Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Eminönü balıkçı teknelerine gönderilen ihtarnamede ne yazıyor? Ne zaman kalkacaklar?

30.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Eminönü'nde bulunan balıkçı teknelerine ihtarname gönderdi. İhtarnamede ne yazıyor? Eminönü'ndeki balıkçı tekneleri kalkıyor mu? Ne zaman kalkacak?

Eminönü'nde balık ekmek satışı yapılan tekneler ile ilgili yeni bir karar alındığı ortaya çıktı. İBB Emlak Yönetimi Daire Başkanlığı, 18 Ekim’de Galata Köprüsü ile Turyol İskelesi arasındaki bölgede 3 teknede faaliyet gösteren kiracılara ihtarname gönderdi. İhtarnamede kira sözleşmesinin 1 Kasım 2019 itibarıyla dolduğu kaydedildi. İBB yazısında, anılan yerlerin boş ve işgalsiz olarak belediyeye teslimi istendi. Yazıda, aksi bir durumda söz konusu yerlerin polis zoru ile boşaltılacağı bildirildi.

İBB'nin ihtarnamesi:

Büyük hali için tıklayın.

İhtarname gönderilen kiracılardan Tarihi Eminönü Balık Ekmek Kooperatifi Başkanı Arif Hikmet İlke, 1 Kasım'da sözleşmenin yenilenmesini beklediklerini ancak boşaltılması yönünde ihtarname aldıklarını ifade ederek, "Bir kurumun kiracısıyız, insiyatif onlarda. Devlete baş kaldıracak halimiz yok. Bu bizim kültürümüzde, Eminönü balıkçılarının kültüründe yok. Karşımızdaki taraf devlet. Bunu diyalogla çözeceğimize inancımız tam. Bizi en çok kaygılandıran yetkililer ve sayın İmamoğlu'yla yaptığımız görüşmelerde, bunun yüzyıllık bir sektör olduğu, yüzyıllardır faaliyet gösteren bu sektörün dışarıdan birilerine de verilmeyecek kadar önemli bir sektör olduğunu ve ehli olmayan insanlara verilecek bir sektör olmadığını söyledik. Onlarda öyle bir şey düşünmediklerini söyledi." ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU NE DEDİ?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ise, "Kaygılanmayın, biz Eminönü Balık-Ekmeği önemsiyoruz. Kültürünü biliyoruz. Burada bir mağduriyet yaşanmayacak" dediği bildirildi.

Eminönü balıkçıları son olarak Ağustos ayında yaşanan bir darp olayıyla gündeme gelmişti. Ekşi Sözlük'te bir yazar İstanbul Eminönü'nde bulunan Tarihi Eminönü Balıkçısı'nda darp edildiği iddiasıyla başlık açıp kamuoyu oluşturmuş, Tarihi Eminönü Balıkçısı'nda yaşandığı iddia edilen darp olayını sosyal medyanın çok konuşulan gündemleri arasına sokmuştu.

Olayı okumak için tıklayın.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

‘Karşıyaka’nın Parkındayız’ sloganıyla hayata geçirilen etkinlik kapsamında ilk buluşma, Alaybey Tahir Bor Parkı’nda düzenlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği kıyı düzenleme projesi kapsamında Karşıyaka sahili yepyeni bir çehreye büründü.

Karaburun Belediyesi’nin kadınlar için düzenlediği pilates kursları, ilçe merkezindeki Kuyucak Plajı ve Mordoğan Spor Tesisi’nde başladı.

İzmir’de gelinlik, damatlık ve abiye giyim sektörünün kalbinin attığı Mimar Kemalettin Moda Merkezi’nde faaliyet gösteren iki esnaf, ihtiyacı olan gelin adaylarına ula...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 152 dünya kentini birbirine bağlayan Açık ve Çevik Akıllı Şehirler (OASC-Open and Agile Smart Cities) topluluğuna dâhil oldu.

Gaziemir Belediyesi; ormanlık alanlar, boş arsalar ve yol kenarları başta olmak üzere ilçenin çeşitli noktalarına gelişigüzel ve kaçak olarak dökülen molozları toplaya...

İBB'nin metro projesi için yurt dışından aldığı döviz kredisinin bulunduğu hesaba haciz getirildi.

Yazarlar
Website Security Test