Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İZTO Başkanı Demirtaş’tan itidal çağrısı

7.5.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir’e gelen kruvaziyer gemilerde yaşanan dönemsel azalma nedeniyle panik yapılmasına gerek olmadığını belirterek, “Daha geçtiğimiz Salı günü iki gemi ile İzmir’e 4749 yolcu, 1865 tayfa geldi. Felaket tellalları buna ne diyecek merak ediyorum. Geminin biri gider biri gelir. İzmir 8500 yıldır burada, tarih boyunca da küllerinden yeniden doğmuştur” diye konuştuİTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş,  6 Mayıs Çarşamba günü İzmir Limanına MSC Magnifica ve Costa Deliziosa olmak üzere iki adet  Kruvaziyer Gemisi geldiğini söyledi. Demirtaş, “MSC Magnifica ile 2790 yolcu, 980 tayfa ile Katakolon’dan gelip, İstanbul’a giderken, Costa Deliziosa ile de 1959 yolcu, 885 tayfa ile Santorini’den gelip Argostoli Limanına devam etti. İki kruvaziyerde toplam 4749 yolcu, 1865 tayfa İzmir’e geldi. İki gemi için toplam 18 otobüs Efes, 11 otobüs şehiriçi turu için kaldırıldı. 3789 yolcu tura katılmayıp kendi imkanlarıyla şehir gezdi” dedi. İzmir’in de içinde olduğu tüm Akdeniz’de kruvaziyer turizmde bir düşüş yaşandığını, bunun da dönemsel ve normal olduğunu belirten Demirtaş, “Ama ne yazık ki kentimizde bazı felaket tellalları bu olayı başka yere çekiyor. İki gemi için bu felaket tellalları ne diyecek çok merak ediyorum” dedi.

Dalgalanma normal

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, sektörde bu tip dalgalanmaların olmasının normal olduğunu belirterek, “Bir kruvaziyer gemisi gider, bir kruvaziyer gemisi gelir. Sektörde bu tip dalgalanmalar olur, normal. Şu anda bölgesel sıkıntıları çekiyoruz. Bunu, bizim gibi Türkiye’de ve bölgemizde başka limanlar da çekiyor ama sessiz ve sakin pazarlama çalışmalarına devam ediyorlar. Bunlarla moral bozmaya, panik olmaya  gerek yok” dedi. Demirtaş, şöyle konuştu:

“İzmir 8500 yıldır burada. Dünya döndükçe de burada kalacak. İzmir yandı yıkıldı, ama her zaman küllerinden daha güçlü bir şekilde yeniden doğdu. Aynı şey kruvaziyer turizm için de geçerli, kruvaziyer turizmdeki bu küresel dalgalanma kaynaklı düşüş de sona erecek.

Ama önemli olan, yeter ki devletten sektörü olumsuz etkileyecek bir hareket gelmesin, birden bire tarifeler yükselmesin. Bu tip hareketlerin kruvaziyer turizmi üzerindeki etkileri çok daha sarsıcı oluyor. Belediye tur otobüsüne binişin fiyatı 10 eurodan 20 euroya çıktığı zaman, taksi şoförü 10 euro aldığı mesafeye 15 euro olmaya başladığı zaman yabancıların tepkisi çok daha fazla oluyor ve çok daha olumsuz etkileniyor. Buradan bakınca bu tip değişiklikler normal gibi gözükebilir ama yabancılara bunu anlatamazsınız. Yolcunun memnuniyeti ve algısı diye bir konu var, öte yandan kruvaziyer şirketlerinin kendi ticaretine göre seçimleri ve bölge değişiklikleri de var. Kruvaziyer turizmde Akdeniz çanağında devamlı bir dalgalanma var ama bu durum bir süre sonra yine tersine dönecektir. Bugün yaşadığımız iptallerde, dalgalanmalarda, çok fazla dış kaynaklı olay var. Biz bunlara kendimizden kaynaklanan konular eklemeyelim yeter ki, yeni gemiler mutlaka gelecektir.

Biz panik havasına, felaket tellallarına kapılmadan yolumuza devam ediyoruz. Liman’da bir hangarı yolcu limanına çevirmek için çalışıyoruz, tanıtımlarımıza devam ediyoruz. Moralimizi bozmadan, paniğe kapılmadan yolumuza devam ediyoruz.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Hizmetler Sektörleri Grubu Kasım ayı toplantısına Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık katıldı.

KSO ve TÜRKLİM iş birliğiyle açılan 'Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi'nde verilecek eğitimlerle limancılık sektörü için nitelikli iş gücü yetiştirilecek.

OMSAN Denizcilik, aldığı “Gemi Acenteliği Yetki Belgesi” ile denizyolu taşımacılığında kesintisiz hizmet sunuyor

Denizli'den sonra demiryolundaki ikinci lojistik terminalini 2014 yılında Aydın Efeler'de yaşama geçirerek sektörde önemli bir yatırıma imza atan Günaydın Group, Aydın...

Dünyanın lider posta ve lojistik grubu Deutsche Post DHL, 2020 Stratejisi çerçevesinde gelişmekte olan pazarları gelecekteki büyümesinin temel taşlarından biri olarak ...

Milas-Bodrum Havalimanı yaz sezonuyla birlikte uçuş ağını yeni havayollarıyla genişletmeye devam ediyor. Ukrayna merkezli havayolu şirketi Bravo, Ukrayna’nın başkenti ...

Arkas’ın filosu yeni aldığıM/V Cinzia A, M/V Teoman A gemilerinin de katılımı ile birlikte son bir yılda % 50 büyüdü.Bu alımla filosundaki konteyner gemisi sayısını 46...

Yazarlar
Website Security Test