Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Konaklı öğrenciler Latife Hanım Köşkü’nün 25 bininci ziyaretçisi oldu

4.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Konak Belediyesi’nin ilkokul dördüncü sınıflar için 15 yıldır aralıksız düzenlediği ‘Kültür Gezileri’ kapsamında Uşakizade Latife Hanım Köşkü ziyaret edildi. Boğaziçi Mahallesi’ndeki Barbaros Hayrettin İlkokulu öğrencilerinin 25 bininci ziyaretçi olmaları nedeniyle geziye Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da eşlik etti.

Ulu Önder Atatürk ve tarihimiz açısından önemli bir yere sahip olan köşkü ilkokul dördüncü sınıf öğrencileri ile birlikte gezen ve köşkün tarihi ile ilgili bilgiler alan Başkan Batur, Ulu Önder Atatürk’ün de hayatının 91 gününü geçirdiği köşkü ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Batur, düzenledikleri Kültür Gezisi projesi kapsamında Uşakizade Latife Hanım Köşkü’nün 25 bininci ziyaretçisi olduklarını öğrenmenin de ayrı bir mutluluk kaynağı olduğunu belirtti.

FIRSAT EŞİTLİĞİ YARATIYORUZ
Konak Belediyesi olarak önceliklerinin en başında çocuklar geldiğini ve onları çok önemsediklerini, onları sağlıklı yarınlarımızın teminatı olarak gördüklerini dile getiren Başkan Batur, “İstiyoruz ki çocuklarımız bilgiye rahat ulaşsınlar, yaşadıkları kentimizi yakından tanısınlar, tarihimizi bilsinler, hem gezsinler, hem eğlensinler, hem de görerek öğrensinler. İlçemizdeki çocuklarımız arasında fırsat eşitliği yaratmayı görev olarak görüyoruz. İşte bu amaçla çocuklarımız için belediye olarak Kent Gezileri düzenliyoruz. İzmir’de yaşamasına rağmen imkânsızlıklar nedeniyle denizi göremeyen, müzelere gidemeyen, içinde bulunduğumuz her yanı tarih kokan ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Kurtuluş Savaşı'nın hemen ardından 16 gün boyunca konakladığı Uşakizade Latife Hanım Köşkü’nü gezmemiş çocuklarımıza bu fırsatı tanımaktan kıvanç duyuyoruz” dedi.

ATATÜRK’ÜN NİKAHININ KIYILDIĞI YER
Bugün müze haline getirilen köşkün Kurtuluş Savaşımıza ve Atatürk’ümüzün özel yaşamına tanıklık etmiş olmasının önemine de değinen Başkan Batur, “Pek çok önemli olayın yaşandığı bir köşk olarak Uşakizade Latife Hanım Köşkü tarihteki haklı yerini almıştır. Başkomutanlık Karargâhı olmuştur. Atatürk, pek çok yabancı ve yerli devlet adamı ve gazeteciyi bu köşkte ağırlamıştır. Uşakizade Ailesi'nin kızları Latife Hanım'la Atatürk bu köşkte kıyılan nikahla evlenmiştir. Bu nikahın önemi ise günümüz medeni nikahın örneği olmasıdır. Bugün her yeri tarih kokan bu köşkü gezebiliyorsak Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının sayesindedir” diyerek Uşakizade Latife Hanım Köşkü’nün İzmir’in tarihinde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi.

CUMHURİYETE SAHİP ÇIKIN
Boğaziçi Mahallesi Barbaros Hayrettin İlkokulu'nun 4. Sınıf öğrencileriyle birlikte köşkü ziyaret eden 25 bininci ziyaretçi olabildiysek bunu Atatürk'e borçlu olduğumuzu da belirten Batur, konuşmasının sonunda çocuklara seslenerek, “Siz değerli çocuklarımızın Atatürkçü çizgiden ayrılmadan, Mustafa Kemal'in aydınlık yolundan sapmadan ve ülkemizi karanlıklara sürüklemek isteyen, Cumhuriyet değerlerini yok etmek için çalışanlara geçit vermeyeceğine inanıyorum. Sizlerden beklediğim; geleceğin büyükleri olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm temel değerlerine her daim sahip çıkmanız ve hiçbir şekilde ödün vermemeniz” dedi.

Batur, köşkü bu güne kadar koruyup, kente kazandırıp, bugünlere kadar başarıyla yaşatmayı ve müze haline getirdikleri için de köşk yöneticileri İTK Yönetim Kurulu Başkanı; Oğuz Tatış, İTK Genel Müdürü; Yiğit Tatış, İTK Uşakizade Köşkü Müdürü; Cemal Necip Gürel’e teşekkür etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Bayraklı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, ilçe genelindeki tüm can dostlara sıcak yuva olarak özellikle soğuk kış aylarında imkanlar dahilindeki her türlü desteğ...

Karşıyaka Belediyesi, kentin yazılı belleğini oluşturmak ve bilimin ışığında geçmişten geleceğe ayna tutmak amacıyla, önümüzdeki yıl üçüncü kez ''Karşıyaka Kültür ve Ç...

Gaziemir Belediyesi, Türkiye’de yurttaşların en büyük sorunlarından biri haline gelen ve giderek artan işsizliğe karşı CV Bank (Özgeçmiş Bankası) hizmeti ile çözüm üre...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 8 katı atık istasyonuna yenilerini ekleyecek. Bornova, Kınık ve Ödemiş modern katı atık transfer istasyonları peş peşe hizmete girecek.

Karşıyaka Belediyesi, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından, kıtanın en önemli kent ödüllerinden biri sayılan ‘Avrupa Şeref Plaketi’ ile onurlandırıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi ve kültürel birikimine katkı sağlayan üç yeni kitap daha çıkardı.

Uluslararası İzmir Alevilik Bektaşilik Günleri'nde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ''Cemevlerinin ibadethane statüsünün imar planına işlenmesi kon...

Yazarlar
Website Security Test