileriye dönük teknolojik yatırımlar yapıyor. Takım tezgahları sektörü ile bağlantılı olarak otomoti...

Garanti Bankası'nda Ali Fuat Erbil'in istifası ile boşalan Genel Müdürlük pozisyonuna Recep Baştuğ'un atanmasına karar verildi

Yapay zeka, makine öğrenimi ve derin öğrenmeye dayalı görüntü işleme çözümleri sunan Türk Ar-Ge şirketi Ayvos, geliştirdiği yapay zekaya dayalı yazılımlarla ormanlarım...

Yazarlar
Website Security Test