Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“Bir Kilim” artık yetmiyor…

17.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD-Türkiye arasındaki restleşmeler, dövizdeki sert dalgalanmalar, enflasyondaki çift haneli tırmanışlara karşın Anadolu’dan dünyaya açılan Kilim Mobilya, üretmeye devam edenlerden. Ar-Ge, inovasyon ve ihracat odaklı büyümeyi hedefleyen Kilim’de bu anlamda yatırımlar sürüyor. Hedef önümüzdeki 5 yılda sektör lideri olmak.

AYSEL KANBER

1976’da Kayseri’de küçük bir marangoz atölyesi olarak temeli atılmış Kilim Mobilya’nın. Bugün 180 bin metrekarelik bir alanda dört tesisi ile üretimini sürdürüyor. Artık markalı mobilya sektörünün önemli oyuncuları arasında yerini almış bir firma konumunda Kilim Mobilya. Yerli ve milli olarak 41 yılı geride bırakmış, kurumsallık sürecini de tamamlamış, profesyonel yönetimi kabullenmiş bir Anadolu firması.

Geçen hafta sonu basın ile bir buluşma gerçekleştirdi Kilim Mobilya ekibi. Üretimi, Ar-Ge’yi yatırımı yerinde gördük, inceledik. Kilim Mobilya CEO’su Mesut Yiğit, 7’den 70’e her tüketicinin ihtiyacını EFQM mükemmellik modeli çerçevesinde karşıladıklarını anlattı.  

2017 İSO İkinci 500 sıralamasında 266’ncı sırada yer aldıklarını vurgulayan Yiğit, 2017 yılında toplam satışlarının yüzde 25’i düzeyinde olan ihracat payını yüzde 40 düzeyine yükselttikleri bilgisini paylaşırken, hedeflerinde satışlarının yüzde 50’sinin ihracat olduğunu kaydetti.

Kilim Mobilya, Ar-Ge ve Endüstri 4.0’a verdiği önem paralelinde bütçenin yüzde 1’ini söz konusu çalışmalar için ayırmış bulunuyor.

 

Kilim mobilyanın önceliğinin Ar-Ge olduğu vurgusunu yapan Mesut Yiğit, Endüstri 4.0’ı çok önemsediklerini ve tasarımlarını da sürekli çeşitlendirdiklerini ifade etti.

Yiğit, “Endüstri 4.0 üzerine yapılandırdığımız sistemimizin işleyiş ve hız açısından önümüzdeki yıllarda daha farkedilir sonuçlar doğuracağını, bu anlamda odağında insan olan çalışma prensibi ve iş gücümüzün katma değer ve de verim artışı göstermesini hedefliyoruz.” diye ifade etti.

Tedarikçileri ile 3 bini aşan bir istihdam rakamından söz eden Yiğit, ekip olmanın önemine inanarak hareket ettiklerini dile getirdi.

Kriz formülü olarak ihracat ağını genişletmek stratejisini ortaya koyduklarını belirten Mesut Yiğit, “Avrupa, Orta Asya Cumhuriyetleri ve Ortadoğu ülkelerinde satışlarımızı giderek artırıyoruz. Dış pazarda sağladığımız büyüme ile iç pazardaki duraksamayı önemli ölçüde kompanse ediyoruz.” Dedi.

İhracat odaklı büyümeye ve ihracata dayalı döviz girişlerini artırmaya çok önem verdiklerini söyleyen Yiğit, ABD’de sektördeki ilk üç marka arasında olduklarını, Kilim’in yeni Pazar hedefinde ise Sahra Altı Afrika, Kıta Avrupa’sı yer aldığını ve şimdilerde bunun yapılanmasını sürdürdükleri bilgisini verdi.  

Kilim Mobilya CEO’su Mesut Yiğit, önümüzdeki 5 yıl içerisinde sektör lideri olmayı hedeflediklerini belirtirken, ABD’de ilk üç içerisinde olduklarını ifade etti.

Ar-Ge ve ihracat öncelik

İhracat pazarlarından aldıkları ivme ile 2017 yılında yüzde 37 olan büyüme oranını bu yıl yüzde 40 düzeyine yükseltmeyi planladıklarına değinen Yiğit, paylaşımlarını şöyle sürdürdü:

“Mevcut konjonktüre bağlı olarak yaşadığımız kısmi daralmanın aşılmasını öngörerek, tüm üretim gruplarımızda kapasite artışına hazırlanıyoruz.  Yılın ilk çeyreğinde 33 yeni bayi açtık. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 43’e çıkarmayı hedefliyoruz. Yurtdışında ise 130 satış noktamız bulunuyor. Yurt içi ve yurt dışında da franchaising modeli ile bayileşmeyi sürdürüyoruz. Bundan sonrasında ise kurumsal satışlara odaklanacağız. Tüm bu yüksek oranlı büyüme ve kapasite artış hedeflerimizin temeline de ‘insan odaklı üretim’ politikamızı koyuyor ve bu politikalarımızı Ar-Ge’ye  dayalı yenilikçi çalışmalarımıza dayandırıyoruz. Toplam ciromuzun yüzde 1’ini Ar-Ge için ayırdık. Gelişmelere göre bu oran artırılacak. 40 kişilik bir Ar-Ge Üssü Projesi ile birlikte bilgi işlem altyapımızı da yeniliyoruz.

Kilim Mobilya, kendi bünyesinde üretim yapan sünger fabrikası Yaysün’de de Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor.

 

Özellikle, Kilim Uyku hem arkasındaki Ar-Ge ve üretim gücü, hem de Pazar ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik planlamasının yanı sıra tüketici geri dönüşleri ile de ciddi beğeni aldı. Tüm bunların yanında, çocuk grubu Nino’nun satışları, yüzde 280 gibi artışla, neredeyse üç kat büyüdü.”

Hybrid teknolojisi ile tamamen ergonomi odaklı ürünlere de ağırlık verilmeye başlandığını kaydeden Yiğit, “Kendi bünyemizde üretim yapan sünger fabrikamız Yaysün de Ar-Ge çalışmalarının sonuçlarını aldığımız Pazar aksiyonlarının yanı sıra, bu yıl ek olarak rulo sünger üretim hattını kurduk.” Dedi.

Yiğit, e-ticaret altyapısı ile ilgili çalışmalarının tamamlandığını belirtirken, IKEA gibi küresel devlerle işbirliklerini sürdürerek büyümeyi hedeflediklerini anlattı.

1976’da Kayseri’de küçük bir marangoz atölyesi olarak işe başlayan Kilim Mobilya, bugün 180 bin metrekarelik bir alanda dört tesisi ile üretimini sürdürüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Huawei telefonu olanlar Google'ın almış olduğu kararın ardından webte bu kararın kendilerini nasıl etkilediğini araştırmaya başladılar. Huawei telefonu olanlar ne yapa...

SOCAR Türkiye yöneticileri ile Petkim ve STAR Rafineri Genel Müdürleri, İzmir basınıyla iftarda bir araya geldi. STAR Rafineri’nin ekim ayında faaliyete başlamasıyla p...

Hyundai’nin merakla beklenen 1.6 dizel ve 7 ileri DCT şanzımanlı KONA modeli Nisan ayında Türkiye’de satışa sunulmuş ve ardından Türkiye’yi kapsayacak bir tura çıkmışt...

Philip Morris/Sabancı, 2014 yılından bu yana, sürdürülebilir tütün üretimi ve iyi tarım uygulamalarına 10 milyon TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirdi.

QNB Finansbank, CardFinans TarımKart ile üreticilere 6 aya kadar faizsiz ödeme kolaylığı sağlıyor. Bankadan yapılan açıklamaya göre, global gücü ve yaygın şube ağıyla ...

EGİAD, İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Aytül Özkan’ı ağırladı.

İzmir ve Manisa illerinde yaklaşık 5,7 milyon kişiye elektrik dağıtım hizmeti sağlayan GDZ Elektrik Dağıtım; tüketicilere daha kaliteli ve sürdürülebilir elektrik ener...

Yazarlar
Website Security Test