Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de ücretsiz 90 dakika aktarması için açıklama: 120 dakika oldu

13.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden toplu taşımada uygulanan ücretsiz 90 dakika aktarması hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamayı Başkan Tunç Soyer, Twitter'daki kişisel hesabından paylaştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamuoyuna yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, 90 dakika olan ücretsiz aktarmanın süresinin uzatıldığı belirtil ve ilk iki aktarmadan neden 50 kuruş alınacağı ifade edildi.

Başkan Tunç Soyer'in paylaştığı yazılı açıklama;

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayının ikinci Meclis oturumunda alınan karara göre 90 dakika içinde toplu taşımada yapılacak aktarmalarda ücret alınmıyordu ancak ilk iki aktarmada 50 kuruş alınacak. Ayrıca tek biniş ücretine 10 kuruşluk zam yapıldığı açıklanmış ancak vatandaşlar ilk iki aktarmada alınacak olan 50 kuruşa itiraz ediyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk iki aktarmadan alınacak 50 kuruş için Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürecinde azalan yolcu sayısını, artan maliyetleri ücret alınma kararının gerekçesi olarak gösteriyor.

Öte yandan Büyükşehir, yalnız yüzde 5,6 zam yapıldığını ve ÖTV sıfırlaması gibi taleplerin merkezi hükumet tarafından yanıtsız bıraktığını da ekledi.

AK PARTİ'DEN TEPKİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “İzmir'in toplu ulaşımda diğer şehirlerarasında avantajlı olduğu tek konu 90 dakika geçerli ücretsiz kullanım hakkıydı. Onu da İzmirlilerin elinden alıyorsunuz. Tebrik ederiz” dedi.

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Taş üstüne taş koymadıkları gibi vatandaşa verdikleri hakkı da geri almaya başladılar! CHP, İzmir'de su ve ulaşım üzerinden vatandaşa yüklenmeye devam ediyor. 90 dk uygulamasındaki değişiklikle asıl niyetlerinin derman belediyeciliği olmadığı ortada. #90DakikamaDokunma" ifadelerini kullandı.

AK Parti'den bir tepki de Mahmut Atilla Kaya'dan geldi. AK Partili Kaya, "Seferihisar Belediyesi'ni 5 yılda batıran CHP'li Tunç Soyer, kendi rekorunu kırdı. Beceriksizliğiyle İzmir ulaşımını 1 buçuk yılda iflas ettirip gözünü İzmirlinin cebine dikti. İzmir buna müsaade etmez. #90DakikamaDokunma" açıklamasını yaptı.

TWİTTER'DA TT OLDU

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme gelen ve Plan, Bütçe ve Tüketici Komisyonu’na gönderilen önergenin kabul edilmesi durumunda Eylül ayında bu uygulama sonlandırılacak ve ilk iki aktarmadan 50’şer kuruş alınacak. İlk biniş ücreti ise 3,56’dan 3,46’ya düşürülecek.

Planın duyulmasıyla birlikte, 2008’den bu yana uygulanan ücretsiz aktarmanın sonlanmaması için Twitter’da kampanya başlatıldı.

"#90DakikamaDokunma" etiketi Twitter Türkiye Gündemi’nde ilk sıraya yükseldi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Ömer

15.08.2020 - 19:24
Izmırı cepte sanıyorsunuz ya boyle başarısız ıslerle kaybedeceksınız üç kuruş malıyetı karsılayamadı mı koca ızmır beledıyesı
Diğer Haberler

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir yöneticilerinin katıldığı toplantıda Konak’ta göreve geldiği günden bu yana geçen 500 günü anlatan bi...

İzmir’in Buca ilçesindeki tarihi Davut Fargoh Köşkü’nde hizmete açılan Boudja Gastro, kısa sürede gastronomi dünyasına damgasını vurdu. Restoran, Türk ve dünya mutfakl...

Şehit itfaiye eri Muhammer Kahramantürk ve Ozan Avşar’ın ismi Buca Toros'taki Doğal Afet ve Arama Kurtarma Eğitim Merkezi'ndeki iki dersliğe verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Havagazı Gençlik Yerleşkesi, Pi Gençlik Derneği’nin Yerel Gençlik Dernekleri Ağı Projesi kapsamında iki hafta üst üste gençlik alanında çal...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Liman İşletme Müdürü Serdar Görür'ü ziyaret etti. Görür'den limandaki çalışmalar hakkında brifing alan Başkan Soyer...

Karabağlar Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün Uğur Mumcu Parkı içinde bulunan ve pandemi nedeniyle bir süredir kapalı olan Üçyol Hayvan Sağlığı Merkezi yeniden ...

Taş ustalarını Buca’da konuk ederek muhteşem bir sanat şölenine imza atan Buca Belediyesi Kumtaşı Heykel Rölyef Çalıştayı 10 günlük serüvenini gala gecesiyle tamamladı...

Yazarlar
Website Security Test