Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bostanlı'daki yatık binalar için imar plan revizyonu tamamlandı

18.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Karşıyaka Belediyesi, ‘yatık binalar’ olarak bilinen ve üç ay önce İzmir Valiliği tarafından tahliye kararı çıkarılan Bostanlı’daki apartmanlar için imar planı revizyonunu tamamladı.

Binaların bulunduğu 1359 ada ile ilgili imar planı değişikliği Karşıyaka Belediye Meclisi’nden geçirildi ve onay için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderildi. Büyükşehir yetkilileri, en geç üç ay içerisinde gerekli incelemeleri yapacak ve onay verilmesiyle birlikte plan yürürlüğe girecek.

RİSKLİ YAPI TESPİTİNİN ARDINDAN YIKIMA BAŞLANACAK
Karşıyaka Belediyesi’nin imar planı değişikliği hazırlıklarıyla eş zamanlı olarak, binaların riskli yapı tespiti için başlatılan girişimlerde de sonuca yaklaşıldı. 10 binanın 9’unda tespit çalışmaları mülk sahiplerince yaptırılırken, bir binanın testi de Karşıyaka Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Laboratuvar ve inceleme aşamasına gelinen tespit sürecinin ardından, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binalara ilişkin raporunu açıklayacak. Riskli yapı tespitine müteakip 60 gün içerisinde binaların tamamen boşaltılması ve sonrasında yıkılması zorunlu olacak.

“VATANDAŞIN HAKKINI KORUYAN BİR PLAN HAZIRLADIK”
Çalışmalar hakkında bilgi veren Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Yıldırım, “Mülk sakinlerinin haklarını korumak için gerekli hassasiyeti göstererek, imar planı değişikliği çalışmalarımızı bitirdik. Büyükşehir Belediyemizin değerlendirme ve onay aşamasının da mümkün olan en kısa zamanda tamamlanacağına inanıyoruz. Bu noktada temel amacımız, riskli yapı tespiti ile imar planı değişikliğinin onay sürecini eşgüdüm halinde yürütmektir. Dolayısıyla vatandaşlarımız binalarını yıktıklarında, yeni bina yapmak için ruhsat almak üzere imar planları hazır olmuş olacak. Karşıyaka Belediyesi olarak, İzmir Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte, ilk günden bu yana gösterdiğimiz hassasiyeti bundan sonra da aynı kararlılık ile sürdürecek, her aşamada vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?
Bostanlı’da dolgu zemine inşa edildiği için zamanla eğilen ve yaklaşık 40 yılı aşkın süredir yatık halde duran binalar için İzmir Valiliği tarafından üç ay önce, AFAD’ın 2017’de hazırladığı depreme dayanıklılık raporuna istinaden tahliye kararı verilmişti. Karar Karşıyaka Belediyesi’ne tebliğ edilerek binaların hızla boşaltılması istenmiş; bunun üzerine Karşıyaka Belediyesi, mülk sakinlerinin kira yardımı gibi çeşitli sosyal haklardan yararlanabilmesi adına, binaların 6306 sayılı kanuna göre riskli yapı kapsamına alınması için girişimlerde bulunmuştu. Vali Erol Ayyıldız ile yapılan toplantı sonucunda, tahliye süreci devam etmekle birlikte, karot testi ile beton dayanıklılığı ölçülerek riskli yapı tespiti yapılması kararlaştırılmıştı. Gelinen noktada konutlar büyük ölçüde tahliye edilirken, önümüzdeki günlerde işyerlerinin de boşaltılması sağlanacak. İmar planı değişikliğinin onaylanması ve riskli yapı tespit raporlarının hazırlanmasının ardından, binaların yıkılarak yeniden inşa edilmesi için süreç başlamış olacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bergama Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, yaz mevsimi hazırlıkları kapsamında ilçe genelinde yabani ot mücadelesine başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN Genel Müdürlüğü ile Garenta firmasının yaptığı işbirliği sonucunda dakikalık araç kiralama hizmeti İzmir’de hayata geçirildi. Uygul...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kapalıçarşı'da gezerken bir kişinin zam tepkisiyle karşılaştı. İmamoğlu durarak vatandaşı dinledi.

Bayraklı Belediyesi, Pi Gençlik Derneği ile iş birliği protokolü imzaladı. Protokole göre Avrupa Dayanışma Programı çerçevesinde çeşitli ülkelerden gelecek gençler bel...

Torbalı Belediyesi üniversite sınavına hazırlanan gençlere yönelik olarak ''Kariyer Söyleşileri'' isimli bir programa imza attı. Her ay bir rektörün ağırlanacağı ilçed...

Kemalpaşa Belediyesi, 1325 metrekare üzerindeki Atatürk Meydanı’nı yenileme çalışması başlatarak ilçeye modern bir alan daha kazandıracak.

Dünyaca ünlü ''Yağcıbedir Halısı ve Yağcıbedir Kültürü'' için ''Yağcıbedir Kültür Yolu'' projesi ile Bergama’da çalıştay düzenlenecek.

Yazarlar
Website Security Test