Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Soyer özel projeleri açıkladı: İzmir'in kurtuluşunun 100. yılı ne zaman?

5.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhuriyet Gazetesi'nden Hazal Ocak ile röportaj yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir'in kurtuluş tarihinin 100. yıl dönümüne ilişkin çok özel projeler açıkladı. İzmir'in kurtuluşunun 100. yılı ne zaman? İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tunç Soyer, 100. yılı nasıl kutlamayı planlıyor?

Cumhuriyet Gazetesi'nden Hazal Ocak ile röportaj gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer İzmir'in kurtuluşunun 100. yıl kutlamalarına ilişkin, "Muhteşem bir 100. yıl başlıyor. İzmir’den bütün Türkiye’ye 100. yılda güçlü bir mesaj vereceğiz" dedi.

"Cumhuriyet üzerinden hep ‘Türkiye İzmir’den yükselecek’ mesajı vermiştiniz. Hâlâ aynı düşünüyor musunuz?" sorusunu yanıtlayan Başkan Soyer şunları söyledi;

"Kesinlikle... İlk müjdesini de böylece sizinle vermiş olayım. Cumhuriyet’in 100. Yıl meselesini çok önemsiyoruz. Cumhuriyet’in 100. Yılından önce Zafer’in 100. Yılı var ve İzmir’in kurtuluşunun 100. Yılı var. Yani 30 Ağustos 2022 ve 9 Eylül 2022 var. Çok büyük bir heyecan taşıyoruz. Çalışmayı başlattık. Bir komite kurduk. İzmir’in tarihçileri, hakikaten akil insanları, akademisyenleri, hepsi var. 2 yıl sonrasında 4 tane temel işimiz var:

Birincisi görkemli bir 100. Yıl anıtı tasarım yarışmasıyla belirlenecek. Muazzam bir anıt kazandıracağız. İkincisi 100. Yıl Kurtuluş Müzesi. İzmir’e bütün bu hikâyeyi, kurtuluşun serüvenini anlatan müzeye kavuşturacağız. Üçüncüsü 100. Yıl Marşı. Yani biz 90 yıldır 10. Yıl Marşı’nı söylüyoruz. Vakti geldi bir 100. Yıl Marşı’na ihtiyacımız var. Onu da dört dörtlük jüriyle seçeceğiz, oluşturacağız ve 100. Yıl marşı çıkarttıracağız ortaya. Dördüncüsü de bir 100. Yıl canlandırması.

26 Ağustos 2022’de Afyon Kocatepe’den yola çıkacağız ama o yolculuk tamamen o günün canlandırması şeklinde cereyan edecek. O günün hatlarıyla, kıyafetleriyle, o günün rotası üzerinden çocuklar ne yediler, ne yaptılar o anda... Ne kadar saat o köyde duruldu? Akşamında o köyde halay mı çekildi? Yoksa bir köy evinde oturup plan mı yapıldı? Bütün o 14 günlük hikâyeyi... Bütün güzergâhı zaman tüneline dönüştüreceğiz.

Tarihsel zaman tüneli gibi... 26 Ağustos 2022’den Hükümet Konağı’nda bayrağın çekildiği ana kadar o 14 günü birebir canlandıracağız ve canlı yayımlayacağız. Genel Başkan da katılacak. Ona da söyledim “Ben de yürürüm” dedi. Muhteşem bir 100. Yıl başlıyor. Bunu da İzmir’den biz bütün Türkiye’ye 100. yılda güçlü bir mesaj vereceğiz.

Paris’te Eyfel Kulesi 1789’un 100. yılı için yapılmış. Bizim 100. Yılı anıtlaştırmamız ve çok iyi anlatmamız lazım. Şimdiden başladık. Muazzam görkemli bir 100. Yıl yapacağız. İzmir’in dağlarında çiçekler açtığını göreceksiniz."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Efes Selçuk’ta açılacak Tarım Müzesi ile tarıma dair tüm birikimler bir çatı altında toplanacak.

Konak Belediyesi’nin askıda kurban kampanyası İzmirlilerden ilgi gördü. Hayırseverlerce bağışlanan 2 ton kurban eti, ihtiyaç sahiplerinin sofralarına ulaştı.

Balçova Belediyesi’nin Kurban Bayramı öncesinde başlattığı ''İyiliği Paylaşma'' kampanyasına bağışlanan kurban etleri, Balçovalı ailelere ulaştırıldı.

Konak Belediyesi uluslararası alanda adını duyurmak ve etkinliklere katılmak için harekete geçti. Belediye yönetimi birçok ülkede farklı belediyelerin üye olduğu yapıl...

Karşıyaka Belediyesi aldığı yeni kararlar, balıkçılar ve manavların yaya yolunu kapatacak şekilde yayılmalarının önüne geçecek. Belirlenen kriterlere göre; en az 50 me...

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, kent genelindeki derelere yönelik temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Derelerdeki periyodik temizliklerin ya...

Kordon'da hayata geçirilecek olan ve Alsancak Limanı ile Cumhuriyet Meydanı arasında çalışacak Nostaljik Tramvay için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ilk ...

Yazarlar
Website Security Test