Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Başkan Soyer İzmir Fuarı'nda alınan Koronavirüs tedbirlerini anlattı

2.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

89’ncu kez kapılarını açma hazırlığı yapan İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl koronavirüs salgının gölgesinde yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, fuar için alınan Koronavirüs önlemlerini tanıtım toplantısında anlattı.

Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sebebiyle İEF’te alınacak önlemlerden bahseden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şunları söyledi:

-Pandemi sebebiyle 89’uncu İEF’i bu yıl 10 gün değil, 5 gün olarak organize ettik. Fuarımızın başlayacağı 4 Eylül gününden itibaren misafirlerimizin giriş kapılarında sosyal mesafeye uygun ve kontrollü şekilde ateşleri ölçülerek içeri girmeleri sağlanacak.

-İEF için özel tasarlanmış maske ve dezenfektanlar dağıtılacak. Kültürpark’ta, sosyal mesafe ve temizliğe dikkat edilmesi için gerekli uyarı ve denetimler sağlanacak.

-Çim konserleri, bu yıl sosyal mesafeyi korumanın zor olması nedeniyle yapmıyoruz. Ancak Açıkhava Tiyatrosu’nda sosyal mesafe kuralına uygun şekilde konserlerimiz, tiyatro gösterimleri ve uzun havuzda kurulacak alanda misafirlerimiz, sinema keyfi yaşayacak.

-Her yıl olduğu gibi bu yıl da fuarı gezen ziyaretçilerimiz için birbirinden eğlenceli gösteriler ve İzmirli yerel gruplar İEF coşkusunu halkımıza yaşatacak. Fuarda ayrıca bu sene Survivor Parkuru adı verilen renkli bir parkurda yetişkinler, takımlar halinde birbirinden zorlu parkurlarda yarışacak”

Pandemi sebebiyle gerekli tüm önlemleri alarak fuarın kapılarını açtıklarını belirten Soyer, “Amacımız, her şeyden evvel ülkemizin ve İzmir’in pandemi ile birlikte çok daha büyüyen ekonomik sıkıntılarını, Fuar’da oluşacak uluslararası işbirliği ve ticari ilişkiler ile yeniden canlandırmaya katkı sunmak. Ayrıca Akdeniz kültürünün sıcaklığını, Akdeniz’e has lezzetleri, kulağa hoş gelen tınıları, renkli kültürleri beş gün boyunca Kültürpark’ta yaşatarak Fuar’ımızı, bölgemizin beraberliği ve bütünleşmesine önemli katkı sağlamak. İzmir Enternasyonal Fuarı’nı Akdeniz teması ile yapmamızın temel nedeni, işte bu ilişkilerimizin çok daha fazla güçlenerek pandemi döneminde her haneyi derinden sarsan ekonomik sıkıntılarımıza İzmir’den bir çözüm sunmakla ilgili” dedi.

Başkan Soyer, ilgili bakanlıkla görüşerek bir mutabakata vardıklarını söyledi. Soyer, “Fuar, İzmir açısından çok önemli. Savaş döneminde de açılmış. Hiç kapalı kalmamış. Düzenlemek boynumuzun borcuydu” diye konuştu.

Soyer, “Pandemi durağan süreç izlemedi. Ne olacağı son ana kadar belli değildi. Handikapları vardı. Gönül isterdi ki herkes gelsin ve eskisi gibi olsun. Ama vazgeçmek istemedik. Pandemi olmasaydı Akdeniz temalı fuar çok daha iyi olacaktı. Temadan vazgeçmeyeceğiz. Metrekareye düşecek kişi sayısı belli. İçeride kaç kişi olur diye planlama yaptık. İçeride 52 bin civarı kişi olabiliyor. Biz 40 bin kişiyi geçmeyi düşünmüyoruz. Aynı anda olabilecek kişileri tespit edip giriş ve çıkışlarla kontrol edeceğiz. Buna göre koordinasyon sağlayacağız” dedi.

KÜLTÜRPARK AÇIKLAMASI

Soyer Kültürpark'ın geleceğiyle ilgili ise, “İzmir Fuarı’nın kurucu iradesinin dışında bir şey yapmamız mümkün değil. Burayı kuran atalarımız açık hava üniversitesi olarak planlamışlar. Ticaret, kültür gibi konular halkın eğitilmesi için düşünülmüş. Kültürpark bir yanıyla tarihsel diğer yanıyla doğal bir SİT’tir. Şu anda koruma amaçlı imar planı tamamlanmak üzere... Bazı yapılar ortadan kaldırılacak, düzenlenecek. Ama düzenleme kimliğinin aksine olmayacak. Tüm binaların kaldırılacağı yeşil alan olmayacak” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Bülent şengül

02.09.2020 - 19:46
Kadir sadec e inanır ...Bu seviyede pandemi bu fuara daha doğrusu panayıra nasıl izin verilir anlamak mümkün değil...hayatımda birkere fuara giden birisi bile 1 milisaniyede olmaması gerektiğini söyler...dünyada milyarlarca dolarlık fuar lar iptal ken pandemide izmir belediyesi neyin tedbirinde anlamıyorum..Medikal park hastane yanındayım hertaraf pislik içinde çöplük gibi yollar. Hastanenin çöpleri prwaleniyoe yollara veriliyor çöp suları sizde tedbir alın alın alın lazım olur
Diğer Haberler

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir'de yerel yöneticilerle bir araya geldi. İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) Bakan Ersoy, Vali Yavuz Selim Köşger, Büyükşehi...

Bu sezon ilk kez profesyonel liglerde mücadele edecek olan Bornova Belediyespor Kadın Voleybol Takımı, 11 Ekim’de başlayacak maçlara hem fiziksel hem de zihinsel olara...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen rehabilitasyon projesinin tamamlandığı Manda Çayı'nda incelemelerde bulundu.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir'de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi için bizzat denetlemelere ve bilgilendirmelere devam ediyor. Beraberindeki heyetle Konak vap...

İstanbul Büyükşehir Belediye meclisinde Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'nun gülüşü ve İYİ Partili Meclis üyesi Taylan Yıldız ile olan polemiği gündemde. Mecliste...

Bergama, Dikili, Kınık ve Aliağa ilçelerinin evsel atıklarından elektrik üretecek tesis için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı Çevresel Etki Değerlendirme (Ç...

Bornova Belediyesi, Habitat Derneği ve İzmir Ticaret Borsası iş birliği ile düzenlenen dijital eğitimler devam ediyor. 8 Eylül’de fırsatı yakalayan katılımcılar 24 Eyl...

Yazarlar
Website Security Test