Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmirli kadınlar 'Sosyal İçerme ve Çeşitlilik' çalıştayında buluştu

1.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) öncülüğünde hayata geçirilen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen İş Yaşamında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi Projesi ''Sosyal İçerme ve Çeşitlilik'' Çalıştayı başladı.

Kordon Otel’de yapılan ve iki gün sürecek olan çalıştayın açılış konuşmalarını İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Akdeniz İş Kadınları Dernekleri Federasyonu AFAEMME  Genel Sekreteri Beatriz Fernandez Tubau, Almanya Başkonsolosu Dr. Rainer Lassig, Hırvatistan Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E. Hrvoje Cvitanovic yaptı.

 

“Konfor alanlarımızdan çıkalım, sınırları zorlayalım”

İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, yaptığı açılış konuşmasında Türkiye’de yasal düzenlemelerin yeterli olmasına rağmen kadınların, siyasal, sosyal ve ekonomik hayatının önünde engellerin bulunduğunu vurguladı. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin uygulanması aşamasında, kadınların ekonomik hayatın her alanında yer almalarını hedefleyen, Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs), iş dünyası için son derece işlevsel olduğunu dile getiren Huriye Serter, “Toplumsal kimlikleri ne olursa olsun, tüm insanların sosyal ve ekonomik haklara erişimlerinin önündeki engeller kaldırılsın. Konfor alanlarımızdan çıkalım ve sınırları zorlayalım. Hükümetler, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum, özel sektör, üniversiteler ve medya, hep birlikte ve işbirliği içinde, tıpkı bugün burada bu projede olduğu gibi bir araya gelelim ve tüm insanlar için en iyisini yapmaya çalışalım” dedi.

“Siz yol gösterin, biz o yolu açalım”

Kadınların toplumsal yaşamda etkinliğinin arttırılması için daha çok protokol imzalayacaklarını dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise kadınların toplumsal, ekonomik ve sosyal alanda daha fazla söz sahibi olması gerektiğinin altını çizdi. Soyer, “Kadının olmadığı her yer ve konu eksik kalıyor. Çünkü medeniyet kadınla birlikte başlayan bir süreçtir. Siyasetçilerin topluma empoze ettiği devlet baba söylemini İzmir’de değiştireceğiz. Belediye ana söylemini öne çıkararak tüm İzmir’de kadın konusunda büyük bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Üretken, koruyan ve çabalayan bir belediye olmak istiyoruz. Şu anda 17 Kadın belediye otobüs şoförümüz göreve başladı. Kısa sürede bu rakamı 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Kadifekale’de Pagos Üretici Pazarı kurduk. Yeni kadın üretici pazarları da kuracağız. İzmir’de de kadın konusunda ulusal ve uluslararası ölçekte başarılı çalışmalar yapan İZİKAD’a yürekten teşekkür ediyorum. Siz bu konuda bize yol gösterin biz bu yolu açalım” diye konuştu.

“Daha fazla çalışılmalı”

Daha fazla kadın girişimciyi bir araya getirdiklerini ve eşitlikçi toplum düzeni yaratmak istediklerini dile getiren Akdeniz İşkadınları Dernek Federasyonu (AFAEMME) Genel Sekreteri Beatriz Fernandez Tubau, kadınların hak ettiği toplumsal statüsünü arttırmak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

Almanya Başkonsolosu Dr. Rainer Lassig ise kadınların iş hayatında yasal güvencelerle korunarak desteklenmesi gerektiğini söyledi. Almanya’da yeni yürürlüğe giren yasa ile kadınların erkeklerle aynı maaşı almasının sağlandığını anlatan Lassig, kadınların bu konuda bir güvenceye kavuştuğunu kaydetti.

Hırvatistan Cumhuriyeti Büyükelçisi H. E. Hrvoje Cvitanovic, de kadınları toplumsal yaşama tam entegre eden bir ülkenin olmadığını ve kadınların iş yaşamında bulunma yüzdeleri ülkelerinin gelişmişlik seviyelerini belirlediğini söyledi.

“Teknoloji kadın istihdamına katkı sağlayacak”

Açılış konuşmalarının ardından Oracle Bulut Çözümleri Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Başkan Yardımcısı Pınar Rua Aksu da yaptığı sunumda gelişen teknolojinin kadının istihdamına katkı sağlayacağını düşündüğü söyledi. Çalıştayda ayrıca “İş Yaşamında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”,He For She” Deneyimleri ve interaktif çalışma gerçekleştirildi. Çalıştayın yarınki oturumda Neptün Soyer başta olmak alanında başarılı kadınlar ”Fark Yaratanlar” oturumu ile hikayelerini paylaşacaklar.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD), Bilgisayar Mühendisleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile işbirliği protokolü imzaladı.

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), haziran ayı toplantısı Kişisel Marka Yaratıcısı İrem Sefa Yayımlar katılımıyla internet üzerinden gerçekleşti.

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) haziran ayı üye toplantısında, Teknoloji ve İnsan Kolejleri kurucusu, eğitimci ve yazar Zeynep Dereli’yi online olarak ağırladı.

Türkiye’nin ilk kadın köy pazarı olma özelliği taşıyan ‘Antalya Köy Pazarı’, Koronavirüs salgınını önleyici tedbirler kapsamında geçici süreyle faaliyetlerine ara veri...

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), İzmirli kadınları bu yıl 5'incisi düzenlenecek olan İnovasyonda Kadın Girişimcilik Kampına davet ediyor.

EGİKAD’ın online olarak düzenlediği, Avukat Rebia Rezzan Özduran’ın konuşmacı olarak katıldığı ''Fırtına Dindiğinde'' konulu toplantı yapıldı. Toplantının açılışında k...

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) düzenlediği online toplantılarla Covid-19 sürecinde salgın sonrası değişmesi beklenen ekonomik ilişkileri ve yeni normali alanında ...

Yazarlar
Website Security Test