Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Soyer açıkladı: Hilton İzmir depremzedelere açılıyor

4.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden, İzmir'e yakışan bir karar geldi. Seferihisar açıklarında yaşanan 6,9'luk deprem sonrasında geçtiğimiz ay kapanan Hilton İzmir oteli depremzedelere açılıyor. Kararı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'e yakışan bir karar alındığını açıkladı. İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki deprem sonrası evlerinde hasar olan depremzedeler, geçtiğimiz ay kapatılma kararı alınan Hilton İzmir'de kalabilecekler.

Egedesonsöz'den Oktay Güçtekin'in haberine göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ortağı olarak bulunduğu Hilton ve Uzundere konutlarının depremzedelere açılacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Halkın Bakkalı üzerinden alınan erzak paketlerinin tutarı da 13 milyon TL'ye ulaştı. Sadece 81 ilden değil dünyanın çeşitli kıtalarında 340 farklı tespitler alıyoruz. Kira desteği için 10 milyon TL ulaşmış durumda. Bu da bin 100 hanenin 5 aylık kirasını ödeyecek duruma gelmiş durumdayız. Buraya muazzam bir katılım var. Bizler böyle bir büyük rakama ulaşacağını düşünmemiştik. Bunun için herkese teşekkür ediyoruz. Burada yapmış olduğumuz çalışmalarda da 2 bin TL ye kadar indirmiştik kira yardımını, burada ulaştığımız rakam bin 100 hanenin başını sokacak bir yuva bulduğu anlama geliyor. Bu sabah Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığımız toplantıda acil yıkılma kararı alınan 3 bin 680 hane var. Yani bunların evi yok ya yıkılmış ya da yıkılması gerekiyor. Bizim hedefimiz bu 3 bin 680 hanedir. Bizim 4 mahallemizde çok büyük tahribat oldu. Buradaki hasar tespit alanları yüzde 85-90 oranında tamamlanmış durumda. Bizim hedefiz kısacası 4 bin ailedir. Bizler 662 haneye de Büyükşehir'in olanakları ile kafasını sokacak yer hedefliyoruz. Hilton denilen bir yer var ve orada Büyükşehir'in yüzde 27 hissesi var ve büyük ortakla da görüştük 380 odanın tamamını depremzedelere açıyoruz. Bizim Uzundere'de 4 bloğumuz var. Her birinde 56 daire var bunları hemen yarın açabilecek durumdayız. Toplamda 224 konutu da bu 380'in üzerine ilave edeceğiz. Gaziemir eski semt merkezi alanında da 58 yaşam alanını da deprem zedeler için kullanacağız. Bununla da en az bin 100 aile için kira bedelini garanti altına almış durumdayız, kısacası bin 162 hanemiz için bugün itibari ile yaşam alanı sunabilecek durumdayız. Sizlerin aracılığınız ile hem bakanlığımıza hem de AFAD'a rica ediyoruz. Onlar isimleri verirse hemen o isimleri yerleştirmeye başlayacağız. Biz Uzundere konutlarında çamaşır makinesi buzdolabı, ocak, karyola ve yatak ihtiyaçlarını biz temin edeceğiz. Biz bin 172 hanemiz için yarından itibaren bu imkanları devreye sokacak durumdayız" dedi.

MİLLETVEKİLLERİ AİLELERE SAHİP ÇIKSIN
TBMM'de bulunan milletvekillerine de çağrıda bulunan Başkan Soyer, "Hedefimiz bugün 2 bin küsur çadırda hayatını sürdüren vatandaşlarımızın tamamını çadırdan kurtarıp başlarını sokacak yuvalarına kavuşturmak. Bu geri kalan vatandaşlarımızı kış başlamadan yeni yuvalarına kavuşturacağız. Yıkılmış binalarda önceliği apartman görevlileri olanlara öncelik vermek istiyoruz. Toplanan paralara el konacak mı kaygısı var. Biz burada parayı belediye olarak alamıyoruz, biz gücü olanla parayı buluşturuyoruz. Yani ortada el konacak para yok, engellenecek para da yok. Biz gücü olan vatandaşlarımızın yüreğine seslendik ve bunları depremzedelere aktarıyoruz. Taşıdığımız ve taşıyacağımız konutlara buralarda eksper arkadaşlarımız denetimlerini yaptılar ve deprem konusunda herhangi bir sorun yoktur. Güven içinde binalara taşınabildiler. Bu kampanyayı büyütmekten başka çaremiz yok. Zamana karşı yarışıyoruz. Yıkılmış ve yıkılmak üzere olan 4 bin hanenin karşılığını bulmak zorundayız. Tüm milletvekillerine sesleniyorum. Her bir milletvekili bir aileye sahip çıksınlar. Milletvekilleri haricinde ise tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Vatandaşlarımızı mağdur bırakmasınlar. Bu konuyu meclisimize getireceğiz ve buna inanıyoruz ki oy birliği ile karar alınacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın başkanlığında yürüttüğümüz çalışmalarda herkes bir tarafından tutmaya çalışıyor. Bizde Büyükşehir olarak elimizden geleni yapıyoruz. Biz bakanlığın açıkladığı konular gerçekleşene kadar o süreçteki sorunu gidermek amacıyla çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 9 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Mehmet aygün

05.11.2020 - 22:53
hayırlısı olsun

Mehmet aygün

05.11.2020 - 22:51
İzmir halkından ve izmir büyükşehir belediyesinden Allah razı olsun
Diğer Haberler

Emlak, Çevre Temizlik Vergisi 2020 yılı ikinci taksit ödemelerini yapmak isteyen vatandaşlar Konak Belediyesi web sitesi üzerinden sadece TC kimlik numaralarını kullan...

Menemen Belediyesi'nde yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen Başkan Serdar Aksoy, suçlamaları reddetti.

Koronavirüsle mücadele çalışmaları kapsamında başlatılan HES Kodu-İzmirim Kart eşleştirme işlemi sürüyor. Son tarih 30 Kasım.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Gürpınar Su Ürünleri Hali’nde balıkçı esnafıyla bir araya geldi. Esnafla sohbet eden İmamoğlu, İstanbul’daki, bula...

İzmir Büyükşehir Belediyesi evinde Koronavirüs (Kovid-19) tedavisi gören, karantinasında olan ve ihtiyacı olduğunu bildiren hastalara yemek dağıtıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir içi toplu ulaşımda kullanılan elektronik kartların HES kodlarıyla eşleştirilmesi zorunluluğu nedeniyle, 65 yaş üstündekilerle, engel...

Karabağlar Belediyesi, İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs salgınına önlem amacıyla yayınladığı son genelge doğrultusunda tüm kültür, sanat, eğitim ve spor etkinlikleri...

Yazarlar
Website Security Test