Facebook ta paylaştweet le

2 yılda 1000 kilometre asfalt

26.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yol bakım ve yenileme çalışmalarıyla Türkiye’deki en yüksek imalat rakamlarından birine imza attı. Son 2 yılda 1000 kilometre uzunluğa denk gelen toplam 3 milyon ton asfalt imalatı ile İzmir’in yollarını baştan sona yeniledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin yollarını yenilemek ve konforlu bir ulaşım sağlamak için yol yapım, bakım ve yenileme çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Yol ve altyapı çalışmalarını yürüten Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZBETON A.Ş., son 2 yıldaki çalışmalarıyla, şehrin ana arterlerinden en uzak köy yollarına kadar her noktada büyük bir özveriyle çalıştı ve Türkiye’nin en çok yol imalatı yapan kurumları arasında yer aldı.

Salgın yatırıma engel olamadı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in seçim sürecinde dile getirdiği “rekor asfalt yılları” vaadi doğrultusunda çalışmalarına ivme kazandırdı. Büyükşehir ekipleri, İzmir’in bakıma ihtiyaç duyulan yollarını tespit etti ve ihtiyaçların karşılanması için detaylı bir program hazırladı.
Son bir yıldır tüm dünyayı sarsan koronavirüs salgınına rağmen, çalışmalar hız kesmedi. Büyükşehir, salgın kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarını, yol yenileme çalışmaları açısından fırsata dönüştürdü. Bu kapsamda İzmir’in en önemli arterlerinden olan ve yıllardır çalışma yapılamayan Altınyol, Yeşildere Caddesi, Mithatpaşa Caddesi, Gaziemir Akçay Caddesi, Mürselpaşa Bulvarı ve Kültürpark çevresi baştan sona yenilendi.

İşte rakamlarla yol çalışmaları
İZBETON; pandemi ve doğal afetlere rağmen İzmir’in her köşesinde asfalt, sathi kaplama ve parke kaplama çalışmalarını özveriyle yürüterek, İzmirlilere konforlu ve güvenli bir yolculuk deneyimi sağlamayı sürdürdü. Son 2 yıllık süreçte yapılan çalışmalardan öne çıkan başlıklar ise şöyle:

Asfalt çalışmaları
Büyükşehir, 1 Nisan 2019’dan 2019 sonuna kadar yapılan çalışmalarda, toplam 1 milyon 364 bin 835 ton asfalt kullandı. Bu tonaj ile toplam 416 kilometre uzunluğunda yol yeniledi. 2020 yılında ise toplam 1 milyon 678 bin 362 ton asfalt imalatı tamamlayarak İzmir’in çok sayıda noktasında yol bakım çalışması yaptı. Toplam 512 kilometre yolu, baştan sona yeniledi.

Sathi kaplama çalışmaları
Köy, ova ve üretim yollarında yapılan sathi kaplama çalışmaları kapsamında ise, 1 Nisan 2019’dan 2019 sonuna kadar toplam 3.1 milyon metrekare uygulama yapıldı. Bu süre zarfında sathi kaplama yapılan yolların toplam uzunluğu 517 kilometre olarak hesaplandı.
2020 yılı içinde ise 2 milyon 469 bin 589 metrekarelik (412 kilometre) yol imalatı tamamlanarak merkez dışı ilçelerdeki yurttaşların ulaşımda rahat etmesi sağlandı, üreticiye konforlu yollar açılarak İzmir tarımına katkı sunuldu.

Parke kaplama çalışmaları
İZBETON, asfalt ve sathi kaplamanın yanı sıra, şehir içi sokaklara, caddelere ve köylere uygulanan kilit parke döşemeleri için de yoğun mesai harcadı.
1 Nisan 2019’dan 2019 sonuna kadar, kilometre cinsinden 171 kilometreye denk gelen toplam 1 milyon metrekareyi aşkın alanda yollara kilit parke uygulandı. 2020 genelinde ise 1 milyon 706 bin 973 metrekarelik (284 kilometre) alan, kilit parke taşıyla kaplandı ve şehir merkezinden köy meydanlarına kadar her noktada çalışmalar yapıldı.

Ege’nin en büyük güçlerinden biri İzmir için iş başında
İZBETON, Ege Bölgesi’nin en önemli ve en büyük şirketleri arasında gösteriliyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) 2019’da hazırladığı 100 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde ilk 25’te yer alan İZBETON; 3 şantiyesi, 850 kişiyi aşkın personeli, 450’yi aşkın araç barındıran makine parkı, hiç durmadan üretim yapan asfalt plenti, parke fabrikaları, alanlarında uzman mühendis ve teknik ekibiyle İzmir’in altyapısını iyileştirmek; yollarını konforlu ve güvenli hale getirmek için tüm kurumsal gücüyle çalışıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un ölümünden sonra bugün başta yandaş ulusal gazeteler olmak üzere birçok gazete ve haber sitesinde Torbalı’da bir kaos, bir kolt...

İzmir Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım hizmetlerinden günün belli saatlerinde yüzde 50 indirimli tarife ile yararlanılmasını sağlayan Halk Taşıt uygulamasının sefer ...

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur törenle son yolculuğuna uğurlandı. Uygur’un cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kı...

Ramazan ayı boyunca 400 bin kişilik iftar yemeği dağıtmayı planlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahiplerinin iftar yemeği paketleri ve gıda kolilerini kapıla...

Çeşme Milli Emlak Müdürlüğü, hazineye ait yaklaşık 23 milyon lira değerindeki 5 arsanın ihale ile satılacağını açıkladı.

Kente özgü tarımsal ürünlerin üretimi ve tanıtımı için çalışan Bornova Belediyesi’nin girişimleriyle Bornova Kınalı Bamyası’nın ardından Bornova Misket Üzümü de Coğraf...

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında kadınlara yönelik çalışmalar gerçekleştiren Dikili Belediyesi, yeni uygulamasını devreye soktu. Kadınların psikolojik, sosyoloji...

Yazarlar