Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP'li büyükşehir belediyeleri İçişleri Bakanlığı'na dava açıyor

31.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

CHP'nin 11 büyükşehir belediyesi İçişleri Bakanlığı'nın genelgesini yargıya taşıyor. Açılacak davanın gerekçesi Bakan Süleyman Soylu imzalı 'belediyelerin bağış toplaması'nın yasaklandığı genelge.

Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin olduğu CHP'li 11 büyükşehir belediyesi, İçişleri Bakanlığı'na yayınlanan genelge gerekçe gösterilerek dava açılacak.

İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle mücadele kapsamında hükumetin başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası dışında belediyeler ve diğer tüm sivil toplum kuruluşlarının bağış kampayası başlatmasını valilik iznine bağladı.

CHP'li belediyeler öncelikle İçişleri Bakanlığı'nın yayınlanan genelgesini "hukuksuz" olarak niteleyip, 5393 Sayılı Belediye Kanunu açılacak davaya dayanak olarak gösteriyor. 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nda belediyelere bağış toplama ve belediye başkanına karşılıksız bağışları kabul edip gerekli tasarruflarda bulunma yetkisi tanınıyor.

YAVAŞ: YARDIMLARA DEVAM EDECEĞİZ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Twitter hesabından bir açıklama yaparak, "İşini ve gelirini kaybetmiş insanları desteklemek için kullandığımız ve sizlerin de katkıda bulunduğu banka hesapları İçişleri Bakanlığı genelgesi ile bloke edilmiştir. Kimse endişe etmesin! Planladığımız yardımlara devam edeceğiz. Kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız" dedi.

İMAMOĞLU GENELGEYİ YASA DIŞI İLAN ETTİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyeler kanunun da bulunduğu bir görsel paylaşarak, "Bu süreç tamamen şeffaf ve İstanbulluların dayanışmasıyla büyüyecek" notunu yazdı.

CHP adına Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise, İçişleri Bakanı Soylu’nun genelgesine, "Devletin vatandaşa yardım etmesini geçtik, birbirimize yardım etmemize bile tehditler savurarak izin vermiyorlar akıllarınca! Tek millet, tek bayrak, tek IBAN! Fakat bilmenizi isteriz ki, halk güvendiği kurumlara bağış yapar" tepkisini gösterdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Konak Belediyesi, kan stokları tükenme noktasına gelen ve bağışçı bulmakta zorlanan Kızılay’a destek verdi. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ile belediye personeli k...

Bornova’da vatandaşların toplu olarak kullandığı tüm mekanlar kontrollü normalleşme süreci öncesi özel ekiplerce dezenfekte ediliyor.

Pandeminin yarattığı ekonomik ve sosyal sıkıntılara karşı ‘dayanışma ruhu’ ile mücadele eden Karşıyaka Belediyesi, iki aylık süreçte ihtiyaç sahiplerine binlerce erzak...

Karabağlar Belediyesi, işyerleri kapatıldığı için mağdur duruma düşen 144 esnafa gıda kolisi ulaştırdı.

Konak Belediyesi eczanelere borcu olan dar gelirli vatandaşlar için kampanya başlattı. Kampanyanın ilk ödemesi Ballıkuyu bölgesindeki bir eczanede gerçekleşti. 17 vata...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 120 arılı kovan, 60 arısız kovan ile arıcılık malzemesi verilmesi sonrası tarım ve hayvancılıkta izlenen politikalar hakk...

İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu (İEKKK) toplantısında tarım ve kooperatifleşme ele alındı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’i dünya tarı...

Yazarlar
Website Security Test