Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tunç Soyer Üçüncü Cemre: Devlet İzmir'i desteklemiyor, İzmir devleti destekliyor

19.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, İzmir Kadifekale'de Üçüncü Cemre Buluşması'nda.

Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, İzmir Kadifekale'de Üçüncü Cemre Buluşması'nda İzmirli vatandaşlarla buluştu.

Tunç Soyer'in Üçüncü Cemre Buluşması sahne şovlarıyla başladı. Folklör danslarıyla başlayan programda Tunç Soyer İzmir'le ilgili projelerini üçüncü kez seçmene anlattı.

Gösterilerin ardından sahneye gelen Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer'in konuşması:

İzmir'in kalesi, Kadifekale'mize hepiniz hoşgeldiniz, şeref verdiniz.

Bulunduğumuz yere uzaktan bakalım. Kadifekale, İzmir, Türkiye, Dünya, Samanyolu'ndan dünyamızın görüntüsü. Size bunları niye gösterdim biliyor musunuz? Tüm kardeşliğimiz, buluşmamız buradaki o toz zerresinin üstünde. Kardeşlik olmadan ne demokrasi ne adalet mümkündür. Kardeşlik olmadan kalkınma sadece seçkin bir zümreyi zengin eder. Ancak demokrasi gelirin adil dağıtılmasını sağlar. Sevgili kardeşlerim diyorlar ki hükumet İzmir'e bu kadar yatırım yaptı. Ancak resmi rakamlar farklı. İzmir'den merkezi yönetime giden 400 milyon lira, merkezden gelen para 100 milyon küsür. Yani İzmir çalışmış, çabalamış. Merkez yönetime para kazandırmış. Evet öyle olması gerekir. Yurttaşlık bunu gerektirir. Ama İzmir aldığının üç katını koydu demiyorlar, diyemiyorlar. Devlet İzmir'i desteklemiyor, İzmir devleti destekliyor. Bu rakamlar şunu gösteriyor ki; hükumet İzmir olmadan ayakta kalamaz. 

İzmir bir kalp gibidir. Bedenimizdeki kalp nasıl kan pompalarsa. İzmir de doğudan aldıklarını batıya, batıdan aldıklarını doğuya aktarır. İzmir Akdeniz'deki çanaktır. Anadoluya taze kan pompalanan yerdir. İki amacımız var. Refahın büyütülmesi ve eşit dağılması.

Sosyal projeler:

İzmir'deki dezavantajlı hemşerilerimizin hak ettikleri yere ulaşmaları için. Her ilçemizde yaşam merkezleri kuracağız.

Evde sağlık ve bakım hizmetleri hazırlıyoruz. Yaşlı ve hasta vatandaşların tüm ihtiyaçlarını evde karşılayacağız. Engellilere yönelik destekler artıracağız. Her konuda uzman personellerimiz engelli ve engelli yakını hemşerilerimizin hizmetinde olacak.

Meslek fabrikamız gençlerin istihdamı için yeni bir rol üstlenecek. Ara elemanların yetiştirilmesi hususunda sertifika programları hazırlayacağız.

Ulaşım projelerimiz:

Ucuz, rahat, doğayı kirletmeyen ve hayatı kolaylaştıran, İzmir içi bir ulaşım hedefliyoruz. Baykuş deniz seferlerine geçiyoruz. Toplu taşıma tüm ana hatlarda gece boyu sürecek. 

Emekçi kardeşlerimiz için toplu taşıma ücretlerine yüzde 50 indirim getireceğiz.

Raylı sistem ağını iki kat artıracağız.

13.5 km ve 11 duraktan oluşan Buca Metrosunu yapacağız.

Yine Çiğli Tramvayının da inşaatına derhal başlayacağız.

Trafiği sıkıştıran 111 nokta tespit ettik. Yeni kavşak sistemleriyle akıllı trafik sistemi yapacağız. Trafik akışını düzenleyen akıllı kavşak modelini hayata geçireceğiz. 

Yeni katlı ve yeraltı otoparklar yapacağız. Modern asansörlü otoparklarla İzmirliyi buluşturacağız. Birçok noktada trafiği yeraltına alacağız. Üç noktayla başlıyoruz. İlki Alsancak Garı önündeki trafiği yeraltına alacağız. Basmane ve 9 Eylül Meydanı'ndaki trafiği yeraltına alacağız. Böyle yaparak trafiği çok rahatlayacağız. Sadece Alsancak'ta yapacağımız bu adımla 15 km karelik bir alanı yayalara kazandıracağız.

İzmir'de sahildeki 50 km'lik bisiklet yoluna ek olarak şehiriçinde de 200 km'lik bir bisiklet yolu ağı yapacağız. 

İzmir'de İzmirliyi denizle daha fazla buluşturacağız. Körfezde denizle buluşma alanını 4 kat artıracağız. İzmir deniz ulaşım filosunu da iki yeni tekneyle destekleyeceğiz. Körfez canlanıp, cıvıl cıvıl olacak.

Altayapı projelerimiz:

Üniversiteler, meslek odaları ve herkesi dahil edeceğiz bu konuya. Yollar, içme suyu, atık konuları öncelikli maddelerimiz olacak. Rekor asvalt yılları geliyor. 2019 - 2024 yılları arasında tüm bozuk yollar düzeltilecek.

İçme suyu ve kanalizasyon yatırımlarına hız kesemeden devam edip, İzmirlileri yeniden içilebilir musluk suyu hedefine ulaştıracağız. 

İzmir'in koku problemini kökten çözeceğiz. 

Kardeşlik ve barışın olmadığı yerde kalkınma olmaz. Yatırımcılar her zaman huzurlu bir toplum ve ülke arar. Huzurlu bir toplum iş demektir, aş demektir, ekmek demektir. Biz ne diyoruz? İzmir daha da gelişsin, refah büyüsün ve herkese eşit dağılsın diyoruz. Bunu yaparken hem kendi kaynaklarımızı kullanacağız hem de yeni yatırım alanı açacağız. İzmir örneği tüm Türkiye'ye yayılacak. Tüm Türkiye bunu görecek.

Kemeraltı'ndan başlayacağız. Kemeraltı büyüyüp güzelleştikçe, İzmir büyüyecek. Şöyle bir rota düşünün: Limandan çıkıp, Konak'a geliyorsunuz, Kemeraltı'ndan Agora'yla buluşuyorsunuz ve İki Çeşmelik'ten Amfi Tiyatro ve Kadifekale'ye geliyorsunuz. Sadece bu güzergah bile dünyaya sunacağımız turizme bir örnektir. Agora'dan Kadifekale'ye teleferik kuracağız ve bu Kadifekale'yi yeniden bir turizm cazibesi haline getirecek. 

İzmir'e teknoloji ve inovasyon üssü kuracağız. Üniversitelerle kuracağımız bu üs, geleceğin teknolojilerinde İzmir'i öncü yapacak.

Pazar yerleriyle ilgili çalışmamız var. Özkanlar pazar yerini tekrar kuracağız. Üstü açık pazar kalmayacak. İzmir bit pazar gibi pazarların da altyapısını güçlendireceğiz.

Yeni bir projemiz olarak "Askıda iş var" mahalle muhtarlarımızla bunu yapacağız. 

İzmir bir kadın şehridir. Gerçekten bir şehir adını Amazon Kraliçesinden alıyorsa o kent bir kadın şehridir. Bundan 191 yıl önce İzmir'in valisi Hasan Paşa ekmek zammı yapıyor. Vatandaş vali paşaya gidip zammı aşağıya indirmesini istiyorlar. Hasan Paşa zammı geri çekmiyor. Sonra protesto başlıyor. Kadın ve çocuklar sokağa çıkıyor. Üç gün sonra Hasan Paşa zammı geri çekiyor.

Kadın kooperatifleri kuracağız. Kadınlar ürettiği zaman orası kalkınır. Gençleri ve çocukları yönetime katarak şehri yarınlara taşıyacağız. Her bir gencin düşüncesini dikkate alacağız.

Seferihisar'da bir ilk olan çocuk belediyeciliğini tüm İzmir'e ve sonra da tüm Türkiye'ye yayacağız.

Spor demek hareket demek, hayat demek. Çocuk ve gençlerimizin hayatı dolu dolu yaşamaları, iş hayatında başarılı olmaları için spor şart. İzmir kulüplerine destek olacağız. Altay, Altınordu, Göztepe, Karşıyaka, İzmirspor... Bu kulüplerin kurumsal yapılarını sürdürülebilir hale getirecek destekler vereceğiz. Sporda altyapıya büyük öncelik vereceğiz.

Sandıkta oy hakkı olmayan hayvanların da belediyesi olacağız. Her canlıya sahip çıkacağız. Dünyadaki her 10 flamengodan 1'i İzmir'in yanıbaşındaki Gediz deltasında yaşıyor.

Geri dönüştürme ve ayrıştırmada evlerden başlayacağız. Okullarda ve diğer tüm her yerlerde bu konuya büyük önem vereceğiz. İzmir çöpünü ayrıştıran bir kent olacak. 

Sokak hayvanlarına her türlü bakımı sağlayacak barınaklar kuracağız.

İzmir'de müzeciliği bir üst seviyeye taşıyacağız. Konsept müzeciliği İzmir'de başlatacağız.

Akdeniz mutfağı diye hergün içinde yaşadığımız zeytinyağlı yemekleri biz turizm enstürmanı olarak kullanacağız. 

EXPO'ya yeniden day olacağız ve EXPO'yu mutlaka alacağız. EXPO'ya mutlaka ev sahipliği yapacağız.

Halk ekmek, süt, balık projelerini hemen hayata geçireceğiz. İzmir Süt Kuzusu projesiyle 125 bin çocuğa ulaştırılan sütü 250 bin çocuğa çıkaracağız.

Bütün bunları demokrasiyle yapacağız. Demokrasi yoksa bir kentin refahı sadece küçük bir zümreye verilir. Ancak demokrasi varsa refah eşit dağılır.

Belediyenin tüm geliri her İzmirli'nin cebinde olacak. Şeffaklık ilkemiz olacak. Belediyeciliğe seyyar makam getireceğiz. Başkan hoşgeldin, bir daha ne zaman geleceksin diye soruyorlar. Seyyar makamla başlayıp düzenli olarak İzmir'in mahallelerine gidip mahalle sorunlarını yerinde izleyeceğiz. Tüm vatandaşlarımızın talep, şikayet ve önerilerini yerinde dinleyeceğim.

Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, konuşmasının sonunda İzmir ilçe belediye başkan adaylarını sahneye davet etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Belediyeler Birliği Meclis toplantısında yapılan oylama sonucu Birlik Başkanlığı'na oy birliği ile seçildi. Birlikte ...

Türkiye KalDer Başkanı Özdemir: ''Ortak akıl ve karar almanın önemi bir kez daha anlaşılıyor''

Güzelbahçe Belediyesi ve Güzelbahçe Kültür ve Çevre Güzelleştirme Derneği (GÜLDER) işbirliğinde Çevre Koruma Haftası kapsamında Çiçek ve Çocuk Şenliği düzenlendi.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Encümen Üyesi olarak seçildi. Başkan Batur, encümenin CHP’li 4 üyesinden biri olarak birliğin yön...

İYİ Partili Antalya Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, makam araçlarını satıp toplu taşıma aracı alacaklarını ifade etti.

İzmirlilerin kişisel toplu ulaşım rehberi ESHOT mobil uygulama, yenilenen tasarımı ve içeriğiyle yayında. Akıllı telefon ve tabletlere ücretsiz indirilebilen, kullanıc...

AK Parti Bornova Grup Başkanvekili Fatih Taştan ve Grup Sözcüsü Sait Tatlı, Bornova’yı sağlık açısından zorlu bir yaz dönemi beklediğini söyledi ve Bornova’yı bekleyen...

Yazarlar
Website Security Test