Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de toplu taşımada ilk aktarma ücretsiz olsun çağrısı

16.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis üyelerinden toplu taşımada ilk aktarmadan para alınmasın çağrısı yapıldı. İzmir'de toplu taşımada 90 dakika kuralının 120 dakika yapılması ancak ilk iki aktarmadan ücret alınması özellikle tam bilet kullanan vatandaşların tepkisini çekmişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Meclis Üyeleri, Büyükşehir'in Eylül ayı olağan meclisin birinci oturumunda ücretsiz aktarma için bir teklif hazırladı. AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ve AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe'nin imzası ile ulaşım ücretleri için yeni bir öneri verildi. Komisyona gönderilen önerinin kabul edilmesi durumunda İzmir'de ulaşım ücretlerinin yeniden değişmesi gündeme gelecek.

 

Egedesonsöz'den Oktay Güçtekin'in haberine göre, verilen önergeye göre ilk ve ikinci aktarmalarda mevcut sistemde 50'şer kuruş ücret ödenirken, önerinin kabul edilmesi halinde ilk aktarma 0 TL olacak. İkinci aktarmanın yine 50 kuruş olacağı öneride, 3'üncü aktarmanın ise 1 TL olması talebi var. Yeni sistemde 4'üncü aktarma ve sonraki aktarmalar ise 50 kuruş olacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal konuya ilişkin şöyle konuştu;

"Geçen ayki toplantıda ulaşım ile ilgili bir zam yapıldı. Burada biz itirazımız ortaya koymuştuk. Çünkü İzmir aktarma üzerine kurulu bir şehir ve tıkır tıkır işleyen 90 dakika sisteminin ortadan kaldırılmaması yönünde itiraz ettik. Bu itirazlarımız maalesef kabul görmedi mecliste ve maalesef ki 12 yıllık 90 dakika ortadan kaldırıldı. Bizde Hüsnü beyle birlikte AK Parti Grubu olarak 90 dakikanın yeniden hayata geçirilmesi için önerge sunduk. İlk binişte bir fiyat düzenlemesi ile 3.56'lık ücret 3.46'ya düşürülmüştü o kalsın dedik ancak ilk aktarmadan hiçbir şekilde ücret alınmaksızın, İzmirliler için, İzmirlilerin beklentileri doğrultusunda bir talepte bulunduk. Bu komisyonda görüşülecek. Biz 90 dakikanın hayata geçirilmesi için hem komisyonda hem mecliste elimizden geleni yapacağız. Çünkü bir tarafta insanları aktarmaya mahkum edeceksiniz sonra aktarmaya ücret koyacaksınız. Bu İzmirliler açısından kabul edilebilir bir durum değil. Ya ulaşım sistemini düzene soksunlar ki bunu yapmak mümkün görünmüyor… İnsanlar aktarmaya mahkumsa, en az 1 aktarma yapmak zorundaysa o zaman o aktarmadan ücret almamak zorunda diye bir öneri ortaya koyduk."

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ise, "Şimdi ulaşım zammına bakıldığında Türkiye'de ciddi bir gündem olmuş konu. Neden gündem olduğu konusunda ise iki neden bulunuyor. Bunlardan birincisi toplamda Tunç Soyer'in göreve geldiğinden beri suya yüzde 40'a varan bir zam yapması, ulaşıma ise toplamda yüzde 45 zam yapması. Soyer'in aktarmayı ortadan kaldırmayacağı ve zam yapmayacağı konusunda. Bunlar hem seçim öncesi hemde seçimden hemen sonra söylemişti. Ulaşım konusuna bakıldığında hem zam yapıyorsunuz hem de 90 dakika uygulamasını, kendilerini tüm Türkiye'ye örnek gösterdiği uygulamayı ortadan kaldırıyorsunuz... Ciddi bir tepkinin olduğunu biz görüyoruz. Kendileri nasıl görmüyor bunu anlamıyoruz. Türkiye'de gündeme oturmuş, sosyal medyada en çok konuşulanlar arasına girmiş bir mesle. Hala konuşan bir mesele. Elbette ki İzmirliler günü geldiği zaman bunun hesabını soracaktır. Oy kaybı konusunda evet ciddi bir şekilde oy kaybına uğradığını bizde biliyoruz. Kendileri yaptığı anketlerde başarı oranlarının ne kadar düşük olduğunu ve bunları kamuoyundan gizlemeye çalışmalarda bunları dinliyoruz biliyoruz. Aslında mesele oy kaybı ya da oy kazanmanın ötesinde İzmirlilerin menfaati için 90 dakika uygulamasının yeniden hayata geçirilmesini söylüyoruz" yorumlarını yaptı.

Hızal, 90 dakika için ellerinden gelen tüm mücadeleyi vereceklerinin altını çizerek, "Ben geçenlerde bunla ilgili alana çıktım otobüse, Metro'ya, İZBAN'a bindim. Cengizhan'dan Konak'a gittim ve 2 vesait değiştirdim. Orada vatandaşlarla da görüştüm. Bu konuda beni arayanlar da mesaj atanlar da oluyor… İzmirliler hem su zammının bu kadar kısa aralıklarla bu kadar yoğun yapılmasından, hem de 90 dakikanın kaldırılması ve ulaşımda zamların yapılmasından çok ciddi rahatsızlık duyuyorlar. Bize şunu söylüyor vatandaşlar; Biz oy verenler olarak Tunç Soyer'in seçim öncesi ve sonrası söyledi zam yapılmayacak ifadelerinde, 90 dakika kaldırılmayacak ifadelerinde kendisine güvenmiştik ancak gördük ki 1 yıl olmadan yüzde 45'lere varan zamlar yaptı.

Özellikle Tunç Soyer'in arka sıralar olarak tabir ettiği ve arka sıradakileri mağdur etmeyeceği dediği kesimden çok ciddi tepkiler geliyor. Meclis öncesi de bana ciddi bir tepkiler geliyor. En net tepkiyi Tunç Soyer'in kendi sosyal medyasında yaptığı paylaşımlara gelen yorumlarla görebilirsiniz. Binlerce yorumlar geliyor. Ama Tunç Soyer herhalde İzmir'in birçok sorununa kulaklarını tıkadığı gibi İzmirlilerin bu tür taleplerine de kulaklarını tıkadı. Asıl mesele bu… Görmüyor, duymuyor, işitmiyor… Bizde duyması ve görmesi için yeniden bu önergeyi verdik. Yeniden 90 dakikanın hayata geçirilmesi için mücadelemizi vereceğiz" dedi.

"İLK AKTARMAYI ÜCRETSİZ YAPABİLİRİZ"
İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe mevcut sistem ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Hiçbir yere tek binişle gidilemiyor. Çiğli'de inip Karşıyaka'ya bile neredeyse tek vesait ile gidemiyorsunuz. İzmir'de şuan ikinci biniş zorunlu gibi. İkinci binisi bedava, sonrakileri ücretli yaptık. Bazıları sıkça in-bin yapıyor, ancak bizim önerimiz ile birlikte bu durumunda önüne geçmiş olacağız. İzmir'de tek vesait ile hiçbir yere gidemiyorsunuz. Bundan kaynaklı olarak en azından ilk aktarmayı ücretsiz yapıp sonraki aktarmaları ücretli yapabiliriz."

BOZTEPE: YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN
Tunç Soyer'in oy oranlarında su ve ulaşım zamlarının ardından düşüş olduğunu belirten Hüsnü Boztepe, 120 dakika'ya çıkartarak zamları şirin gösteremeyeceklerini söyledi. Boztepe "Bence bu yanlıştan dönmeleri lazım. Çünkü 90 dakikanın kaldırılması ve ücretlendirme konulmasının ardından bütün İzmir ciddi anlamda tepkili. Bu süreç sayın Soyer'in oy oranını da etkileyecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer bu süreçten önce anketlerde yüzde 55-56 gibi oy alırken, yapılan son anketlerde su ve ulaşım zammı sonrası oy oranı yüzde 40'lara kadar düşmüş durumda. 90 dakikayı 120 dakika yaparak arkasındaki zammı gizlemeye çalıştılar. 120 dakika olarak değiştirerek bu zammı şirin gösteremezsiniz" diye konuştu.

BÜYÜK BİR MADDİ YÜKTEN KURTARMIŞ OLACAĞIZ
Zamlardan kesinlikle dönülmesi gerektiğinin altını çizen Boztepe, kendilerinin getirdiği öneri ile toplu taşımadaki yoğunluğun azalabileceğini belirtti. Boztepe: "Tekrar ve ısrarla söylüyorum. Kesinlikle bu zamdan dönülmeli. Dönülemiyorsa ise bizim önerdiğimiz sistem kabul edilmeli. İlk aktarmanın kaçınılmaz olduğu ilimizde en azından bu düzenleme ile birlikte vatandaşlarımızı büyük bir maddi yükten de kurtarmış olacağız. Ayrıca yapacağımız düzenleme ile birlikte insanların iki durak sonra inip sürekli otobüs değiştirmesinin önüne de geçmiş olacağız. Bu sayede pandemi sürecinde de otobüslerde oluşacak yoğunluğun önüne geçerek daha güvenli bir ulaşım sağlamış oluruz" dedi.

OTURDUĞUMUZ YERDEN HAZIRLAMADIK
Verdikleri öneriyi vatandaşı dinleyerek hazırladıklarını belirten Boztepe sözlerine şu şekilde devam etti; "Biz bu kararı öneriyi hazırlarken de oturduğumuz yerde hazırlamadık. Halkın içine indik onlara sorduk, toplu ulaşımı sıkça kullanan kişilerle iletişime geçtik ve onların bize aktardıkları sonrası biz böyle bir düzenlemenin İzmirli vatandaşlar için daha doğru ve daha ekonomik olacağına karar verdik"

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Ismail

16.09.2020 - 12:55
Tek sefer ile izmirin hiçbir yerine gidilemeyeceğini idrak etmeliler
Diğer Haberler

Karşıyaka Belediyesi iştiraki Kent A.Ş.’nin tesislerinde satışa sunduğu ürünlerin üretimi “Kent Merkez Mutfak’ta” yapılıyor.

Emlak Vergisi bildirimi, çevre temizlik, ilan ve reklam vergileri beyannamelerinin ön başvuruları ile ağaç kesim-budama başvuruları da internetten yapılabiliyor.

Buca Belediyesi’nin Buca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlediği kişisel gelişim, sanat ve spor kursları yeniden kapılarını açıyor.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, evinden belediye binasına ve ilçe içindeki programlarına gitmek için bisiklet kullanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi,17 Mart ile 1 Haziran tarihleri arasında faaliyette bulunamayan işletmelerden alınan ilan ve reklam vergilerini iade edecek.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak Bağımlılıkla Mücadele Merkezi’nin (KOBAM) bir ay içinde açılacağını söyledi.

Pandemi nedeniyle uzun bir aradan sonra okul öncesi anasınıfına başlayan çocuklara "Sıfır Atık Farkındalık." boyama seti, ilkokul 1'nci sınıfa başlayan öğrenciler için...

Yazarlar
Website Security Test