Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bornova’da kapıda vergi tahsilatı başladı

13.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bornova Belediyesi dijital hizmetlerine bir yenisini ekleyerek, internet bankacılığı ve cep telefonu uygulamalarından sonra vergi ödemelerinde kapıdan tahsilat dönemini de başlattı.

Özellikle sokağa çıkma yasağından etkilenen 65 yaş üstü Bornovalıların, evlerine giderek de tahsilat yapılmasını amaçlayan uygulamanın ilk kullanımı ise “siftahı benden” olsun espirileri arasında İzmir Milletvekili Atila Sertel’in Bornova’daki evinin vergisi ile yapıldı.

Bornova Belediyesi uzaktan belediyecilik ve dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde, kapıdan tahsilat uygulamasını başlattı. Özellikle sokağa çıkma yasakları nedeniyle evlerinden çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşların Emlak, Çevre Temizlik, İlan ve Reklam Vergilerini ödeyebilmeleri için talep eden büyüklerin adresine gidilerek, Bornova Belediyesi tarafından oluşturulan yazılım aracılığıyla nakit ya da kredi kartı ile tahsilat yapılıyor.

Bornovalının ayağına gidiyoruz

Koronavirüs ile mücadele koşullarının yaş almış Bornovalılar açısından daha zor olduğunu ifade eden Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Yaş almış Bornovalılar haftalardır ilk kez bu Pazar dışarı çıkabildiler. Alışveriş ya da temel ihtiyaçlarını karşılamak bile onlar için zor olabiliyor. Bornova Belediyesi olarak 65 yaş üstüne market, pazar, eczane alışverişi gibi hizmetleri ilk günden bu yana sürdürüyorduk. Bugün de Belediye ile ilgili ödemelerini onların ayağına gidip alarak hem yaşamlarını kolaylaştırmak, hem onları riske sokmamak hem de vergi tahsilatını kolaylaştıracak bir sistemi hayata geçirdik. Belediyemizin internet üzerinden tahsilatla ilgili uygulamaları olsa da yaş almış büyüklerimiz bu uygulamaları kullanmakta zorluk yaşayabilir. Bornova Belediyesi onların yaşamını kolaylaştırmak için var. Biz onlara giderek tahsilatı gerçekleştiriyoruz” dedi.

Siftahı benden olsun

Bornova’da yaşayan ve Başkan İduğ’u ziyaret eden İzmir milletvekili Atila Sertel ise yeni uygulamayı duyunca “ilk benden alın, siftahı benden olsun” diyerek uygulamayı ilk kez kullanan kişi oldu.

Yerel yönetimlerin Korona mücadelesinde son derece etkin ve başarılı çalışmalar yaptığını ifade eden Sertel, “Ülke genelinde vergi gelirlerindeki düşüşe paralel olarak belediye gelirleri de azaldı. Pandemi sürecinde vatandaşlara çok büyük katkılar sağlayan belediyelerimizin ayakta kalması için ve yaptığı yatırımları sağlıklı biçimde devam ettirebilmesi adına bizlerde üstümüze düşen vatandaşlık görevimizi yerine getirmeliyiz. Maddi durumu yerinde olan yurttaşlarımızın emlak vergilerini ödemelerini önemle rica ediyorum” diye konuştu.

Vergiler için son gün 1 Haziran

Emlak ve çevre temizlik vergilerinin birinci taksitlerinin ödenmesi için tanınan süre 1 Haziran Pazartesi günü sona eriyor. 65 yaş üstü Bornovalılar, Bornova Belediyesinin 0 (232) 999 29 29 numaralı telefonundan evden tahsilat hizmetini talep edebilecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 120 arılı kovan, 60 arısız kovan ile arıcılık malzemesi verilmesi sonrası tarım ve hayvancılıkta izlenen politikalar hakk...

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu (İEKKK) toplantısında tarım ve kooperatifleşme ele alındı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’i dünya tarı...

Buca’nın sorunlarını sıfıra indirmek için çalışan Buca Belediyesi, vatandaşların talep ve sorunlarını Buca Toplumsal İletişim Merkezi (TİM)ve çağrı merkezi aracılığıyl...

Ödemiş Belediyesi, Koronavirüs salgınıyla mücadelede aldığı önlemlerin yanı sıra dayanışmayla da zor günlerde vatandaşları yalnız bırakmadı. Ödemiş Belediye Başkanı Me...

İzmir'de en çok askıdan fatura alan ilçesi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından açıklandı.

Sosyal belediyecilik anlayışıyla örnek bir uygulamaya daha imza Karşıyaka Belediyesi, ‘Sanal Market’ projesini hayata geçirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında başlattığı seyyar maskematik uygulamasını Çiğli ve Gaziemir’e de taşıdı.

Yazarlar
Website Security Test