Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İZTO'daki 'Kadın Yoksa Demokrasi Yok' panelinde kurdeleli protesto

4.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Konak Belediyesi ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (KKB) ortaklığında 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle ''Kadın Yoksa Demokrasi Yok'' paneli İzmir Ticaret Odası (İZTO) Konferans Salonu’nda düzenlendi.

EDA EBRU NANECİ

26. Dönem Milletvekili Gülsün Bilgehan Toker, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, 22. Dönem CHP İzmir Milletvekili Türkan Miçoğlu konuşmacı olarak katıldı. Toplantıda CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda kadın da yer aldı. Moderatörlüğünü İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğr. Gör. Itır Bağdadi ve İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) ve KKB Başkanı Huriye Serter’in yaptığı 2 oturum olarak düzenlenen panele, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Meryem Düzgünkaya, Hüsnü Babacan Gömlekli, Canan Öztürk katıldı. Kadınların 13 yaşından önce evlendirilmesi ile ilgili yasayı protesto eden kadınlar bileklerine kırmızı kurdele taktı. Serter, Başkan Batur’a da kırmızı kurdele taktı.

“Karanlıktan aydınlığa…”

Panelin açılış konuşmasını yapan İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) ve KKB Başkanı Huriye Serter, Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’nün kadın hakları konusunda yaptığı önemli çalışmaları anlatarak sözlerine başladı. Serter, “Bugün kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımasının tam 85'inci yılı. Konuşmama sevgili Atamızın gecesini gündüzüne katarak uğrunda büyük kavgalar verdiği kadın hakları mücadelesinden söz ederek başlıyorum. Kadın hakları konusunda da fark yaratan Atatürk, reformların zeminini yoklamak amacıyla 16 Ocak 1923’te İstanbul basının karşısına çıkarak, kadınlara seçme seçilme hakkı verilmesi gerektiğini açıkladı. Cumhuriyet'in ilanından sonra atılacak her adım, kadınlarımızı yavaş yavaş karanlıktan aydınlığa taşıdı. En önemli adım Medeni Kanundur. Kadınlar, yasalar önünde erkeklerle eşit hale getirilmiştir” dedi.

“Birlikte üstesinden geliriz”

85 yıl önce seçme ve seçilme hakkı tanınan Türk kadının o yıllarda dünyada ikinci sırayken şu an 118’inci sırada olduğuna değinen Serter, “Atatürk, kadınların genel seçimlerde oy kullanılması için İsmet İnönü ile çalışır ve İnönü Anayasa değişikliği teklifini meclise sunar. 85. yıl önce seçme ve seçilme hakkını tanıyan ülkeler arasında yüzde 4,5 oranıyla dünyada ikinci sırada yer alırken, bugün ülkemiz dünya ülkeleri arasında maalesef 118. sırada yer almaktadır. Kadınların, ekonomik ve fiziksel şiddete maruz kalması, karar alma süreçlerine katılamaması aslında kadın meselesi değil, insan hakları ve demokrasi meselesidir. Bir ülkede karar alama süreçlerinde nüfusun yarısını temsil edilemiyorsa, o ülkede alınan kararların demokratik ve çoğulcu oluğunda söz edilebilir mi? Biz erkek ve kadınlar el ele vererek bu cinsiyetçi anlayışın üstesinden gelebileceğimizi düşünüyoruz. Bu yüzyılın kadınların yüzyılı olacağına eminiz. Bu panelde yer alan, yapılmasını sağlayan herkese teşekkürlerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

“Bu anlayışa şiddetle karşıyız”

Konuşmasını Mustafa Kemal Atatürk’ün “Dünyada her şey kadının eseridir” sözünden alıntı yaparak başlayan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925’te yaptığı konuşmada ‘Toplumu kalkındırmak istiyorsak daha etkili bir yol vardır o da Türk kadının çalışmalarımıza dahil etmek, bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta yardımcısı ve koruyucusu yapmak’ diyor. Bu konuşma ile kadın- erkek eşitliği ilkesini açıkçası ortaya koydu. Kadın erkek eşitliğini ortaya koyan Atatürk, insan hakları evrensel bildirgesinden 20 yıl önce fikirlerini uygulamaya geçirmiştir. Kadının eve kapatan, onları toplumun dışına itmeye çalışan, erkek egemen toplumu hakim kılınmak isteyen anlayışı görüyor ve bu anlayışa şiddetle karşı olduğumuzu belirtiyoruz. Kadının her alanda erkekle aynı haklarda ve eşit olması gerektiğini savunuyoruz” dedi.

“Birlikte Konak”

Kadınların siyasal hayata katılımda önüne konulan engellerin kaldırılmasının gerektiğini belirten Batur şu ifadeleri kullandı: “Bu yolun açılması için parlamento ve devletin göstereceği çaba ve hassasiyet son derece önemlidir. CHP tüzükte bir değişiklik yaparak kadın kotasını yüzde 33’e yükseltti. Biz göreve gelirken de ‘Birlikte Konak’ dedik. Bu çemberde kadınların yerinin geniş olduğunu bilmenizi isteriz. Bu açıdan çok önemli çalışmalara imza atıyoruz. Konak Belediyesi Kadına pozitif ayrımcılık uygulayan bir belediyedir ve böyle de olmaya devam edecektir.”

“Tüm kadınlar ‘Gülsün’”

İsmet İnönü’nün torunu ve 26. Dönem Milletvekili Gülsün Bilgehan Toker ise konuşmasına Cumhuriyet’in kurucularından, ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter’in fotoğrafıyla başladı. İsmet İnönü’nün konuşmalarında kadın hakları ile ilgili görüşlerini katılımcılarla paylaşan Toker, “Bu fotoğrafta gülümseme var, samimiyet, eşitlik, çağdaşlık var. Dedem de adımı ‘Gülsün’ koymuş. Ben ve bütün kadınlar, gelecek kuşaklarda ‘gülsün’ diye. Kadınlara seçme ve seçilme hakkını veren kanun teklifini İsmet İnönü’nün vermesi anlamlıdır. Bir yıl sonra 1935 yılında 18 kadın milletvekili meclise giriyor. Bugüne baktığımızda çok gerilerdeyiz. Dünya Ekonomik Forumu’nun (DEF) 2018 Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’na göre, siyasete katılım konusunda 113’üncüyüz” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği, kadın liderliğinde bir ülkenin nasıl olacağını ortaya koymak amacıyla #ÜlkemiBenYönetsem adıyla bir web sitesi geliştirdi. Proje; Tür...

“Başarı Hikayesi Rol Model Çalışması” adlı sunumuyla güzellik uzmanı, estetisyen ve usta eğitmen Nur Kıvrak girişimci adayı kadınlarla buluştu.

Aliexpress Türkiye Genel Müdürü Yaman Alpata, “E-ihracat fırsatını kaçırmayın” dedi.

Dilara Karaca, pandemiyle birlikte doğal kumaşlardan üretilen, çok amaçlı kullanılan ve estetikten ziyade sağlığın ön plana alındığı giysilere olan yoğun talebi fırsat...

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) ile Konak Belediyesi işbirliğiyle kadınlara yönelik online girişimcilik atölyeleri eğitimleri devam ediyor. İki kurumun geliştir...

Covid-19 pandemisi nedeniyle İçişleri Bakanlığı genelgesi ile derneklerin etkinlikleri sınırlanırken, İZİKAD online platformlar üzerinden faaliyetlerine aralıksız deva...

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) 30 Ekim günü gerçekleşen İzmir Depremi sonrası evlerini ve eşyalarını kaybeden vatandaşlara yardımlarını sürdürüyor. İZİKAD son ola...

Yazarlar
Website Security Test