Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Ticaret Borsası'nda 8 Aralık Turuncu Yürüyüş için çağrı

4.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Borsası’nda düzenlenen ''Dilde ayrımcılık, davranışta şiddete dönüşür'' konulu söyleşide toplumsal cinsiyet eşitliği ve cinsiyete dayalı şiddet konuşuldu. Kadınlara 8 Aralık’ta yapılacak ‘Turuncu Yürüyüş’ için çağrıda bulunuldu.

EDA EBRU NANECİ

Koordinatörlüğü İzmir Ticaret Borsası (İTB) tarafından yürütülen TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu ve Turuncu Dernek işbirliği ile “Dilde ayrımcılık, davranışta şiddete dönüşür” konulu söyleşi gerçekleştirildi. Dr. Gülden Sayılan’ın katılımıyla gerçekleşen söyleşiye, İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aysel Öztezel, Turuncu Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Burcu Başaran, Genel Koordinatör Ceren Bilgin, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda kadın katıldı. Kestelli ve Öztezel, 8 Aralık tarihinde saat 14:00’de Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayacak Turuncu Yürüyüş’e katılmaları için çağrıda bulundu.

“Temel bir insan hakkı”
Söyleşide söz alan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, yapılan farkındalık çalışmaları ile toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayarak kadınların ve kız çocuklarının konumlarını güçlendirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin temel bir insan hakkı olduğunu vurgulayan Kestelli sözlerini şöyle tamamladı: “Orangethe World aktivizm programını İzmir’e uyarladığımız İzmir’i Turuncuya Boya kampanyası kapsamında gerçekleştirdiğimiz söyleşiye hoş geldiniz. Dünya genelinde, kadınların yüzde 35ʼi eşlerinin veya sevgililerinin ya da tanıdıklarının uyguladığı fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalıyor. Kadınlar hala dünya ortalamasına göre erkeklerden yüzde 24 daha az maaş alıyor.Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak adına kadın-erkek birlikte çalışmalıyız.”

“Güçlü kadın, güçlü toplum”
Kadınların yaşadıkları toplum ve ülkenin ekonomik statüsünü değiştirebilecek güce ve azme sahip olduğunu dile getiren TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aysel Öztezel, “Kadınlar güçlenirse, toplumun güçleneceğine inanıyorum. Ekonomik büyüme, kadının iş hayatının içindeki varlığının artmasına, daha çok ürün ortaya çıkmasına, daha fazla üretim yapılmasına bağlı. Bu konuda ve Cinsiyet Temelli Şiddete Karşı mücadele konusunda TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu olarak elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Emeği geçen herkese katılımları ve katkıları için teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye'nin ilk kadın yatırım platformu Arya etkinliklere başlıyor. Kadın Yatırım Platformu Arya'dan basın kuruluşlarına ilk etkinlik için bir davetiye gönderildi.

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB)'nden Kadıköy'de toplanan kadınlara yönelik yapılan polis müdahalesine ilişkin açıklama.

Konak Belediyesi ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (KKB) ortaklığında 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle ''Kadın Yoksa Demokrasi Yok'' paneli İzmir Ticaret Odası (...

EBSO Vakfı Mütevelli Heyet Üye eşleri tarafından kurulan EBSOV Kadınlar Birliği, İpek Özçelik’in başkanlığında geleneksel kermesini Alyans Küçük Kulüp’de düzenledi.

İzmir Ticaret Borsası, Türkiye ve AB arasında kadın girişimciliği alanında koordinasyonun sağlanması için kararlılığını bir kez daha vurguladı.

İzmir İş Kadınları Derneği’nin (İZİKAD) geleneksel olarak düzenlediği bu yıl ‘İzmir Derim’ teması ile 5. kez yapılan Fotoğraf Yarışması’nda en güzel İzmir fotoğrafları...

İzmir Ticaret Borsası, İspanya Santiago de Compostela Ticaret, Sanayi, Hizmetler Odası ev sahipliğinde düzenlenen “Kadın Girişimcilerin İş ve Sivil Toplum Hayatında İl...

Yazarlar
Website Security Test