Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İçişleri Bakanlığı belediyelere yardım toplamayı yasakladı mı?

31.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge sonrasında belediyelere, özellikle de İstanbul, İzmir ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri, yardım toplamayı yasakladığı yönünde muhalefetten eleştiriler yapılıyor. İçişleri Bakanlığı genelgesi ne diyor? Belediyeler için yardım toplama yasaklandı mı?

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan genelge ile belediyelerin Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi karşısında yardım toplaması valilik iznine bağlandı. Süleyman Soylu'nun valiliklere gönderdiği yazıda, belediyelerin valiliklerden izin almadan yardım kampanyası düzenleyemeyeceği, düzenleyenler hakkında soruşturma başlatılacağı belirtildi.

Söz konusu genelge;

Yerel yönetimlere gönderilen genelge sonrasında muhalefetten iktidara sert tepki geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, düzenlenen yardım kampanyasıyla tespit edilecek 250 ila 300 bin aileye gıda kolilerini dağıtacaklarını açıklamıştı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 500 bin aileye düzenli gıda yardımı yapılacağına yönelik organize ve planlı bir çalışma başlattıklarını söylemişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi de 40 bin aileye 400'er Türk Lirası nakit yardımı yapılacağını açıklamış ve tüm İzmirlileri gıda yardımı ihtiyacı duyan aileler için büyükşehir bünyesinde dayanışmaya çağırmıştı.

BirGün'ün haberinde, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul, Ankara ve İzmir belediyelerinin koronavirüs önemlerinin yarattığı ekonomik güçlüklere karşı düzenledikleri dayanışma kampanyalarına karşı harekete geçti." ifadeleri kullanıldı.

Gerçek Gündem'in haberinde ise, "İçişleri Bakanlığı'nın Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın başlattığı yardım kampanyalarına yönelik tehdidi akıllara Kadir Topbaş'ın İBB başkanlığı döneminde düzenlediği bağış kampanyasını getirdi.

Topbaş, 2005 senesinde İBB Başkanı olduğu dönemde 'Güney Asya Depremi Yardım Kampanyası' başlatmıştı." ifadelerine yer verildi.

Topbaş'ın başkanlığı döneminde İBB tarafından başlatılan yardım kampanyası;

Cumhuriyet'in haberinde ise Vakıfbank'ın belediyelerin hesaplarına bloke koyduğu iddia edildi.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Deniz Demir, sosyal medya adresinden Kadir Topbaş'ın yardım kampanyasının haber olduğu görselleri paylaşarak "İBB, Kadir Topbaş döneminde yardım toplarken sorun yok ama Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş yapınca sorun var öyle mi?" diye sordu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Konak Belediye Başkanlığı görevine gelir gelmez, ilk altı ay içerisine Gültepe imar planlarını tamamlayan Başkan Batur, bölgenin kentsel dönüşümünün yanında sosyal dön...

Karabağlar Belediyesi’ne bağlı Uzundere Rekreasyon Alanı’ndaki Aqua Yaşam Yüzme Havuzları ve kafeterya, 6 Haziran Cumartesi gününden itibaren yeniden hizmet vermeye ba...

Avrupa standartlarındaki arıtma tesislerinin sayısı ve arıtma kapasitesiyle Türkiye’nin lider kenti İzmir, ileri biyolojik yöntemle çalışan yeni bir atıksu arıtma tesi...

Bornova Belediyesi’nin farklı sektörler için hafta boyu açık kalacak şekilde tasarladığı Özkanlar Bornova Yeni Pazarı’nda özellikle kadınların merakla beklediği Sosyet...

Bayraklı Belediyesi, geçtiğimiz günlerde ülke genelinde etkili olan şiddetli yağmurda yaşanan sorunların önüne geçmek için çalışma başlattı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir'in Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürecinde yaşadığı gelir kaybıyla ilgili ''Başkan'ın Günlüğü''nde bilgiler...

Köyceğiz ilçesinde 2015 yılında Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Beyobası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 3 üretici ile başlattığı alım garantili çiçek üretiminde bugün 30...

Yazarlar
Website Security Test