Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Elmadağ Belediyesi yatırımcı istiyor

20.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Göreve gelirken siyaset yapmadığını söyleyen Elmadağ Belediye Başkanı Adem Barış Aşkın, bir partinin mensubu olmakla birlikte toplumun ortak değerleri üzerinden herkesin desteğini alarak göreve geldiğinin altını çiziyor… Belediyeciliğin siyaset yaparak değil, herkesin ortak aklı ile bir şeyler yapmak olduğu ilkesini benimsemiş bir başkan. Hedefi hem kültürel, hem de ekonomik kalkınma için bölgede ne gerekiyorsa onu yapmak…

AYSEL KANBER

Başkent’in doğusuna konuşlanmış bir ilçe Elmadağ. 31 Mart Yerel Seçimleri ile Belediye Başkanlığı’na seçilen Adem Barış Aşkın, doğduğu büyüdüğü Elmadağ’ın başkanı… Genç Medyacılar Derneği ve Elmadağ Belediyesi’nin ortak programı ile basın ile buluşan Başkan Aşkın, Elmadağ için ve de Elmadağlılar için farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Zayıf oldukları ama aynı zamanda güçlü oldukları yönlerinin de bulunduğundan söz ediyor Adem Barış Aşkın ve “Aile ilişkilerimiz, sosyal yapımız aslında kuvvetlidir. Kültürel ve sosyal alanlarda çok zayıf Elmadağ. Biz bunları telafi etmeye çalışıyoruz. Devraldığımızdan bugüne kadar belediyemizde bir taraftan tüm Türkiye’deki gibi borç yüklerini temizlemeye çalışırken bir taraftan da bir şeylerin yapılabileceğini insanlara göstermeye çalışıyoruz.” Diye anlatıyor.

Tarıma, kültürel çalışmalara önem verdikleri gibi bölgede bulunan sanayi yatırımlarına yenilerinin de eklenmesi için çaba gösteriyor Aşkın ve bu bağlamda izlediği yolu şöyle paylaşıyor:

“İstihdam konusunda diğer ilçelere göre rahatız. ROKETSAN, BAŞTAŞ, MKE, Zebrano, Yataş  gibi büyük fabrikalar ilçemizde. Son dönemde şunu yapıyorum; Çok fazla istihdam yaratmaya ihtiyacımız var. Pandemi sürecinde bırakın fabrikalara ‘işe alın’ demeyi işten çıkartmaları yaşıyoruz. Belediye Başkanı olarak taşınacak ya da fabrika kurmak isteyenlere oturup gelip fabrika kursunlar diye belediyede beklemiyorum. Mesela yerini değiştirmek isteyen bir fabrika var bizim ilçemiz dışında. Gittim görüştüm ve Elmadağ’a gelmelerini istedim. Yine başka bir mobilya fabrikası Kırıkkale’de fabrikasında yangın çıktı ve yeni yer bakıyorlar. Bu durumu duydum ve gittim Elmadağ’a gelmelerini istedim. Elmadağ’a yatırımcı çekmek zorundayız. Yatırımcıya alt yapı desteği, proje, izin, ruhsat gibi konularda destek vereceğimizi söylüyoruz. Çalışan konusunda da bize danışmalarını istiyoruz. Önemli olan bir fabrikayı küstürüp buradan göndermek değil, bir fabrikanın buraya gelmesini sağlamak. Bir fabrikanın gelmesi burada 100 işsizimizin istihdamı demek.”

Elmadağ’ın Ankara’ya en yakın ama gelişmeyi tamamlayamamış ilçelerden olduğuna vurgu yapan Aşkın, “Bizim amacımız Elmadağ’ı hem sosyal ve kültürel yönden, hem ekonomi ve sanayi açısından bir üst segmente çıkartabilmek. Çünkü Elmadağ İpek Yolu’nun üzerinde bulunan Mezopotamya’nın devamı olan bir bölge ve Roma İmparatorluğu’nun izlerini taşıyor. Samsun Yolu’ndan günde 80 binin üzerinde araç geçiyor ve biz bunu değerlendiremiyoruz. Bundan sonraki amacımız hem bu yolu değerlendirmek, hem de sosyal ve kültürel anlamda Elmadağ’ın bir yere gelmesini sağlamak.” Diye anlatıyor. 

Başkan Aşkın, ayrıca Elmadağ’ın insanların nefes alacağı, doğa ile iç içe vakit geçireceği yamaç paraşütü, su kayağı, balıkçılık gibi faaliyetlerin de yapılabileceği bir ilçe olması yönünde girişimlerinin bulunduğunu belirtiyor.

 

ÖRNEK SEBZE TARLASI

12 yıldır ekilmeyen ve çapa dahi değmemiş tarlada farkındalık ve de üretim adına neler yaptıklarını şöyle anlatıyor Başkan Aşkın:

“Çapa bile değmemiş bir tarlaydı. Belki o tarladan insanlarımıza çok fazla katkı olmayabilir bunun farkındayız. Elmadağ’ı doyuracak kadar ürün çıkartamayabiliriz ama bizim o tarlayı ekme amacımız bölgedeki köylülerimize sadece hububat, tahıl değil onların dışında da bir şeylerin üretilebileceğini göstermekti. Çünkü son dönemde ülkemiz üretim yönünden sıkıntıya girdi. Herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Biz de biraz örnek olsun, insanlarda bir bilinç uyansın diye gittik ve orada sebze üretimi için gerekeni yaptık. Tarlayı ekerken herkes orada ürün olmayacağını söyledi. Bugün o tarladan toplanan her sebze Elmadağ’da okuyan öğrencilere burs oluyor, ben bununla gurur duyuyorum. Ama sadece belediyenin çabası da yetmiyor. Bizim insanlarımızı bilinçlendirmemiz gerekiyor. Şu anda çok rahat söyleyebilirim sizlerin yazdığı yazıları çoğu köylümüz okuyamıyor. Bizim aslında onlara da eğilmemiz gerekiyor. Sizlerden isteğim bunu bir belediye başkanı olarak değil, bir partinin temsilcisi olarak değil bir insan olarak söylüyorum. Oradaki insanlarımıza da sosyal sorumluluk bilinciyle dokunmak gerekiyor. Çünkü kurtuluş; tüm insanlarımızın bilinçlenmesine bağlı. Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Her tarafımızda savaş var, ekonomi aldı başını gidiyor. Burada toplumsal bir bilinç oluşturmak gerekiyor ki, bunun artık Türkiye’de oluşmaya başladığına inanıyorum. Herkes gücünün yettiğince bu bilinç oluşturmaya katkı vermeli. Biri gider bir arkadaşını ikna eder, kimisi gider fabrikada çalışan işçiyi ikna eder, kimisi bindiği taksideki taksi şoförünü ikna eder. Bunun siyasi bir tarafı yok, herkesi bilinçlendirmemiz gerekiyor. Doğruyu güzeli anlatmamız gerekiyor.”

2021’DE ‘KÖY ENSTİTÜLERİ FESTİVALİ’

Elmadağ’da diğer bir hedefinin ise köy enstitüleri ile ilgili olduğunu aktaran Aşkın, bu konuda yapacakları ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Hasanoğlan Elmadağ’a bağlı ve orada bulunan ve de 1950’li yıllarda kapanan Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nü canlandırmak istiyoruz. Çünkü köy enstitülerinin gerçekten Anadolu’nun aydınlanmasında ve gelişmesinde çok büyük katkısı var. Ama ne yazık ki bilindiği gibi Marshall yardımlarının ilk koşulu köy enstitülerinin kapatılması oldu. Adı köy enstitüsü olmasa da bu enstitülerin tekrar canlanmasını, köy enstitülerinden çıkan kişilerin yine köylerde eğitim vermesini, insanları aydınlatmasını istiyoruz. Önümüzdeki yılda Türkiye’de bir ilk olacak Birinci Köy Enstitüleri Festivalini yapacağız. Herkesi festivale davet ediyoruz.”

GMD’DEN BASIN HATIRA ORMANI

Genç Medyacılar Derneği (GMD) ile Elmadağ Belediyesi iş birliğinde düzenlenen Basın Kampı Elmadağ Türkmen Yaylası’nda gerçekleştirildi. Programda konuşan GMD Başkanı Umut Emre Çınar, Elmadağ Belediye Başkanı ve çalışma arkadaşlarına desteklerinden dolayı teşekkür etti. Çınar amaçları ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Derneğimiz ilk yılını doldurdu. Bizim amacımız basın sektörüne ve çalışanlarına fayda sağlamak. Biz sektör için, millet ve ülke için çalışmaya devam edeceğiz. GMD kendi öz kaynaklarını kullanarak bu yolda yürüyor. Sürekli soruluyor derneğin destekçisi kim diye, ancak biz kimsenin gemisinde değiliz, biz hala Bandırma Vapurundayız. Yolumuzu aydınlatan da ülkemizin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun fikirleridir. Bu hep böyle devam edecektir. Genç Medyacılar olarak, genç bir belediye başkanıyla bu etkinliği gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu birliktelik inşallah hep devam edecektir.”

 

ELMADAĞ’DA BASIN HATIRA ORMANI

‘Basın Hatıra Ormanı’ projesinin ilkini Elmadağ Kargalı bölgesinde açan GMD üyeleri 300 fidanı üyeleri ile toprakla buluşturdu. Başkan Umut Emre Çınar, “Bu etkinliğimizi burada bırakmayıp, ülkemizin yedi bölgesinde gerçekleştirmek istiyoruz. Basın mensuplarımızın kendi elleriyle diktikleri fidanlarımız, yarınlarımıza nefes olacak ve onların isimleriyle kök salıp, büyüyecekler” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir'de yerel yöneticilerle bir araya geldi. İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) Bakan Ersoy, Vali Yavuz Selim Köşger, Büyükşehi...

Bu sezon ilk kez profesyonel liglerde mücadele edecek olan Bornova Belediyespor Kadın Voleybol Takımı, 11 Ekim’de başlayacak maçlara hem fiziksel hem de zihinsel olara...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen rehabilitasyon projesinin tamamlandığı Manda Çayı'nda incelemelerde bulundu.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir'de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi için bizzat denetlemelere ve bilgilendirmelere devam ediyor. Beraberindeki heyetle Konak vap...

İstanbul Büyükşehir Belediye meclisinde Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'nun gülüşü ve İYİ Partili Meclis üyesi Taylan Yıldız ile olan polemiği gündemde. Mecliste...

Bergama, Dikili, Kınık ve Aliağa ilçelerinin evsel atıklarından elektrik üretecek tesis için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı Çevresel Etki Değerlendirme (Ç...

Bornova Belediyesi, Habitat Derneği ve İzmir Ticaret Borsası iş birliği ile düzenlenen dijital eğitimler devam ediyor. 8 Eylül’de fırsatı yakalayan katılımcılar 24 Eyl...

Yazarlar
Website Security Test