Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tunç Soyer ulaşım projelerini açıkladı: Bu yaşan kalitesini hak etmiyoruz

19.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, Radyo Trafik İzmir'de ''Adaylar Trafikte'' programında Esra Balkanlı'nın konuğu oldu.

Radyo Trafik İzmir'de yayınlanan 'Adaylar Trafikte' programında Esra Balkanlı'ya konuk olan Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Tunç Soyer, İzmir'deki ulaşım problemleriyle ilgili ürettiği çözüm projelerini beş ana başlık altında topladı.

Raylı sistem projesine ilişkin konuşan Tunç Soyer, Buca Metrosu, Halkapınar-Otogar Metrosu ve Çiğli Tramvayıyla ilgili, "Bir kalemin içine mürekkep doldurulacak ve imzalar atılacak, sadece bunu istiyoruz. İmzalar geldiği anda 3 proje de hemen başlayacak durumda." dedi. 

Trafik uygulaması çalışması yaptıklarını söyleyen Soyer, "Örnek olarak; Ankara Caddesi üzerinde günün belli bir saatinde geçen araç sayısını tespit ettik. 2 güzergah ve 3 şerit ekleyerek aynı araç sayısıyla trafik akışının yüzde 50 seviyesinde rahatladığını gördük. Bu dokunuşu yaparak trafiği akıcı hale getirebiliyorsunuz. Bunun gibi 111 noktaya küçük dokunuşlar yapacağız" ifadelerini kullandı.

Feribot seferleriyle ilgili de bilgi veren Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, "Ulaşımda feribot kullanım oranının yüzde 3 olması kabul edilebilir bir durum değil. Feribota talep olmadığından fazla sefer konmadığına yönelik bir algı var. Vatandaş Üçkuyular'da hiç beklemeden feribotla Bostanlı'ya geçeceğini bilse karayolunu kullanmaz. Yaptığımız hesaplara göre, feribot sefer sayısını 10'dan 21'e çıkartarak, 3 iskele, 2 feribot ilave ederek, üstüne bir de baykuş seferlerini başlatarak feribot kullanımını en az 4.5 kat arttırıyoruz. Dolayısıyla ulaşımda körfezi kullanma oranını yüzde 3'ten yüzde 15-16'lara çekiyoruz. Bu da kent içindeki ulaşımı en az yüzde 10 hafifletmek demek." dedi.

Ulaşım alanında en büyük projesinin Buca-Bayraklı-Karabağlar arası ulaşımda yapacaklarını söyleyen Tunç Soyer, "Merkezi yönetim şehir hastanesine ulaşımı nasıl planladı bilmiyorum. İnsanların buraya ne şekilde ulaşacağını hiç mi merak etmediniz? Ne düşündüklerini bize açıklarlarsa 1 Nisan'dan sonra biz ilgileneceğiz" dedi.

İlk 100 gün içinde gözle görülür rahatlama olacağını söyleyen Tunç Soyer, "Önümüzdeki 5 yıl içinde daha yaşanabilir bir İzmir hayalimiz var. Gelişmiş kent; yoksulların bile otomobile bindiği değil, zenginlerin bile toplu taşımayı kullandığı kenttir. İnsanlarımızı toplu taşımaya özendirmek istiyoruz. Bunu sağlarsak kentin trafiği rahatlayacak. 'En çok ben biliyorum.' sözünü kimse benim ağzımdan duymayacak. Ortak aklı büyütme çabasında olacağım. Hangi mahalleye hangi aracın ne sıklıkla gitmesi gerektiğine vatandaşlarımızla birlikte karar vereceğiz. Biz onlar için iyi bir şey yapmayacağız, biz onlarla birlikte onlar için en iyisini yapacağız." ifadelerini kullandı.

Aktarma istasyonlarının işkence gibi olduğunu söyleyen Soyer, "Transfer istasyonları dünyanın birçok yerinde aslında yaşam alanlarıdır. Bizim istasyonlarımız işkence gibi" diyen Soyer, "Halkapınar İstasyonu başta olmak üzere aktarma istasyonlarımızı yaşam alanına dönüştürmek gibi bir projemiz var. Buraları cazip ve kullanılabilir hale getirip işin içine keyif katacağız. Böylece raylı sistem daha çok tercih edilebilecek" dedi. Tunç Soyer ayrıca, tam bilet ücretinde 06.00-07.00 ve 19.00-20.15 saatleri arasında yüzde 50 indirim yapmayı düşündüklerini, "Gittiğin kadar öde" sistemini buna dahil edecekleri bilgisini de paylaştı. 

Bisiklet kullanan bir belediye başkanı olacağını söyleyen Tunç Soyer, "İşime bisikletle gideceğim. Sokakta, mahallede, tramvayda, metroda, hayatın içinde olacağım. Herkes bana ulaşabilecek, dokunabilecek, konuşabilecek. Ulaşım müdürlerimizin makam aracı olmayacak. Tramvaya, metroya, otobüse binecekler. Önce onların sıkıntıları görmesi, yaşaması lazım." dedi.

Fuart tartışmalarına ilişkin de konuşan Tunç Soyer, "Orada duran hazineyi kullanılabilir bir turizm enstrümanı haline getirmek istiyoruz. Fuar'ın halini görünce insan kahroluyor. Buralara dokunmanın ötesinde bakış açısını değiştirmek gerekiyor. Kültürpark'ın adı var, kültürü yok. Kültürpark'a kültürünü geri vermek gerekiyor. İzmirliler artık oraya girmiyor bile! Bu damarları açmamız lazım. Kemeraltı'nı da küçük dokunuşlarla harekete geçirmemiz gerekiyor. Fuar ve Kemeraltı 24 saat cıvıl cıvıl olmalı. Göreve geldiğimizde ilk el
atacağımız yer Kemeraltı olacak. Çünkü Kemeraltı büyüdükçe İzmir büyüyecek." ifadelerini kullandı. 

Tunç Soyer son olarak, "Bu yaşam kalitesini hak etmiyoruz. İzmir'i dünyaya anlatmak zorundayız. Kendimi, enerjimi, biriktirdiklerimi, her şeyimi İzmir'e vakfetmeye geliyorum. Yaraları iyileştirmeye geliyorum. İzmir'i hak ettiği yere hep birlikte taşıyacağız. İzmir'i ve İzmirlileri aşkla seviyorum. 1 Nisan'ı dört gözle bekliyorum; canla başla çalışmak için." diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Belediyeler Birliği Meclis toplantısında yapılan oylama sonucu Birlik Başkanlığı'na oy birliği ile seçildi. Birlikte ...

Türkiye KalDer Başkanı Özdemir: ''Ortak akıl ve karar almanın önemi bir kez daha anlaşılıyor''

Güzelbahçe Belediyesi ve Güzelbahçe Kültür ve Çevre Güzelleştirme Derneği (GÜLDER) işbirliğinde Çevre Koruma Haftası kapsamında Çiçek ve Çocuk Şenliği düzenlendi.

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Encümen Üyesi olarak seçildi. Başkan Batur, encümenin CHP’li 4 üyesinden biri olarak birliğin yön...

İYİ Partili Antalya Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, makam araçlarını satıp toplu taşıma aracı alacaklarını ifade etti.

İzmirlilerin kişisel toplu ulaşım rehberi ESHOT mobil uygulama, yenilenen tasarımı ve içeriğiyle yayında. Akıllı telefon ve tabletlere ücretsiz indirilebilen, kullanıc...

AK Parti Bornova Grup Başkanvekili Fatih Taştan ve Grup Sözcüsü Sait Tatlı, Bornova’yı sağlık açısından zorlu bir yaz dönemi beklediğini söyledi ve Bornova’yı bekleyen...

Yazarlar
Website Security Test