Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de Lozan Barış Antlaşması etkinliklerle kutlanacak

23.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi 24 Temmuz’da Lozan Barış Antlaşması’nın 97. Yıl dönümünü film gösteriminden sergi açılışına kadar bir dizi etkinlikle kutlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Lozan Barış Antlaşması’nın 97. yıldönümü nedeniyle 24 Temmuz’da “Lozan Anlaşması’nın ışığında, daima!” sloganıyla bir etkinlikler dizisi düzenleyecek. Film gösterimleri, sergiler, sunumlar ve müzik dinletisinin yer alacağı bu etkinlikler dizisinde İzmirlilere Gürer Karagedikli'nin hazırladığı "90 Soruda Lozan Barış Antlaşması" kitabı dağıtılacak.

Etkinlikler saat 17.00’de Şato Kütüphanesi’nde yönetmenliğini Ece Bilgehan’ın yaptığı Lozan Konferansı animasyon film gösterimiyle başlayacak. Filmi izlemeye gelen çocuklara kırtasiye seti armağan edilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nin önünde saat 17.30’da da “Lozan Barış Antlaşması Sergisi” açılışı gerçekleşecek. İsviçre'nin Lozan şehrindeki görüşmeler sırasında çekilen fotoğraflar, görüşmeleri yürüten heyet ile Ankara arasındaki yazışmalar ve Lozan'ın İzmir basınına yansıdığı haberlerin yer aldığı görseller, Büyükşehir Belediye binasının altında yer alan kolonlarda İzmirlilerle buluşacak. Sergi 15 gün boyunca ziyaret edilebilecek.

Etkinlikler Kültürpark Uzun Havuz’da saat 19.00’da “Belgeler Işığında Lozan” açık alan sergisiyle devam edecek. Serginin açılışında arkeolog Çağdaş Çıldır, Müze ve Sergileme Görevlisi Onur Eryeşil’in birer sunum yapacak. Çoğu APİKAM arşivinden olmak üzere birçok belge, fotoğraf ve gazete kupürüne yer verilecek sergi 15 gün boyunca ücretsiz gezilebilecek.

Saat 20.00’de ise aynı yerde senaryosunu Turgut Özakman’ın yazdığı, Ziya Öztan’ın ise yönetmenliğini yaptığı Lozan Barış Antlaşması Cumhuriyet filminin gösterimi yapılacak. Film gösterimi sonrasında saksafon ve yan flüt dinletisi olacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Efes Selçuk’ta açılacak Tarım Müzesi ile tarıma dair tüm birikimler bir çatı altında toplanacak.

Konak Belediyesi’nin askıda kurban kampanyası İzmirlilerden ilgi gördü. Hayırseverlerce bağışlanan 2 ton kurban eti, ihtiyaç sahiplerinin sofralarına ulaştı.

Balçova Belediyesi’nin Kurban Bayramı öncesinde başlattığı ''İyiliği Paylaşma'' kampanyasına bağışlanan kurban etleri, Balçovalı ailelere ulaştırıldı.

Konak Belediyesi uluslararası alanda adını duyurmak ve etkinliklere katılmak için harekete geçti. Belediye yönetimi birçok ülkede farklı belediyelerin üye olduğu yapıl...

Karşıyaka Belediyesi aldığı yeni kararlar, balıkçılar ve manavların yaya yolunu kapatacak şekilde yayılmalarının önüne geçecek. Belirlenen kriterlere göre; en az 50 me...

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, kent genelindeki derelere yönelik temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Derelerdeki periyodik temizliklerin ya...

Kordon'da hayata geçirilecek olan ve Alsancak Limanı ile Cumhuriyet Meydanı arasında çalışacak Nostaljik Tramvay için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ilk ...

Yazarlar
Website Security Test