Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Aliağa Belediyesi'nden 100 işçi işten çıkarıldı iddiası

12.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde MHP'nin kazandığı İzmir Aliağa Belediyesi'nde 100 işçi işten çıkarıldı iddiası.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde MHP'ye geçen İzmir Aliağa Belediyesi'nde 100 işçinin işten çıkarıldığı iddia ediliyor. 

Haber Sol'un aktardığına göre, 18 Mayıs tarihinde Aliağa Belediyesi bünyesinde çalışmakta olan 21 işçinin iş akdini sonlandıran belediye 11 Haziran tarihinde de kadrolu 100 işçinin iş akdini sonlandırdı. DİSK'e bağlı Genel-İş 5 No'lu Şube tarafından Aliağa Demokrasi Meydanı'nda yapılan basın açıklamasında belediyenin diyaloğa kapalı, keyfi uygulamalarının kabul edilemez olduğu vurgulanırken, Aliağa'daki herkese işçilerin mücadelesine destek verme çağrısı yapıldı.

Gazeteci İsmail Saymaz da Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Aliağa Belediyesi’nde 100 işçi işten atılmış. Bana mesaj gönderen bir işçi, başkanın 30 milyon borçla aldığı belediyeyi 235 milyon borca soktuğu için faturanın en az 16 yıldır çalışan işçilere çıkarıldığını iddia ediyor." ifadelerini kullandı.

Genel-İş Sendikası 5 No'lu Şube'den yapılan açıklamada ise, "Bugün sabah itibariyle Aliağa Belediyesi bünyesinde farklı işkollarında çalışan aralarında sendikamızın yönetici ve temsilcilerinin de bulunduğu 100 kadrolu işçi arkadaşımızın tek taraflı olarak iş akitleri ekonomik nedenler gerekçe gösterilerek feshedildi.

Bu kentin parklarını yaşanılabilir kılan, her caddesini büyük bir özenle kendi eviymiş gibi temizleyen, yollarını yapan, hizmet binalarında halkın sorunlarını dinleyip çözüm üreten 100 arkadaşımız adeta kullanım tarihi geçmiş bir meta gibi kapının önüne konmuştur. İnsan onuru ve haysiyetine yaraşmayan zamanlardan geçiyorduk, ama böylesine ilk kez tanık olmak kahrımızı ve öfkemizi daha da derinleştirdi.

Bizler bundan 1 ay önce işten atılan 22 çalışma arkadaşımızın işe dönüşleri için mücadele verirken, işveren her türlü toplu sözleşme ve sendikalı çalışma koşullarını ortadan kaldıran ve kölelik düzeni yaratmak amacına yönelik bir tutumla emekçi sınıfına saldırmayı tercih etmiştir.

Yönetime defalarca diyalog çağrısında bulunmamıza rağmen, yönetim bizim bu çabalarımıza kulaklarını tıkamıştır.

Emekliliği gelen arkadaşlarımızdan dilekçeler istenerek izinlerini kullanıp emekliliğe ayrılmaları konusunda baskılar yapıldığında, yönetime kıdem tazminatlarının ödenmesi durumunda arkadaşlarımızın emekliliğe hazır olduğu teklifini bile dinlemek istemediler.

Her zaman barış ve diyalog dilini korumaya özen gösterdik ancak bu süreçten sonra kimse bizden sessiz kalmamızı, bize reva görülen bu uygulamalara uysal koyun gibi boyun eğmemizi beklemesin.

Bu kavga ekmek kavgası, bu kavga hürriyet kavgası, bedeli ne olursa haklı ve meşru mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.

Kamuoyunda yaratılan kadrolu işçilerin maaşları konusunda bilgi kirliliği yaratıp, üyelerimizin maaş ve sosyal haklarını şişirip yalan bilgilerle kamuoyunu yanıltamazsınız.

Bizler sizleri tanıyoruz, buradaki asıl amaç sendikal hakların olmadığı, Toplu İş Sözleşmesiz, ucuz esnek, kuralsız, güvencesiz işçi çalıştırmaktır.

Bize gösterilen ekonomik gerekçelerin hiçbirinin inandırıcılığı yoktur. Seçim öncesinde on binlerce Aliağalı insanımızın Çanakkale gezilerinin bedeli biz emekçilere çıkartılmıştır. 30 milyon olan belediye borçlarının 235 milyona çıkarılmasının sorumlusu biz değiliz.

İşten çıkarılan arkadaşlarımızın bu mağduriyetinin vebalini kim üstlenecek? Halen daha farklı illerden nakil yolu ile memur alındığı, belediyenin farklı şirketlerine işçi alındığı bir ortamda ekonomik kriz bahanelerine bizi inandırmazsınız.

Bir belediye başkanının asli görevlerinden biri de belediyede çalışan bütün personelini kucaklamak, onların yaşam standartlarını ileri götürecek adımlar atmaktır. Geldiğimiz bu noktada bizi fakirleştirmek isteyen, çoluğumuzun çocuğumuzun, eşimizin yüzüne bakamayacak duruma getirmek isteyen bir anlayışla karşı karşıyayız.

Şu iyi bilinsin ki bizi fakirleştirmek isteyenlere karşı mücadelemizi verip, sevdiklerimizin gözlerine onurla, gururla ve dirençle bakacağız.

'Aliağa Halkı bana yetkiyi verdi, istediğimi alırım, istediğimi atarım' ifadesini Aliağa kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz, bu sözler ve uygulamalar bizlerin vicdanlarında onarılmayacak büyük yaralar açmıştır. Halk size bu yetkiyi işçileri aşlarından, ekmeklerinden edin diye vermedi.

Bütün bu yapılan işçi sınıfının 200 yıllık mücadelesi ile elde ettiği kazanımların bir çırpıda ortadan kaldırılmak istenmesidir. Bizler bu bilinçle işçi sınıfının geçmiş bütün mücadele deneyimlerini kılavuz edinerek haklarımız için bedeli ne olursa olsun direneceğiz.

Başta Aliağa gibi emek yoğun bir kent olmak üzere bütün sınıf dostlarımızı bize omuz vermeye bu mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz.

BİRLEŞE BİRLEŞEYE KAZANACAĞIZ

YAŞASIN ONURLU MÜCADELEMİZ" denildi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, ani ve şiddetli yağışlarda taşarak Karabağlar ilçesinde sorun yaşanmasına neden olan Çitlembik Deresi’nde çalışma baş...

Bayındır’ın Pınarlı Mahallesi’nde karpuz ''kırılmaya'' başladı. Küçük Menderes Havzası’nın en kaliteli karpuzunun yetiştiği Bayındır’ın Pınarlı Mahallesi’nde hasat hey...

Dünya doğal taş sektörünün en büyük buluşmalarından biri olan Marble İzmir Fuarı’nın danışma kurulu toplantısı 7 Temmuz tarihinde online olarak gerçekleştirildi.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Gaziemir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi Levent Çağlarsu’nun mecliste yaptığı gerçeği yansıtmayan konuşmalarına sert tepki göst...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca ile İzmir Otogarı arasında şehir trafiğine girmeden bağlantı sağlayacak tünel ve viyadük projesini tamamlamak için peş peşe ihaleye ç...

Sosyal Belediyecilik anlayışı ile hayata geçirdiği projelerle dikkat çeken Buca Belediyesi, ilçede dayanışma ve yardımlaşmayı arttırmak için kurduğu Eşya Bankası ile i...

Bayraklı Belediyesi, aşırı sıcaklar nedeniyle yiyecek ve içecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarını unutmadı.

Yazarlar
Website Security Test