Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Abdül Batur: Gültepe'de yerinde bir kentsel dönüşüm olacak

1.10.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Konak Belediyesi'nin Ekim ayı olağan meclisinin birinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, bir kez daha Gültepe'deki kentsel dönüşümle ilgili olumlu bir yorum yaparak, ''Yerinde bir dönüşüm olacak'' dedi.

Meclisin başlangıcında söz alan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak'ta gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi. Batur'un açıklamalarının ardından ise Meclis gündemine geçildi. Meclise damga vuran konular ise Gültepe planları ve parklara verilmesi planlanan şehit isimleri oldu.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur meclisin açılısında Gültepe Planları'nın zorlu bir süreç olduğunu ifade ederken, Gültepe'de bilgi kirliliği olduğunu belirtti. Batur "İzmir'de ve Konak'ta son zamanlardaki gündemimiz Gültepe planları. Bu planların yapılmasında ve meclis gündeminde tartışılarak onaylanması konusunda tüm parti gruplarımızın emeği ile hazırlanan bir plan. Gerçekten de o bölgede 40 yıldır beklenti halinde olan çalışmayı bu meclis başardı. Sonrasında ise Büyükşehir Meclisi'nden de oy birliği ile geçti. Askı süreci ise geçen ayın 26'sında tamamlandı ve indirdik. Bu askı sürecini de Konak Belediyesi'nde daha önce uygulanmadığı gibi uyguladık. 2 alan da ve Konak Belediyesi'nin sitesine girerek vatandaşlar planlamanın ne olduğunu rahatlıkla gördüler. Bizim Konak Belediyesi olarak Narlıdere'de de uyguladığımız uygulamayı burada uygulamak için yola çıktık. Bu kolay değil ancak biz elimizi taşın altına sokmak zorundayız. Bir kere kentsel dönüşüm yerinde bir dönüşüm olacak. O kadar bilgi kirliliği var ki… Bu bilgi kirliliğinde sınırlar aşılmış, başka ilçeye gönderileceği konuşuluyor… Böyle bir uygulama yok, böyle bir gücümüz de yok Türkiye'de böyle bir uygulama da yok. Bu süreç uzun soluklu bir süreç… Bundan sonra 6 aylık bir süreç gerekiyor parselasyon planı yapılacak. Asıl süreç o zaman başlayacak. Yeşil alan veya yol gövdesinde olan hisseler en yakın parselde değerleneceğini söyledik. Zaten bu planlamanın amcacı o. Yeşil alanı yeşil alana, yolu ise yola teslim etmek. Asıl itiraz edilecek ya da tartışılacak konular o zaman gündeme gelecek. Vatandaşlarımız tabi bilgi kirliliğinden etkileniyor… Hiç endişe etmesinler zamanla biz o mahallelerde dolaşacağız. Hatta bizzat ben kendim o mahallelerde gezerek vatandaşlarımıza tek tek anlatacağız. Onlar rahat olsun. Kulaklarını bu bilgi kirliliğine kapatsınlar. Bu planlara meclisimiz sahip çıktı bu yüzden kendileri rahat olsunlar. Biz gerekeni zamanla yerine getireceğiz. Kamudan herhangi bir itiraz gelmemiştir bize bu süreçte. Gelen itirazların yüzde 80'i benim evim yolda, ya da yeşil alanda diye…" ifadelerini kullandı.

ÖRNEK BİR SÖZLEŞME
Konak Belediyesi statüsünde bulunan 746 işçi ile örnek bir sözleşme yapıldığını belirten Konak Belediye Başkanı Abdül Batur sözlerini şu ifadeler ile sürdürdü; "KHK statüsünde çalışan 746 arkadaşımız vardı. 1 Temmuz kadar geçerliliği olan sözleşmeleri mevcuttu. Biz bu 746 arkadaşımızı sözleşme kapsamına aldık, 1 Temmuz'dan itibaren de eşit işe eşit ücret kapsamında değerlendirdik ve herkes ne alıyorsa onlarda alacak seviyeye getirdik. Ben belediyemize ve işçilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Güzel ve örnek bir sözleşme oldu."

DAĞITIMA BAŞLADIK
Öğrencilere tablet dağıtımına başladıklarını da belirten Abdül Batur "Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen EBA sisteminde çocuklarımızın tablet sıkıntısı ve kullanım sıkıntısı gündemde. Biz de Konak Belediyesi olarak bu tür çocuklarımıza yardım kampanyasını başlattık ve bugün dağıtıma başlattık. Konaktaki hemşehrilerimize seslenmek istiyoruz. Eski ve tamir ihtiyacı olan tabletlerinizi bize ulaştırırsanız, onları tamir edip eğitim alan çocuklarımıza ulaştırma konusunda yardımcı olacağız. Yeni tabletleri bugün dağıtmaya başladık ancak buna ne kadar gücümüz yeter bilmiyoruz… Bundan kaynaklı olarak kullanılmış tabletlere de ihtiyacımız var" dedi.

SALDIRILARI KINIYORUZ
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'un ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Mahmut Esat Aslan "Bizleri son birkaç gündür üzen bazı olaylar var ancak devlet ve millet olarak birlik olduk ve buna devam edeceğiz. Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı yaptığı saldırı doğrultusunda 4 Grup Başkanvekili olarak ortak bir metin hazırlayarak, yapılan saldırıyı kınıyoruz. Bazı sağlık çalışanlarına saldırı olduğunu görüyoruz. Kendi canlarını ortaya koyarak çalışan sağlıkçılara yapılan saldırıları kınıyoruz" diye konuştu.

OY ÇOKLUĞU İLE GEÇİRDİK
AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, etapların büyük olması kendilerini tedirgin ettiğini söyledi. Yıldız, "Siz Gültepe planları ile ilgili uzun bir konuşma yaptınız. Bizim 500 günlük gruplar performansımıza baktığımızda Konak'ın menfaati için oy birliği yapılması gereken konularda oybirliği yaparız. İmar komisyon üyesi olarak oy çokluğu ile gelmiş bir projedir. Gültepe'nin kaderi, en kötü plan plansızlıktan iyidir düşüncesi ile planları oy birliği yaptık. Aynı anlayışı Büyükşehir'de de yaptık. Temel desteğimiz Gültepe'deki sorunun çözüm bulmasıydı. Planla ilgili hala kaygılarımız vardır. Etapların büyük alanlar olması bizi tedirgin etmektedir. Bütün bu süreçleri samimiyetle destekliyoruz ve orada olmak istiyoruz. Bizim isteğimiz 2024 yılında bir bölümünün tamamlanmış olmasıdır. Gültepe'de de farklı söylemlerin olduğunu biliyoruz. Biz Cumhur İttifakı olarak şunu söylüyoruz, biz Gültepe'nin çıkarları için her adımda, sizin mahallelerde yaptığınız konuşmaların altına atarak oy verdik ve bunu takip edeceğiz. Temel duruşumun Gültepe'nin sorunlarının çözülmesidir" dedi.

ZORLU BİR SÜREÇ
Yıldız'ın konuşmaları üzerine açıklamalarda bulunana Abdül Batur, sürecin zorlu ve uzun olduğunu söyledi. Batur, "Bu konuda samimi olduğunuza ve Gültepe'deki sorunların çözülmesine yönelik düşüncenize biz de inanıyoruz. Birlikte bu sorunları çözeceğiz ancak bu oradaki vatandaşlarla birlikte olacak. Süreç zorlu ve uzun. Samimi olmak için yola çıktı. 40 yıldır yapılamayanı yapmak için hep birlikte yola çıktık" ifadelerini kullandı.

Dilek ve temenniler kısmında söz hakkı alan AK Parti Meclis Grup Başkanvekili İsmail Özen, bir şehidin parka isminin verilmesi konusunda neden yavaş davranıldığını sordu. Özen, "Benim merak ettiğim 2 konu var. Bunlardan biri bir şehidimizin, bir parka isminin verilmesi. Bu neden ileri atılıyor? İkincisi ise parkın bakım ve onarımının maddede geçmesinden dolayı bütçe komisyonuna gönderilmeli" ifadelerini kullandı.

PAZARTESİ GÜNÜ TOPLANACAĞIZ
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ulvi Puğ ise "Biz bu konu hakkında hemen gerekeni yapacağız. Sadece bazı hassas konularda daha dikkatli olmak istiyoruz. Terör propagandası olmaması için hassas davranmaya çalışıyoruz ancak eğer bu konuda böyle bir talep geldiyse hemen pazartesi günü toplanarak en kısa süre içinde bu konu hakkında karar vereceğiz" dedi.

ÇALIŞMALARIMIZ YAPACAĞIZ
Yeniden söz alan AK Parti Grup Başkanvekili İsmail Özen, "Bu çok hassas bir konu. Bize mahalleden bununla ilgili bir istek geldiğinde bunu kabul etmeme durumumuz yok. Komisyonlara sevk edilir, reddedilir o ayrı bir durum ancak biz çalışmalarımız yapacağız" dedi.

Konu üzerine söz alan Abdül Batur, "Benim bu konudaki duruşumu tüm İzmir ve Türkiye bilir" ifadelerini kullandı.

HEP GURUR DUYDUM
Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, Mustafa Kemal Atatürk ile hiçbir sorunları olmadığını belitti. Yıldız, "Şehit konusunda konuşan iki isminde olaya nasıl milli baktığını biliyorum. Ancak baktıkları bakış açısı bazen onları unutturmaya yönelik oluyor maalesef. Şehitlerin isminin kullanılması hiçbir zaman terör propagandası olmuyor. O parkta oynayan çocuklar da o ismi hatırlayacak. Bu yüzden bu isimleri yaşatmak önemli ve kıymetli. Bu mecliste gün geliyor atışıyoruz… CHP Grup Başkanvekilimiz AK Parti hükümetinde milli bayramların sınırlandırıldığını söylemişti… Biz de bu konu hakkında kendisine bir hediye vermek istiyoruz. Bizim bu hediyemizde tamamen milli yazılımcılar tarafından uygulanan bir hediyedir. Yani bizim hediyemiz öyle sadece heykel dağıtıp sonra toplanması gibi değildir. Bizim hiçbir şekilde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile bir sorunumuz olamaz. Ben de Atatürk Lisesi Mezunuyum ve bununla hep gurup duymuşumdur" dedi.

Abdül Batur, "Benim o resimde bir eleştirim var, keşke o silueti Anıtkabirin üstünde yapsalardı. Bence o zaman daha çok yakışırdı" dedi.

Arslan, ''İçinde Atatürk olan hiçbir hediyeyi almamak gibi bir durum söz konusu olamaz. Ben bu hediyeyi almaktan onur duyarım. Ben sadece bir çalışma yaptım milli bayramlarla ilgili o kadar. Bu etkinliklerde devlet kademelerimiz ya hasta oldu ya da gezide oldu ve katılmadı milli bayramlarımıza. Biz 100 yıl önce Cumhuriyeti kurduk ve saraylardan kurtulduk. Biz bu bayramları halkın içinde kutlamak istiyoruz" dedi. (Egedesonsöz)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bornova Belediyesi'nden istihdam çalışması. Ayfer Feray Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen toplantıda Altın Bilezik Proje Ofisinde kayıtlı ve aranan kriterlere uyan va...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, koronavirüs önlemleri nedeniyle internet üzerinden yapılan İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu toplantısında “yüz...

Buca Belediyesi’nin yeni sezonda açtığı işaret dili kursu Bucalı din görevlisi İbrahim Polat’ın hayallerine kapı araladı. Evka-1 Semt Evi kursiyerlerinden din görevli...

Karşıyaka Belediyesi ve Mavi Kelebek Mozaik Atölyesi iş birliğinde düzenlenen ‘Mozaik Sergisi’nde, 40 kadının el emeği göz nuru eserleri sanatseverlerle buluştu. Deniz...

Eğitim alanında desteklerini kesintisiz sürdüren ve birçok projeyi hayata geçiren Kemalpaşa Belediyesi, uzaktan eğitime erişim olanağı kısıtlı olan öğrenciler için ‘Eğ...

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Maratonİzmir 1. Fotoğraf Yarışması’nın kazananları belli oldu.

Toplu taşımada HES kodu uygulaması 30 Ekim Cuma 2020 tarihinden itibaren başlıyor. İlk etapta, kişiselleştirilmiş (fotoğraflı) İzmirim Kart biniş bilgileri, her gün T....

Yazarlar
Website Security Test