Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de toplu iş sözleşmesinde anlaşma yok: Sendika grev kararı aldı

24.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetimi ile Belediye-İş Sendikası arasında devam eden toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması sebebiyle sendika grev kararı aldı.

İZULAŞ, İZDOĞA ve İZSU’da çalışan 3650 işçiyi ilgilendiren sözleşme görüşmeleri tıkanınca arabulucu süreci başladı. Arabulucu sürecinde de anlaşma sağlanamayınca grev süreci başlamış oldu. Toplu iş sözleşmesinde Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 17 zam konusunda ısrarlı olduğu ancak sendikasının yüzde 20’den geri adım atmadığı bildirildi.

Belediye-İş Sendikası İzmir 2 No’lu Şubesi Başkanı Metin Şanlı yapılan görüşmede sonuç alamadıklarını belirtti. Şanlı yaptığı açıklamada “toplu iş sözleşmesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in her zaman emekçilere söylediği ‘eşit işe, eşit ücret’ söylemi masada bir türlü karşılık bulmadı” dedi.

"KARŞILIĞI BU OLMAMALIYDI"
Salgına rağmen belediye işçilerinin çalışmaktan geri durmadığını belirten Şanlı, “ailelerimizi ve çocuklarımızı riske atarak belediyemize ve İzmir halkına bir zarar gelmesin ve mağdur olmasınlar diye çalıştık. Ama bu çalışmanın karşılığı bu olmamalıydı. Bizim tek isteğimiz başkanın sözünü tutması ve ‘eşit işe, eşit ücret’ söylemini yerine getirmesidir” dedi.

"MASADA UZLAŞALIM"
En iyi sözleşmenin masada biten sözleşme olduğunu söyleyen Başkan Şanlı, “Belediye İş Sendikası dünde bugünde İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarında devam eden toplu sözleşme süreçlerinde günlük, dönemsel, fırsatçı politikalar değil karşılıklı güvene dayalı uzun vadeli ve ilkeli bir politika izledi” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Karşıyaka Belediyesi iştiraki Kent A.Ş.’nin tesislerinde satışa sunduğu ürünlerin üretimi “Kent Merkez Mutfak’ta” yapılıyor.

Emlak Vergisi bildirimi, çevre temizlik, ilan ve reklam vergileri beyannamelerinin ön başvuruları ile ağaç kesim-budama başvuruları da internetten yapılabiliyor.

Buca Belediyesi’nin Buca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlediği kişisel gelişim, sanat ve spor kursları yeniden kapılarını açıyor.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, evinden belediye binasına ve ilçe içindeki programlarına gitmek için bisiklet kullanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi,17 Mart ile 1 Haziran tarihleri arasında faaliyette bulunamayan işletmelerden alınan ilan ve reklam vergilerini iade edecek.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak Bağımlılıkla Mücadele Merkezi’nin (KOBAM) bir ay içinde açılacağını söyledi.

Pandemi nedeniyle uzun bir aradan sonra okul öncesi anasınıfına başlayan çocuklara "Sıfır Atık Farkındalık." boyama seti, ilkokul 1'nci sınıfa başlayan öğrenciler için...

Yazarlar
Website Security Test