Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Akkız: İhtiyaca göre yol haritası çizdik

24.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ticaret Bakanlığı bünyesinde kurulan Kadın ve Genç Girişimciler Daire Başkanlığı tarafından İzmir Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen toplantıda, ihracat için yapılması gerekenler ve alınabilecek ihracat destekleri konuşuldu.

EDA EBRU NANECİ

Kadın ve genç girişimcilere ihracat desteklerini daha iyi anlatabilmek, söz konusu desteklerden daha fazla yararlanabilmelerini sağlayabilmek, uluslar arası rekabetçiliklerini ve e-ihracattan aldıkları payı arttırabilmek amacıyla kurulan Kadın ve Genç Girişimciler Daire Başkanlığı’nın İzmir’deki toplantısına, TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ve İzmir’de faaliyet gösteren, kadın ortakları olan firmalar da katıldı. Toplantıda, Türkiye Kadın Girişimciler Fiziki Network hakkında bilgi verildi. Ticaret Bakanlığı Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Daire Başkanı Özge Akkız, daire başkanlığının projelerini anlatarak, ihracat destekleri konusunda katılımcıları bilgilendirdi. 

 

“Tek çıkış ihracat”

Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, kadın girişimcilerin toplumun her katmanında olmasının sevindirici olduğunu ifade etti. İZTO’nun projelerini anlatan Tanyeri şu ifadeleri kullandı: “Girişimcilik Merkezi bizim için önemli bir proje. İhracat Destek Ofis’imizin de meyvelerini almaya başladık. Aralarında kadın girişimcilerimiz de yer alıyor. İhracat yapmayanlara ve ilk defa yapacak olanlara ihracatın tüm boyutlarını anlatmaya çalışıyoruz. Eğitimlerimiz yıl boyunca devam edecek. 2023 yılına kadar bin yeni ihracatçıyı sisteme dahil etmeyi amaçlıyoruz. İç piyasanın giderek sıkışması nedeniyle pasta payı giderek küçüldü. Tek bir çıkış var o da ihracat… Doğru ürünle yola çıktığınızda yüzlerce alıcı var. Odalar Birliği, bakanlıklar ve devlet bu konuda ciddi çalışmalar içerisinde. Hizmet ihracatı parlayan bir yıldız ve Türkiye’de inanılmaz bir potansiyel var. Bunları çeşitlendirmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Açık bir kapınız var”

Ticaret Bakanlığı Kadın ve Genç Girişimciler İhracat Daire Başkanı Özge Akkız, daire başkanlığı kurulduğunda uygulanan anket ile öncelikli olarak ihtiyaçları belirlediklerini ardından bu ihtiyaca göre bir yol haritası çizdiklerini ifade etti. Fiziki Network Ağı’nı başlattıklarını vurgulayan Akkız, “Tüm illerde kadın girişimcilerle bir araya geleceğiz. Sizlere yardım almak istediğiniz konularla ilgili bilgi alarak, geri dönüş sağlayacağız. Ankara’da açık bir kapınız var. Kadın girişimcileri ihracata yönlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu konuda önemli çalışmalar yapıyoruz. Bu noktada sizleri doğru bir şekilde yönlendirmek için buradayız” açıklamasında bulundu.

Projeleri anlattı

Oluşturdukları projeleri katılımcılara aktaran Akkız, ihracat desteklerini de paylaştı. Akkız, “UPS ile Export Akademi projemiz olacak. Bu proje ile gümrükleme ve e-ticaret gibi konularda eğitim verilecek. Ayrıca Yazılım Projesi ile girişimcileri bilgilendireceğiz. İlerleyen dönemlerde bu proje aracılığı ile online eğitimler yapmayı hedefliyoruz. Melek Yatırımcı Yazılım Ağı projesi ile de genç girişimcileri ve Melek Yatırımcıları bir araya getirmeyi amaçlıyoruz” dedi. Girişimcilerin üye olarak kazanım elde edebilecekleri network ağları hakkında da bilgilendirmede bulunan Akkız, “Bu ağı ne kadar genişletebilirsek o kadar ihracatımızı arttırma şansımız yükselir. Yeni müşteriler de bulabilirsiniz. Ayrıca online eğitimler de alabilirsiniz” diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), haziran ayı toplantısı Kişisel Marka Yaratıcısı İrem Sefa Yayımlar katılımıyla internet üzerinden gerçekleşti.

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) haziran ayı üye toplantısında, Teknoloji ve İnsan Kolejleri kurucusu, eğitimci ve yazar Zeynep Dereli’yi online olarak ağırladı.

Türkiye’nin ilk kadın köy pazarı olma özelliği taşıyan ‘Antalya Köy Pazarı’, Koronavirüs salgınını önleyici tedbirler kapsamında geçici süreyle faaliyetlerine ara veri...

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), İzmirli kadınları bu yıl 5'incisi düzenlenecek olan İnovasyonda Kadın Girişimcilik Kampına davet ediyor.

EGİKAD’ın online olarak düzenlediği, Avukat Rebia Rezzan Özduran’ın konuşmacı olarak katıldığı ''Fırtına Dindiğinde'' konulu toplantı yapıldı. Toplantının açılışında k...

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) düzenlediği online toplantılarla Covid-19 sürecinde salgın sonrası değişmesi beklenen ekonomik ilişkileri ve yeni normali alanında ...

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB), ''Kadınlar Üzerine Gerçekler ve Efsaneler'' adlı toplantısı 24. ve 25. dönem milletvekili Şafak Pavey’in katılımıyla internet ü...

Yazarlar
Website Security Test