Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yerel yönetim ve iş dünyası birlikteliği

4.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen bir toplantıya katıldı. Soyer, ''Sanayiciler ile birlikte üretmeye hazırız'' dedi.

EDA EBRU NANECİ

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) işbirliği ile hazırlanan Kent Bölge Yerel Yönetimde Yeni Dinamikler Raporu, Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) desteği ve Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) ev sahipliğinde düzenlenen toplantı ile İzmir'de masaya yatırıldı.  EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, CHP Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 2015 yılında Paris'te ilk kez global sorunla ilgili yerel yöneticilerin davet edildiği bir zirvenin yapıldığını hatırlattı. Dünyanın her yerinden yerel yöneticilerin bu zirveye katıldığını ifade eden Soyer, “Birleşmiş Milletler her 15 yılda bir kalkınma hedefleri koyuyor. 2015 yılından 2030 yılına kadar tamamlanması öngörülen 17 hedef vardı. 2016'da 20 yılda bir düzenlenen Habitat zirvelerinde sürdürülebilir kalkınma hedefi masaya yatırıldı. Yeni kent gündemi adıyla bir ajanda konuldu. Tüm dünyada kentlerin öneminin anlaşıldığı, öneminin arttığı bir döneme girildi. Kentleri keşfetmeye başlıyoruz. Kentler ülkelerden daha kuvvetli algılara sahip. İzmir'in hak ettiği yerde olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu bir kader değil tam tersine İzmir'in tarihi ve geçmişte yaşadığı dönem hak ettiği bir dönemdi. Şimdi elimizde daha fazla güç var. Bugün yeniden ihya edilecek İpek Yolu'nun İzmir üzerindeki etkisinin çok daha güçlü olmasını sağlamak mümkün. İzmir'in küllerinden yeniden doğması ve itibar kazanması mümkün" ifadelerini kullandı.

Toplumda iki kavrama dikkat çekilmesi gerektiğini belirten Soyer, kadın ve demokrasi kavramlarının önemini vurguladı. Seferihisar’da 15 yıl önce kent merkezindeki meydandan elini kolunu sallayarak geçemeyen kadınların üretime geçtikçe, şimdilerde o meydanlarda erkeklerin oturuşuna dikkat etmelerini sağladıklarını söyledi. Kadının ürettikçe toplumu ıslah ettiğini dile getiren Soyer, “Sosyolojik bir dönüşümün önünü açıyor. Demokrasi de aslında birlikte yaşamak demek, birlikte yaşamanın kuralları demek. Demokrasinin en güzel yaşam biçimi olduğunu hatırlamamız lazım. Hız çağında yaşıyoruz ve bir durup bakmak lazım. Geçmişin hazinesini nasıl kullanabiliriz düşünmek lazım. Kadının ürettiği, özgürleştiği ve demokrasinin kökleştiği bir coğrafya hedefinin içinde yer almaktan gurur duyarız. Birlikte üretmeye hazırız. Başka çaresinin olmadığını biliyoruz. Eğer birlikte çalışabilirsek kadının da demokrasinin de geleceğinin çok daha iyi olabileceğini söyleyebiliriz” dedi.

Kayyum eleştirisi

Diyarbakır, Mardin ve Van'da yerel yönetimlere kayyum atanması ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Soyer şu ifadeleri kullandı: "Her yasal olan şey hukuki olmayabilir. Öyle mevzuatlar çıkartırsınız ki kendinize yasal dayanaklar bulmuş olursunuz. Ama hepsi hukuki değildir. Hukuki olan sürdürülebilir olandır. Yani kamu vicdanına karşı olandır. Sürdürülebilir olan geçmişle gelecek arasındaki adalettir. Özetle bu kararlar kamu vicdanında ve Türkiye'nin demokratik köklerinde geçmişinde karşılığını bulmayan kararlardır. Rahmetli Piriştina vefat ettiğinde meclis bir başkan çıkardı. Demokrasi böyle bir şey. Meclisin asli görevi budur. Dilerim bütün bunlar Türkiye'de değişecek."

“Nitelikli insan göçünün merkezi”

Toplantının açılışında söz alan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan, İzmir'in son dönemde nitelikli insan göçünün merkezi haline geldiğini ifade etti. İzmir’in aynı zamanda Akdeniz’in de bir parçası olduğunu söyleyen Aslan, "Akdeniz bölgesinde kendisi gibi diğer kadim liman kentleri ile güçlü bir ekonomik ve sosyal bağ kurma kapasitesine sahiptir ki bu doğrultuda Tunç Soyer Başkanımızın Akdeniz Şehirleri başlığı altında kamuoyuna da yansıyan ciddi çalışmaları sürmektedir. Siyasal destek, kurumsal gelenek, mali imkanlar ve kurumsal kapasite anlamında güçlü bir büyükşehir belediyesine sahip olduğumuzu da bu vesileyle hatırlatmak isterim. İzmir ayrıca ticaret ve sanayi odaları ve diğer ekonomik örgütler nezdinde önemli bir temsil gücüne ve etki etme kapasitesine sahiptir. Bu doğrultuda hayli örgütlü ve temsil gücü yüksek siyasal, ekonomik ve mesleki çevrelere ev sahipliği yapmaktadır. Tüm bunların bir sonucu olarak da son dönemde ulusal alanda nitelikli insan göçünün merkezi haline gelmiştir. Bu tarz raporların; sunulan önerilerin ve fiziki çıktıların İzmir’e katkıları ortadadır" açıklamasında bulundu.

“Kalıcı bir adım yok”

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan da yerel kalkınmada yerel yönetimlerin kilit aktörlerden biri olduğunu belirtti. Yerel seçimlerin üzerinden 5 ay geçmesine rağmen yapısal ve ekonomik reformlar konusunda kalıcı bir adım görünmediğini dile getiren Turan şu ifadeleri kullandı: “Ekonomimizin can damarı KOBİ’lerimiz, yaşananlar karşısında riskini yönetmeye çalışıyor; ancak finansmana erişimde sıkıntıları da devam ediyor. KGF, Nefes, KOBİ Değer Kredisi gibi destek mekanizmalarının, kısa vadede KOBİ’lere can suyu etkisi yarattığı bir gerçek. Ancak sorunu geçici tedbirlerle değil, kalıcı reformlarla sürdürülebilir kılmak mümkün. Özellikle teşvik ve desteklerin sonuçlarının ölçülmesi için Teşvik Denetim Ofisi kurulması önerimizi, yeniden hatırlatmak isterim. Çünkü, ölçemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz.”

“Sektör ciddi sıkıntıda”

Türkiye’deki ihtiyacın demokratik reformlarından güç alan, uluslar arası itibarı yüksek, süreçleri şeffaf, yatırımcıların güven duyduğu, sürdürülebilir büyüme için katma değerli üretim ve katma değerli ihracatı odağına almış bir ülke olduğunu ifade eden Turan,  “Sanayimiz açısından bir başka önemli konu da enerji maliyetleri… Son dönemde zamlar ile birlikte artan enerji maliyetleri; sadece vatandaş üzerinde değil, özellikle sanayi sektörümüzde ve üretim gücümüzde de ciddi sıkıntıya yol açacaktır. Ülkemizin rekabetçilik gücünü de aşağıya çeken bu durum, ihracatımızı olumsuz etkileyecektir. Bütün bu tablo içinde kalkınma ve büyüme için yerelin potansiyellerini harekete geçirmemiz gerekirken; yerel yönetimleri zayıflatacak ve uluslar arası kamuoyunda algımızı olumsuz etkileyecek adımların atıldığını üzülerek görüyoruz. Üç kentin belediye başkanının görevden uzaklaştırılması, Türk demokrasisinin geleneksel standartlarına, Cumhuriyet'in millet iradesine saygı temelli siyasi temayüllerine, Avrupa Konseyi’nin yerel yönetimlerle ilgili uluslar arası sözleşmelerine, AB Kopenhag Kriterleri’ne ve nihayet BM İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne uymuyor.  “Yerel kalkınma-yerel yönetim” ilişkisinde de çok önemli bir boşluk oluşuyor. Bir belediye başkanını görevden alma gereği doğmuşsa bile, yetkili yerel yönetim birimlerinin, yeni bir seçilmiş başkan belirlemesi, merkezi yönetim tarafından bir kayyum atanmasından her koşulda daha isabetli olacaktır diye düşünüyoruz” dedi.

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen ise bölgeye öncülük eden, çevresini destekleyen, bölgesindeki diğer kentlerle kurduğu koalisyonlarla, uluslararası kentlerle işbirliği ile ön plana çıkmış kentlerin önemine değindi. Ösen, "Beraber kentin çeperinde ve merkezinde bulunan kaynakları, tarımsal üretimi ve belki de en önemlisi bilgiyi en etkin şekilde kullanan kentler dönemindeyiz. Bu bilginin kullanımını da kent ölçeğinde açmak gerekirse özellikle inovasyon, endüstri 4.0 ve nesnelerin interneti tabirleriyle sıkça karşılaştığımız bu dönemde, yüksek teknolojinin bölgenizde üretilmesinin imkanlarını yaratmak ve kentinizi bu üretimin üssü yapmak anlamına geliyor. Bunun yolu da modern ve verimli altyapılar, vasıflı işgücü ve tabi ki kesintisiz enerji kaynaklarına sahip olmanın yanında tüm bunları optimize etmekten geçiyor" diye konuştu.  Konuşmaların ardından 'Kent Bölge Kavramı Yerel Yönetimde Yeni Dinamikler ve İzmir' paneli gerçekleştirildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki Bağımsız Yaşam Çalıştayı’nda konuştu. Tunç Soyer İdlib saldırısında şehit olan aske...

Bornova Belediyesi Ana Hizmet Binası’na dev Türk Bayrağı ve Atatürk resmi asıldı.

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin Seferihisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rüştü Çelikgil ile bir araya geldi. Seferihisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası ...

Türk edebiyatının usta şairleri Ahmet Telli ve Tuğrul Keskin, Buca’da sanatseverlerle buluştu. Aşk ve devrim kokan şiirleriyle Bucalılara unutamayacakları bir gece ya...

Bergama'da düzenlenen Dünyaca ünlü ''Yağcıbedir Halısı ve Yağcıbedir Kültür Yolu'' projesi çalıştayı'ndan tüm dünyaya öyle bir mesaj verildi ki; Türkiye'nin kültür ve ...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tarımın geleceğine yön verecek projeleri için 211 kırsal mahallede yaptırdığı analiz çalışmasını tamamladı. İstanbul’da, tarımsal üreti...

Bayraklı Belediyesi ve Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) arasında imzalanan protokol kapsamında başlatılan farkındalık eğitimleri devam ediyo...

Yazarlar
Website Security Test