Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Erdoğan'dan 'Eğlenhoca Meydanı' iddialarına yanıt

3.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Eğlenhoca Köyü’nde yapılan meydan düzenlemesine ilişkin ortaya atılan iddiaların, hayal mahsülü olduğunu ve gerçeği kesinlikle yansıtmadığını söyledi.

Karaburun Belediyesi tarafından ilçeye bağlı Eğlenhoca Mahallesi’nde yapılan meydan düzenlemesinde, “eski mezarlığın üzerine eğlence alanı inşa edildiği”, “ölülere saygısızlık yapıldığı”, “ortaya insan iskeletlerinin saçıldığı” iddiaları üzerine, Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, yazılı bir açıklamada bulundu.

“1950’Lİ YILLARDAN BU YANA AYNI MEYDAN”

İddiaların gülünç ve akıl sınırlarını zorlar nitelikte olduğunu söyleyen Erdoğan, Eğlenhoca’nın 16. yüzyıldan bugüne yerleşime açık bir köy olduğunu hatırlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Hemşehrilerimin talebi doğrultusunda köyümüzün 1950’li yıllardan itibaren kullanılan meydanın devamı olan ve içinde Atatürk büstünün de bulunduğu alanı yeniden düzenleyerek, köye gelen ziyaretçilere köylülerimizin ürettiği ve yetiştirdiği ürünleri satabilecekleri, turistlerin vakit geçirebilecekleri bir alan düzenleme projesi hazırladık. Yerel seçimler öncesinde Eğlenhoca’ya defalarca gitmiş ve belediyeden en çok talep edilen meydan düzenlemesi için köy halkımıza söz vermiştik. Şimdi yaptığımız iş, verdiğimiz sözü yerine getirmekten ibaret. Söz konusu alan, köy meydanı olarak kullanılan, ‘zeytin ağaçlı tarla’ vasfında olan ve üzerinde Atatürk büstünün de bulunduğu meydandır. Hiçbir zaman da vasfı mezarlık olmamıştır. Meydanın düzenlemesi yapılırken, kot farkı olan kısımlarda muhtemel toprak kaymalarını önlemek için mevcut istinat duvarına ek yapıyoruz.”

Başkan Erdoğan, yapılan çalışmalar sonrasında, Atatürk büstünün ve tören alanının da yer alacağı meydanın etkinlik alanı olarak da kullanılacağı bilgisini verdi.

AKP Karaburun İlçe Başkanı Adem Avcı’nın, kendisine ulaşan her türlü bilgiyi sorgulamadan ve teyit etmeden basın kuruluşları paylaşmasının nedeninin; yaklaşan İlçe Başkanlığı seçimlerinde siyasi yerini sağlamlaştırma çabası olduğunu sözlerine ekleyen Erdoğan, siyaset yapanların bu tür konularda daha sorumlu davranmaları gerektiğine dikkat çekti.MUHTAR ÇAĞLAYAN: “DÜZENLENEN MEYDAN, MEZARLIK DEĞİLDİR”

Eğlenhoca Mahallesi Muhtarı Çağlayan Devrim de, köy meydanındaki duvarın 1950’li yıllarda yapıldığını, aynı meydanda bulunan fırının ise 2015 yılında yıkıldığını hatırlattı.

İddiaları incelemek üzere dün (2 Ocak 2020) Çeşme Müze Müdürlüğü’nden bir ekibin alanda incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Devrim, şu değerlendirmeyi yaptı: “Köy meydanımızda değil, camimizin bahçesinde iki kırık mezar taşı bulunuyor. Bunların kırık olmaları nedeniyle yukarıdaki mezarlık alanından getirildiğini düşünüyoruz. Müze müdürlüğü yetkilileri yaptıkları incelemede meydanda mezarlık olduğuna dair bir bulguya rastlamadılar. Eğlenhoca 500 yıllık bir köy. Biz bildik bileli burası mezarlık değildir. Sayın Başkanımıza seçim öncesinde yıllardır el atılmayan ve Atatürk büstünün de bulunduğu meydanımız ile düzenleme yapılması konusunda ricada bulunmuştuk. Belediyenin yaptığı çalışmayı da yerinde görüyor ve destekliyoruz. Ayrıca seçim döneminde AK Parti Belediye Başkan Adayı projeleri arasında da Eğlenhoca Mahallesi meydan düzenlemesi projesi bulunmaktaydı.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bornovalı çocuklar Bornova Belediyesi’nin yarıyıl tatili etkinlikleri kapsamında, kendileri gibi çocuklardan oluşan Z Kuşak Çocuk Orkestrası’nın verdiği konserde keyif...

İzmir Çiğli’deki Harmandalı Düzenli Atık Depolama ve Biyogaz Tesisi isteyen İzmirlilerin ziyaretine açık.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, muhtarlarla yemekli toplantıda bir araya geldi. Eriş, muhtarların halka hizmet yolunda en önemli yol arkadaşları olduğunu belirter...

Karşıyaka Belediyesi ve dünyanın en büyük gençlik organizasyonu AIESEC, İngilizce bilgilerini ve konuşma becerilerini geliştirmek isteyenler için ‘İngilizce Konuşma Ku...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Antik Smyrna Agorası'na ulaşımı kolaylaştırmak ve tarihi aksın bilinirliğini arttırmak için agoranın girişinin yerini değiştiriyor. Proje ...

Dikili’de, Kriz ve Yerel Yönetimler konulu panel vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Ödemiş Belediyesi, kış mevsiminin en soğuk günlerinde yüksek rakımlı mahallelerdeki sokak hayvanlarına mama takviyesi ile sahip çıkıyor.

Yazarlar
Website Security Test