Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de suya zam: Yeni tarifeler nasıl?

24.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İZSU) Genel Kurulu’nda 2021 yılı Ocak ayında suya yüzde 15 zam yapılacağı belirtildi. İZSU Genel Müdürlüğü 2021 Mali Yılı Performans Programı ve Bütçe Tasarısı görüşmeleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleşti.

İzmir'de yıl sonunda suya yüzde 15 zam geldi. İZSU'nun 2021 yılı bütçesi 3 milyar 164 milyon 177 bin TL olarak CHP ve İYİ Parti gruplarının ‘evet', AK Parti ve MHP gruplarının ‘hayır' oyları ile meclisten geçti. Toplantıda İzmir'deki su fiyatlarına zam geleceği, buna göre 2021 Ocak ayında suya yüzde 15 zam yapılacağı belirtildi. Meclis toplantısı sonunda konuşan Başkan Soyer, temmuz ayında da yüzde 10 zam öngörülmesine ilişkin, “Ocak ayında suya yüzde 15 zam yapılacak. Temmuzda zam yapılacaksa konuşuruz, daha temmuza gelmedik” dedi.

Başkan Soyer, konuşmaların ve oylamanın ardından şu değerlendirmeyi yaptı:

“1 milyar 200 milyon yatırım öngörüyoruz. Bütçemizin geliri 2 milyar 160 milyon civarında. Biz risk alıyoruz, elimizi taşın altına koyuyoruz ve borçlanıp yatırım yapıyoruz. Bunun popülizm olmadığını ifade etmek isterim. 1 Nisan 2019'dan bugüne su zammı yüzde 26.75. Üzerinde tartışılacak bir şey değil. Realite bu. 2021'de suya yapacağımız zam oranı da, rakamı da belli. Ocak ayında suya yüzde 15 zam yapılacak. Buradan yüzde 70'lere nasıl varıldı anlayabilmiş değilim. Temmuzda zam yapılacaksa konuşuruz, daha temmuza gelmedik. Körfez'deki kirlilik üzerine konuşuldu. Körfez'de tespit edilen ışık geçirgenliği yüzde 75.83, oksijen miktarı 5.71 miligram. Körfez temizlenmekte. Şu an sahillerde çipura tutuluyorsa bu bir göstergedir. Biz bütün yıl dere çıkış ağızlarını temizledik. Bu Körfez'in temizlenmesinde ciddi etki sağladı. ‘Önce Körfez'i kirletmemeye başlayalım' dedik. Körfez'e gelen kanallar ayrıştırılarak, Körfez'e 376 kilometre ayrıştırma kanalı yapıyoruz. Göreceksiniz Körfez daha yüksek rakamlarla temizlenecek.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Pandemi’den en fazla etkilenen kesim olan esnafları ziyaret etti.

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “İşçi Başkan El Ele, Birlikte Güzel Günlere” , “Bu İşçi Seninle Gurur Duyuyor” sloganlarıyla karşılandı.

Video konferans yöntemiyle toplanan Kıyı Ege Belediyeler Birliği Encümeni’nde, pandemi yüzünden nüfusu ciddi oranda artan ilçelere dikkat çekilerek, bu bölgelerde vata...

İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDOĞA A.Ş. her çalışanının çocuğu adına Tahtalı Barajı Havzası’nda 60 dönüm araziye 2 bin 500 fidan dikti.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi'nin hizmet binalarını 2020 yılı Nisan ayında UNESCO Dünya Mi...

30 Ekim’de yaşanan deprem sonrası vatandaşlardan gelen talepler üzerine harekete geçen Bayraklı Belediyesi, 3 farklı noktada Kentsel Dönüşüm İletişim Ofisi açtı.

Çeşme Belediyesi bir ilke imza atarak, ilçenin ilk kapalı Pazar yeri projesini hayata geçirmek için kollarını sıvadı.

Yazarlar
Website Security Test