Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu

25.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 20’ncisini düzenlediği Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 1994 yılında göreve giderken geçirdiği trafik kazası sonucu yaşama veda eden gazeteci Barış Selçuk’un anısını yaşatmak ve genç gazetecileri teşvik etmek amacıyla düzenlediği Barış Selçuk Gazetecilik Ödülleri, Kültürpark’ta sahiplerini buldu. Ödül törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Milletvekili Atila Sertel, Kani Beko, Sevda Erdan Kılıç, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Barış Selçuk’un ailesi, jüri üyeleri ve çok sayıda gazeteci katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Başkan Tunç Soyer, basın-yayın kuruluşlarının, kamuoyunun bilgilenmesi, bireylerin aydınlanıp bilinçlenmesi ve demokrasinin gelişip yerleşmesinin vazgeçilmez araçlarından biri olduğunu söyledi

“Basın özgürlüğünü çok önemsiyoruz”
Basın özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmez koşulu olduğunun altını çizen Başkan Soyer, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Demokrasi dediğimiz kavram, sadece kendi düşüncenizi ifade etmenizin garantisi değil, sizden farklı düşünenlerin de ifade özgürlüğünü, söz söyleme hakkını savunmak demektir. Farklı düşünceler gazetelerde, medyada, hiç kimsenin baskısı ve kontrolü olmadan ifade edilebilir olmalıdır. Bu hak ve özgürlük, demokrasinin olmazsa olmazıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin basın özgürlüğünü çok önemsediğini ve özgür bir basının tarafsızca halkı bilgilendirme hakkını savunması için belediyemizin elinden geleni yaptığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Buna paralel olarak da basının özgür ve tarafsız bir biçimde halkı bilgilendirmesini oldukça önemsiyoruz. Barış Selçuk şahsında bu kıymetli ödülü verdiğimiz siz değerli gazetecilerin bu hedefimize, özgür ve tarafsız bir basına çok büyük desteği ve katkıları olacağından hiç şüphem yok. Geçmişten bu yana, her türlü baskıya rağmen, görevlerini yerine getirebilmek için canla başla çalışan değerli basın emekçilerine, gazetecilere şükranlarımı sunuyorum. Başta sevgili Barış Selçuk, Hande Mumcu ve Salih Peker olmak üzere, görevi başında yaşamını yitiren tüm basın mensuplarını saygıyla anıyorum” diye konuştu.

“Umutlarımız yeşeriyor”
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, gazetecilerin ve gazetelerin zorlu dönemlerden geçtiğini belirterek, “Barış Selçuk ve Hande Mumcu bu mesleği sürdürürken şartlar bu kadar kötüleşmemişti. Bu ağır, zorlu mesleki koşullar içinde umutlarımızı yitirmeden mücadele gücümüzle direnmeye, mesleğimizin olmazsa olmazlarından ödün vermemeye çalışıyoruz. Her ne kadar zor zamanlar geçirsek de 20 yıldır süren böyle bir yarışmayla mesleğimiz adına nefes alacak bir alan buluyoruz. Bu yarışmayı gerçekten çok önemsiyoruz. Barış Selçuk ve Hande Mumcu adına düzenlenen bu değerli yarışma bizim umutlarımızı yeşertiyor” diye konuştu.
Ödül töreninde söz alan Barış Selçuk’un ağabeyi Dr. Savaş Selçuk da konuşmasında, “Barış çok iyi bir gazeteci, basın emekçisi, çok iyi bir kardeşti. Bu yıl 20.’sini düzenlediğimiz törenle kendisini andık. Emeği geçen tüm meslektaşlarına ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Bu güzel yarışmanın yıllar boyu devam ederek sevgili Barışımızın adının yaşamasını diliyorum.” dedi. İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, ödül kazanan gazetecileri tek tek tebrik ederek başarılarının devamını diledi. İzmir milletvekili Atila Sertel ise konuşmasına bu anlamlı yarışmayı 20 yıldır sürdüren ve vefaya önem veren İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek başladı.

Dört kategoride ödüller dağıtıldı
“İzmir Kent Haberi” dalında birincilik ödülünü alan Demirören Haber Ajansı’ndan Umut Karakoyun’a ödülünü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer verdi. Bu dalda Hande Mumcu Özendirme Ödülü’nü İlkses Gazetesi’nden Emine Çağla Geniş İzmir Milletvekili Atila Sertel’in elinden aldı. “İzmir Kent TV Haberi” dalında birinci olan Demirören Haber Ajansı muhabiri Umut Karakoyun ve Tekin Gürbulak’a ödülünü İzmir Milletvekili Kani Beko verdi. Bu dalda Hande Mumcu Ödülü’nü TRT’den Duygu Tuncer ve Altan Ayhan kazandı. Ödülleri İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç verdi. “Haber Fotoğrafı” dalında birincilik kazanan Süleyman Gülen’e ödülünü Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç verdi. Hande Mumcu Ödülü’nü kazanan Associated Pres foto muhabiri Emre Tazegül ödülünü Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un elinden aldı. “Ulusal Haber” dalı kategorisinde birincilik kazanan Ergin Karataş, ödülünü Barış Selçuk’un abisi Savaş Selçuk’tan aldı. Bu dalda Hande Mumcu Ödülü’nü alan Cumhuriyet muhabiri Hazal Ocak’a ödülünü ise İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen verdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy Maltepeli pamuk üreticilerini ziyaret etti, üreticinin her zaman yanında olduğu mesajı verdi.

Bayraklı Belediyesi Ressamlar Sokağı standında çalışmalarını sürdüren amatör ressam Halil Sezgin, yurt içi ve dışından 70 amatör sanatçının katılımıyla internet üzerin...

Karşıyaka Belediyesi, halkın can ve mal güvenliği için tehdit oluşturan metruk yapılara karşı mücadelesini sürdürüyor. Bu kapsamda, Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan ve...

Bornova Belediyesi’nin her Ramazan’da ihtiyaç sahibi vatandaşlara verdiği destek koronavirüs salgını sürecinde de devam etti.

Ramazan Bayramı’nın birinci gününde A takımıyla sahaya inerek parklarda çalışma başlatan Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, Türkiye gündemine oturdu.

İzmir'de askıda fatura uygulamasında kaç fatura ödendi? Askıda faturaya bırakılan faturanın ödenip ödenmediğini kontrol edebilirsiniz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan...

Bornova Belediyesi koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkmalarına kısıtlama getirilen ve son iki haftadır sadece Pazar günleri belli saatler arasında evlerinden çıkm...

Yazarlar
Website Security Test