Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kocaoğlu: ''Kentinizde kalın, İzmir için üretin''

19.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 150. yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen yerel tarih yarışmasına katılan gençler, kendi yaşam öykülerinden yola çıkarak İzmir'in geçmişine ışık tutak birbirinden güzel hikayeler yazdı, çekimler yaptı. Tarihi Havagazı Fabrikası'ndaki ödül töreninde konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu'nun gençlere öğüdü ise şöyle oldu: "Hep iyiye, güzele, doğruya bakın. Kentinizde kalın ve İzmir'in kalkınması için çalışın."

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 150. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği "İzmir'in 150 Yıllık Yerel Tarihine Genç Bakış Yarışması" ödül töreni ve kolokyumu, Tarihi Havagazı Fabrikası'nda gerçekleşti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun katıldığı törende 14 - 18 ve 19 - 24 yaş kategorilerinde yerel tarih yazma yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  liman kenti olan İzmir'in tarih boyunca öncü kent olduğunu belirterek, "İzmir ufku geniş bir kenttir.  İzmir Anadolu'ya aydınlığı,  bilimi taşıyan, taşıyacak kenttir.  Bu kentin öğrencileri yani geleceği olarak sizler bu bilinçle çalışmalısınız. Hayat tek düze değildir. Milletlerin de inişleri çıkışları olabilir ama hep ileriye bakmak, engelleri aşmak,  problemleri çözmek gerekir.  Biz de İzmir'de böyle yapıyoruz. Gençlerimizle, öncü kadınlarımızla hep ileriye bakıyoruz.  Öncü ve lider kadınlarımızın yetiştirdiği çocuklarımızla kentimiz için umut devşiriyoruz. İzmir gibi aydınlık kentin aydınlık insanlarının özenle yetiştirdiği çocuklar, ülkemizin en büyük güvencedir ve güvencesi olmaya devam edecektir" diye konuştu.

 

İzmir'in yetiştirdiği çocuklar İzmir’de kalsın

İzmir'de yetişen gençlerin İzmir'in kalkınmasına destek olmak amacıyla kentte kalmalarının önemine değinen Başkan Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu amaçla istihdam yaratmak için çalıştıklarını belirtti. Beyin göçünü önlemek amacıyla kendi yaşamından da bir örnek veren Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Büyük oğlum üniversiteyi bitirdikten sonra yurt dışında yüksek lisans yaptı.  Eşimle beraber ülkeye dönmesi, ülkemize katkıda bulunması için aşırı çaba gösterdik. Belediye Başkanı olduğumda ülkeye geldi; İzmir'de yaşıyor, İzmir'in kalkınmasına,  gelişmesine katkıda bulunuyor. Küçük oğlum da ağabeyinin izinden yürüdü. İzmir'in olanaklarıyla yetiştirdiğimiz çocuklarımızın İzmir'in kalkınmasına,  İzmir'in hayatına katkıda bulunması benim için çok önemliydi. Özünü, değerlerini koruyarak insanları yukarıya taşıyan, insana değer veren,  birlikte yol yürümesini bilen,  hep haklının,  hep mazlumun yanında olan bir kentten bahsediyoruz. Atatürkçü, çağdaş,  Cumhuriyet'ten yana özgür bireyler yetiştirdiği için İzmir,  aydınlık yolda yürümeye devam edecektir".

 

İzmir örnek oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanı Funda Erkal Öztürk, 150 yıllık İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bilgi ve deneyimini genç unsurlara aktarma sorumluluğu taşıdıklarını belirterek, geleceğin parçası olan gençlerin geçmişine bakmasını sağlamak amacıyla yerel tarih yarışması düzenlediklerini belirtti.

Yarışmanın seçici kurulu üyesi Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erkan Serçe, gençler için yerel tarih yarışmasının düzenlenmesinin İzmir'in geçmişten getirmiş olduğu ayrıcalığı taşımasının bir göstergesi olduğunu belirterek, "Belediyecilik tarihi konusunda çalışan biri olarak 150. kuruluş yıldönümünü kutlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu çalışmaları,  birçok belediyeye örnektir. Bugüne kadar tarihi birikimini ortaya çıkarmak isteyen tek bir belediye bile olmamıştır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na ve belediye çalışanlarına bu konudaki duyarlılıklarından ve çabalarından ötürü teşekkür ediyorum" dedi.

 

Birbirinden güzel hikayeler

14 - 18 yaş kategorisinde birincilik ödülünü "Bekle Beni İzmir Sana Geliyorum" adlı filmiyle İzmir Amerikan Koleji öğrencileri Onur Keretli, Bartu Kıray, Serkan Emre Erçakır aldı. Dr. Güngör Özbek Anadolu Lisesi’nden Nevzer Karaman "Tefrişatçı Çocuk" isimli eseriyle mansiyon ödülüne layık görüldü. Bu kategoride iki mansiyon daha verildi.   "İzmir'in Ulu Çınarı ve Kadınların Çağdaş Yüzü:Ayşe Mayda"  adlı eserle Özel Türk Lisesi öğrencileri Ayça Oruç ile Pelin Dölcü ile "Deniz Mavisinden Gök Mavisine Uzanan Bir Hikaye: Mahmut Nedim" adını verdikleri filmle, İzmir Amerikan Koleji'nden Aybala Nisa Kesici ile Kaan Akın mansiyon ödüllerinin sahibi oldu.

19 - 24 yaş kategorisinde ise birincilik ödülünü  "Karaburun Keçileri" adlı görsel anlatımıyla Karaburun Gençlik Meclisi'nden Goncagül Karaağaç Ekici, Gözde Karahan, Meltem Güme, Dilşah Fırat kazandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Köy ve kent kadınları arasında dayanışmayı geliştirmek ve kadın istihdamına katkı sağlamak için yeni bir yerelde kalkınma projesinin startını veren TOBB İzmir Kadın Gi...

Muhtarlarla buluşan Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı, vatandaşların sorunlarının dinleneceği Halk Günü buluşmalarının ilkini Perşembe günü yapacaklarını b...

Bornova Belediyesi, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi tarafından hazırlanan ‘Sağlığa Zarar Verici Davranışları Önlemeye Yönelik Farkındalık Eğitiminin Etkililiğini...

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültürpark’a ilişkin planların ve parkın geleceğinin İzmirlilerin ortak kararıyla şekillendirilmesi yönünde çok önemli bir adım daha attı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir'in tamamında fayton uygulamasının tarihe karıştığını açıkladı. Başkan Tunç Soyer, İzmir'in genelinde fayton uygulamasının kalktığını ...

Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği fotoğrafçılık kursuna katılan kursiyerlerin yıl boyunca öğrendiklerini pratiğe döktükleri fotoğraflar sergiyle sanatseverlerin beğe...

İzmir'e yeni bir metro geliyor. Yeni metro nereden nereye kadar gidecek? Hangi ilçelerden geçecek? İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin en uzun metro hattı için kolları ...

Yazarlar
Website Security Test