Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Buca Çarşı’nın açılışı yapıldı

21.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Buca’nın yeni kent merkezi olarak planlanan Buca Alışveriş ve Yaşam Kompleksi Buca Çarşı düzenlenen muhteşem bir açılış töreniyle kapılarını açtı. Törene, CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, CHP Buca İlçe Başkanı Kasım Akdağ, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, CHP Buca Belediye Başkan Adayı Erhan Kılıç, İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Başkanı Hamdin Erişen, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış töreninde konuşan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Maksimum oranda kentin ihtiyaçlarını karşılayacak Buca Çarşı bu alanda Bucamız için çok anlamlı bir boşluğu doldurmuş olacak” dedi.  Buca Çarşı ile aynı zamanda açılması planlanan Buca Gösteri Sanatları Merkezi’nin inşaatının tamamlanamamasının nedeninin hükümetin açıkladığı kararlar olduğunu vurgulayan Başkan Piriştina, “Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nden sonra İzmir’in en donanımlı gösteri sanatları merkezini açacaktık. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle benzin, beton, demir, çelik fiyatları yükselince devletimiz bir kanun çıkarttı, ‘Bu fiyatlarla alınmış işleri müteahhitler yürütemezse işi bırakabilir’ diye. Müteahhidimiz de yüzde 65’i tamamlanan tesisin yapımını bıraktı. Ancak burayı da 6 ay içinde Bucamıza kazandıracağız” diye konuştu.

 

Atma Mustafa din kardeşiyiz

Son zamanlarda Buca Belediyesi’nin büyük borç yükü altında olduğu şeklindeki asılsız ve çirkin iftiralar yüzünden görev süresince ilk defa siyasi bir açıklama yapmak zorunda kaldığına dikkat çeken Başkan Levent Piriştina, şunları söyledi:

“Siyaseti yapmanın yolu, yordamı bir üslubu olur. Bu siyasetin gereken kısmıdır. CHP Buca Belediye Başkan Adayı Erhan Kılıç’ın, örgütün yoğun çalışmaları, sizin Erhan Kılıç’ı bağrınıza basmanız korku yarattı. ‘Belediyenin borcu var’ diyorlar.  Borçsuz kamu kurumu yoktur. Belediyeler kar dağıtmaz. Önemli olan borcu niye aldığınız, nerede kullandığınız ve ödenebilir olmasıdır. Buca Belediyesi’nin 5 yıldır ne ödeyemediği bir borcu, ne yatırmadığı bir maaşı, ne de tamamlayamadığı yatırımı vardır. Hiçbir sorun yok. Belediyenin borcu 700 milyon lira diyen var, 800 diyen var. Bizim bugün şu dakikada 219 milyon lira borcumuz vardır.  Ülkeyi öyle bir duruma getirmişler ki 105 milyon lira da vatandaştan alacağımız bulunmaktadır. Maalesef vatandaş belirli politikalar nedeniyle belediyeye borcunu ödeyemeyecek duruma geldi.

5 yıldır kentte belirli bir seviyeyi korumaya çalışırken çizgimi ilk kez bozmak zorunda kaldım. Yapılan çirkin ve asılsız iftiralar, son 8-9 günde kurumum ve şahsım adına bu açıklamayı yapmak zorunda bıraktı.  Herhalde korku dağları sarıyor. Belediyenin resmî rakamlarını bile çarptırıyorlar. Kitapçıklarına bakıyorum, projelerini benim 4 katım borçlanmadan yapabilmesi mümkün değil. Atma Mustafa din kardeşiyiz, Bucalı yemez.”

 

Buca Çarşı’da neler var?

Yaklaşık 13 bin metre kare alanda inşa edilen Buca Alışveriş ve Yaşam Kompleksi “Buca Çarşı” Projesi’nin zemin katında 10 bin metrekarelik alana yayılan, 1000 tezgâh kapasiteli kapalı pazar yeri oluşturuldu. Pazar alanı haftanın farklı günleri kurulan pazarlarla yaklaşık 2000 pazarcı esnafına konforlu satış olanağı sunacak. Alan, pazarın kurulmadığı veya kısmi olarak kurulduğu günlerde otopark ve spor etkinlik alanı olarak kullanılacak.

Kapalı pazaryerinin üstü ise Bucalılara nefes aldırıp keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak bir yaşam alanı olarak düzenlendi. Kentlinin yeşille doğayla buluşabileceği 6 bin 300 metrekarelik bir bölgeye yayılan meydan bölgenin çehresini değiştirecek. Bu bölümde ayrıca sivil toplum kuruluşlarının ofis ihtiyacını giderip, bir arada çalışma imkânı yaratacak 37 m2’lik 20 adet STK ofisleri oluşturuldu. Bucalıları yeşille, doğayla ve modern kent düzenlemeleriyle karşılayan alanda ayrıca 500 kişilik açık hava sineması yer alıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na destek için İstanbul'a gitti.

İzmir'de bir ilçede fayton kullanımı yasaklandı. Fayton kullanımı atlara eziyet gerekçesiyle yasaklandı.

Yerel seçimlerin ardından Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Tunç Soyer, yaptığı başkanlık, özel kalem müdürlüğü ve genel sekreter yardımcılığı gibi atama...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentte yaşayanların karar alma süreçlerine katılımı için İlk Arama Konferansı’nda İzmirlilerle Kültürpark'ı konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Belediyeler Birliği Meclis toplantısında yapılan oylama sonucu Birlik Başkanlığı'na oy birliği ile seçildi. Birlikte ...

Türkiye KalDer Başkanı Özdemir: ''Ortak akıl ve karar almanın önemi bir kez daha anlaşılıyor''

Güzelbahçe Belediyesi ve Güzelbahçe Kültür ve Çevre Güzelleştirme Derneği (GÜLDER) işbirliğinde Çevre Koruma Haftası kapsamında Çiçek ve Çocuk Şenliği düzenlendi.

Yazarlar
Website Security Test