Facebook ta paylaştweet le

CHP'li Sarıbal'dan Efes Selçuk çıkarması

24.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP Bursa Milletvekili ve CHP Genel Başkan Tarım Politikaları Başdanışmanı Orhan Sarıbal Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’i ziyaret etti.

Başkan Ceritoğlu Sengel’in tarım alanındaki çalışmalarını inceleyen Sarıbal, Efes Selçuk Belediyesi’nin kendi öz kaynaklarıyla inşa ettiği Efes Tarlası tarım merkezini ziyaret etti. Sarıbal, Covid- 19 salgını ile tarımın ve üretimin her zamankinden daha fazla önem kazandığını belirterek; “Toprağımızı, koruyabilirsek, toprağımızı, verimli tutabilirsek, geleceğimiz de inşa edebiliriz. Bu bağlamda Efes Selçuk Belediyesi’nin toprakla, eğitimi birleştiren Tarım Merkezi Projesi bizim için çok büyük önem taşıyor” dedi.

Başkan Ceritoğlu Sengel Orhan Sarıbal’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyetini ifade ederek; “Bugün kıymetli milletvekilimiz ve bizim için tarımda çığır açan ve aynı zamanda bize birçok tecrübesini aktararak bizim de ufkumuzu genişleten Sayın Orhan Sarıbal bizi ziyaret etti. Efes Tarlası, Toprak Okulu, Tohum Merkezi Üretici Pazarı ve aynı zamanda Tarım Müzemize dair fikirlerini bizimle paylaştı.  Buraya gelip fikirlerini bizimle paylaştığı için kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

TARIM TOPRAKLARIMIZI KORUYAMADIK

Proje içerisinde toprak, tohum merkezi, tarla, müze ve eğitimin bir arada bulunmasına dikkat çeken Sarıbal; “Covid- 19 salgın dönemi bütün dünyaya, insanlığın temel ihtiyaçlarından biri olan gıdanın ne kadar önemli olduğunu anlattı. Gıdanın temel kaynağı topraktır. Türkiye’nin en büyük meselelerinden biri tarım topraklarını koruyamamasıdır, topraklarına sahip çıkamamasıdır. Ne yazık ki ülkenin bugün bu kadar zengin topraklarının olmasına rağmen ithalatta dünya birinciliğini birçok ülkeden aldı” dedi.

 

COVİD “ÜRETİM YOKSA HAYAT YOK” DEDİ

Efes Tarlası tarım merkezi projesinin her aşaması hakkında Başkan Ceritoğlu Sengel’den bilgi alan Orhan Sarıbal; “Burada Köy Enstitüleri modelinde bir eğitim var. Bir yerde eğitim yoksa insanları eğitemiyorsanız; bilim, akıl, emek ve cesaretle buluşamıyorsa hiçbir şey üretemezsiniz. Bakıyoruz Cumhuriyet tarihine orada eğitim var, orada bilim var. Bugün geldiğimiz noktada ne yazık ki aklın raflarda olduğu ve bilimin itibarsızlaştırıldığı bir tarihsel süreçten geçiyoruz” dedi.

Covid 19 salgınının insanın yaşam hakkından sonra su, hava ve gıda hakkının olmazsa olmaz olduğunu belirten Sarıbal; “Covid 19 ekmeğiniz yoksa yaşayamazsınız dedi. Dolayısıyla bu projeyi bu açıdan çok çok önemsiyoruz. Burada Toprak Okulu var. Toprak nedir, toprağın anlamı ne? Bu okul bunu anlatacak. Biz sadece sofraya gelen gıdayı görüyoruz. Onun altında toprağın bereketini, onun altında çiftçinin mücadelesini, geçen süreci görmüyoruz. Özellikle çocuklarımız da bu süreçten haberdar değil. Burada,  Toprak Okulu’nda bilgi, çocuklarla, çiftçilerle paylaşılacak. Çocuklar sofralarına gelen gıdanın nasıl yetiştiğini öğrenecekler” dedi.

 

BAŞKAN CERİTOĞLU SENGEL’E TEŞEKKÜR

Dünyada en hızlı gelişme yaşayan sektörün tarım sektörü olduğunun altını çizen Sarıbal; “Covid ile beraber yeniden üretim biçimlerini değerlendiriyor. Biz yeniden kendi gıdamızı kendi topraklarımızda nasıl üretebileceğimize bakacağız. Rusya yakın tarihte en büyük domates üreticisi olabilir. Çin tarımda bütün dünyaya egemen olabilir ve bundan sonraki dünyada insanlık savaşının gıda üzerinde su üzerinde olacağını artık herkes biliyor. O yüzden biz de Efes Selçuk’ta bu anlamlı, önemli projenin çiftçi ve genç eğitim ayağını,  tarımda bugüne gelene kadar nasıl bir süreçten geçtiğimizi gösteren müze ayağını; elbette tohum çeşitlerini, üretim alanlarını çok önemsiyoruz” dedi.

Sarıbal, “Eğer bir nebze katkımız olursa çok sevineceğiz, bilgimizi birikimimizi birlikte paylaşacağız. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da birlikte yürüyeceğiz. Ben Başkanımızın huzurunda tüm emekçi dostlarımıza çok teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Sarıbal, Efes Tarlası tarım merkezi projesini ziyaretinin ardından Efes Selçuk Belediyesi Soğuk Hava İşletmesi Deppo Efes’i ve işletme içerisinde yer alan Masal Evi’ni de ziyaret etti. Orhan Sarıbal’ın Efes Selçuk’ta bir sonraki durağı ise partisinin ilçe teşkilatı oldu. Burada partilileri ile bir araya gelen Sarıbal Selçuk Efes Kent Belleği ve Efes Tarlası Halk Bakkalı’nı da gezdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Fen İşleri Müdürlüğü personeliyle bir araya geldiği toplantıda “Yeni bir kent inşa ediyoruz. Önümüze ne tür engel gelirse gels...

Efes ve Bergama’dan sonra İzmir’de dört yeni alanın daha Dünya Mirası olarak tescillenmesi ve İzmir’in dünyada en çok UNESCO Dünya Mirası Alanı’na sahip şehirlerden bi...

Konak Belediyesi’nin, Konaklı çocuklar için düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı konulu resim yarışmasına son katılma tarihi 15 Nisan. Çocukların res...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından düzenlenen “Millet İttifakının Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Önerisi Nedir?...

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayı boyunca 400 bin kişilik iftar yemeği dağıtacak.

CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu ve İlçe Başkan yardımcıları, Kadın Kolları Başkanı Nurten Serhadbeyi ve Gençlik Kolları Başkanı Okan Uslu ile birlikte genç yaşında...

31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde %49,28 oy alarak Karaburun Belediye Başkanı seçilen İlkay Girgin Erdoğan, 9 Nisan 2019’da mazbatasını alarak göreve başlamasın...

Yazarlar