Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Aras Kargo'da hedef 'dünya markası' olmak'

15.3.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras, 2015 yılı için yüzde 19'luk iddialı büyümü hedeflerleri olduğunu açıklayarak, “Yatırımımızın büyük bir kısmı araç yenileme, el terminalleri, yazılım, konveyör sistemleri gibi teknolojiye gidecek” dediGÖZLEM / GÜLÇİN KARAEGEMEN

Her ay ortalama 12 milyon kişi, kurum ve kuruluşa hizmet veren Türkiye'nin lider ve öncü kargo şirketlerinden Aras Kargo hız kesmeden yatırımlarına devam ediyor. Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras'la  projeleri, hedefleri ve sektör üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. “Aras Kargo’yu 100 yıllık bir dünya markası yapma hedefimiz var. 2015 yılında da bu hedef için çalışıyor olacağız” diyen Aras, “4 yılını yüzde 17 büyüme ve 750 milyon lira ciroyla kapattık. Son 6 yıldır ardışık olarak yaklaşık yüzde 16 büyüme rakamları kaydediyoruz. 2015 içinde yüzde 19 gibi iddialı bir büyüme planımız var.  Yani aynı süreçte Türkiye ortalamasının neredeyse 4 katı bir büyümeden bahsediyoruz” diye konuştu.

Aras Kargo hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

Aras Kargo, 1979’da Ankara’da Celal Aras tarafından, bir girişimcilik hikâyesi olarak 'Aras Dağıtım ve Pazarlama' adı ile kuruldu. Aras Kargo o zamanlar kapı kapı tencere tava satan bir şirketken, inovatif bir bakış açısıyla dönüştü ve eriştiği dağıtım gücü ile ticareti karşılıklı taşımaya başladı. Aras Kargo bugün 19 Bölge Müdürlüğü, 28 Transfer Merkezi, 846 şube, 3 bin 320 araçlık filosu ve 12 bin çalışanıyla her ay 12 milyon kişi, kurum ve kuruluşa hizmet veriyor. Günde 450 bini aşan gönderiyi Türkiye’nin bir noktasından diğerine taşıyor. Hizmet kalitesi ve sektör ortalamasının üstünde büyümesiyle yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çeken Aras Kargo’nun, 2011 yılında yüzde 20 hissesini İş Girişim satın almış, 2013 yılında ise Austrian Post, İş Yatırım’ın elinde bulunan yüzde 20 hissenin yanı sıra Aras Kargo’dan yüzde 5 oranında hisseyi satın alarak şirkete yüzde 25 oranında ortak olmuştur. Verimlilik odağında benimsediği çevreci ve sürdürülebilir politikalarıyla Türk Standartları Enstitüsü’nün Çevre Yönetim Sistemi ile İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerini almaya hak kazanan ilk Türk kargo şirketi olan Aras Kargo, aynı zamanda Türkiye’de Kadınların Güçlenmesi Prensiplerini imzalayan ilk kargo şirketidir.Dünyanın en büyük danışmanlık şirketlerinden Frost & Sullivan’ın dünyada kargo sektöründe “Büyümede Mükemmellik Liderliği” ödülüne layık gördüğü Aras Kargo, Türkiye'nin bütün il ve ilçelerinde  bin 500'ü aşkın yerleşim birimine hizmet götürmektedir.

Aras Kargo geçtiğimiz yılı nasıl geçirdi? 

Türkiye’nin en geniş dağıtım ağına sahip kargo şirketi olarak, kurulduğumuz günden bu yana sürekli kendimizi geliştirerek, sektöre getirdiğimiz yeniliklerle hizmet kalitemizi artırıyor, kesintisiz büyüme gerçekleştiriyoruz.  Bu yıl da müşteri memnuniyeti odaklı projelerimiz hız kesmeden devam etti. Ortağımız Austrian Post ile koordinasyon içerisinde 30 yeni proje başlattık. Bunların çoğu müşteriye ve operasyonel mükemmelliğe odaklanan projeler. Operasyon merkezlerimizdeki teknolojiler, IT sistemleri, müşteri entegrasyonları için de yatırım projelerimiz sürüyor. 2014 yılını yüzde 17 büyüme ve 750 milyon lira ciroyla kapattık. Son 6 yıldır ardışık olarak yaklaşık yüzde 16 büyüme rakamları kaydediyoruz. Türkiye ekonomisinin yüzde 3-4’lerde, kargo sektörünün ise ortalama yüzde 12-13 gibi rakamlarla büyüdüğü düşünülürse finansal büyümemizi daha iyi ifade etmiş oluruz sanırım. 

2015 yılı projeleriniz ve hedefleriniz neler? 

2015 içinde yüzde 19 gibi iddialı bir büyüme planımız var.  Yani aynı süreçte Türkiye ortalamasının neredeyse 4 katı bir büyümeden bahsediyoruz. Aras Kargo’yu 100 yıllık bir dünya markası yapma hedefimiz var. 2015 yılında da bu hedef için çalışıyor olacağız. Ortağımız Austrian Post’la da mutabık olduğumuz mevcut faaliyet alanımıza yönelik bir iş planımız var. Öncelikle bu planı hayata geçireceğiz. Bu çerçevede verimliliği, tüm iş süreçlerimizin merkezine aldık. Aralarında müşterilerimiz, çalışanlarımız, ortaklarımız ve tedarikçilerimizin bulunduğu tüm paydaşlarımızla olan ilişkilerimizin yanı sıra doğaya ve ekonomiye olan yaklaşımımız hep verimlilik esasına dayanıyor. Birinci önceliğimiz iç piyasada, kargo sektöründeki öncü rolümüzü devam ettirerek pazardaki konumumuzu daha da güçlendirmek. 

Yeni yılla birlikte yatırımlarınız daha çok hangi alanlarda olacak? 

Yatırımımızın büyük bir kısmı araç yenileme, el terminalleri, yazılım, konveyör sistemleri gibi teknolojiye gidecek.  Sistemimizi otomatize ediyoruz. Bu yıl el terminallerine başladık. Bütün kuryelerinizin elinde el terminalleri olacak. Daha sade, teknolojiyi kullanan, dinamik ekip için çalışıyoruz. Konveyör sistemine, otomasyona geçiyoruz, İstanbul İkitelli ve Ankara’da otomasyon sistemleri kuruyoruz. 2014 yılı araçlarımızda gençleşme yılı oldu. Hem müşterimize daha iyi hizmet götürmek hem de doğa dostu politikalarımızı pekiştirmek için bu yıl mevcut araç filomuzdaki 430 aracı yeniledik. Kalan yaşlı araçların gençleşmesi adına 2015’te de yatırım planlarımız var.

Sizi diğer kargo şirketlerinden ayıran en önemli özellik ne?

Aras Kargo olarak biz lojistik altyapımız ve hizmet kalitemiz ile sektörde farkımızı ortaya koyuyoruz. Farklı farklı müşterilerimizin farklı farklı kargo ihtiyaçları var. Aras Kargo bu ihtiyaçları karşılayabilecek zengin bir hizmet gamına sahip. Markamızın sevimli ve çalışkan temsilcileri Araslar da birey ve kurumlara yönelik bu farklı hizmetler için çözümler sunuyor, her ay 12 milyon kişi, kurum ve kuruluşa hizmet veriyor. 19 bölgeden operasyon yürütüyor, ayda 5.4 milyon koli, 3.1 milyon dosya taşıyoruz. Aynı zamanda sektörümüzün gerçeği olarak doğaya bıraktığımız karbon ayak izini, hem mevcut filomuzu gençleştirerek, hem de Türkiye’nin en geniş elektrikli araç filosunu kurarak en aza indirgemeye çalışıyoruz. Aras Kargo filosuna dahil ettiğimiz elektrikli araçların ortalama araç ömrü olan 8 yılda 5 bin 787 ton karbon salınımına engel olmuş olacağız. Böylece doğaya yaklaşık yeni 18 bin ağaç dikilmesi kadar çevreye fayda sağlamış olacağız. 

Aras Kargo'nun son kampanyaları hakkında biraz bilgi verir misiniz? 

Sektörde saat taahhütlü tek hizmet olan “Aras Günaydın” hizmetimiz ile şehir içi ve şehirlerarası gönderinizi ertesi sabah en geç saat 10:00'a kadar alıcısına teslim ediyor, teslim bilgisini kısa mesajla cep telefonuna ücretsiz olarak gönderiyoruz. 2014 yılında lansmanını yaptığımız bir diğer hizmetimiz “Aras Tahsilatlı”. Siparişlerin teslimi sırasında kapıda ödeme kolaylığı sağlayan bu hizmetimiz ile sattığınız ürünün müşteriye teslimi, ürün bedelinin müşteriden tahsilâtı ve banka hesabınıza transferi tamamen Aras Kargo güvencesinde. Üstelik nakit ve kredi kartı ödeme seçenekleriyle ürün bedeliniz alıcıdan kapıda tahsil edilebiliyor.

E-ticaretin hızla büyümesi kargoculuk sektörünü nasıl etkiledi?

İvmesi her geçen gün biraz daha artan e-ticaret, Türkiye’de ciddi bir büyüme sergiliyor. Türkiye ile dünyayı kıyasladığımız zaman övünebileceğimiz bir noktada olduğumuzu söylemek yanlış olmaz sanırım. E-ticaret sektörünün büyümesi, kargo sektöründeki büyümeye de hız kazandırdı. Biz de        e-ticaret sektöründeki büyümeden daha fazla yararlanmak istiyoruz. E-ticaret firmaları için geliştirdiğimiz ve müşteriye kapıda ödeme kolaylığı getiren Aras Tahsilatlı hizmetimiz firmalar ve müşteriler tarafından özellikle son dönemlerde sıklıkla tercih ediliyor. Aras Kargo olarak sektörün birçok öncü e-ticaret firması ile de işbirliği yapıyoruz.

Teknoloji geliştikçe kargoculukta çağ atlanacak mı?

Teknoloji geliştikçe her sektörde olduğu gibi kargoculuk sektöründe de değişim yaşanıyor elbette. Dünyada drone dediğimiz hava araçları ile kargo teslimi test aşamasında. Bu, sektörümüzün dünyada teknoloji anlamında geldiği noktayı çok açık bir şekilde anlatıyor diye düşünüyorum.

Biz de sektörün ve çağın bir getirisi olarak yatırım ağırlığımızı teknolojiye veriyoruz. Sistemi gittikçe otomatize ediyoruz. Bu yıl el terminallerine başladık. Daha sade, teknolojiyi kullanan, dinamik ekip özelliklerimizi geliştiriyoruz. Konveyör sistemine, otomasyona geçiyoruz, İstanbul İkitelli ve Ankara’da otomasyon sistemleri kuruyoruz. Ancak her ne olursa olsun, kargo yine de bedensel güç gerektiren bir sektör. Bu nedenle teknoloji ve beraberinde gelen otomasyon sistemi hızlandırsa da insan iş gücü her daim sektörün yapı taşı olmaya devam edecektir. 

SEKTÖR 100 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Türkiye’nin ulusal ve uluslararası anlamda bir lojistik merkez haline dönüşme süreci devam ediyor. Türkiye’de sadece 25-30 yıl gibi kısa bir geçmişe sahip olsa da kargo sektörü, bugün sağladığı yaklaşık 100 bin kişilik istihdamla Türkiye ekonomisinin önemli sektörlerinden biri. Türkiye, avantajlı coğrafi konumunun yanı sıra büyüyen ekonomisi ve artan dış ticaret hacmiyle kargo ve lojistik sektörü için ciddi bir potansiyele sahip.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Hizmetler Sektörleri Grubu Kasım ayı toplantısına Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık katıldı.

KSO ve TÜRKLİM iş birliğiyle açılan 'Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi'nde verilecek eğitimlerle limancılık sektörü için nitelikli iş gücü yetiştirilecek.

OMSAN Denizcilik, aldığı “Gemi Acenteliği Yetki Belgesi” ile denizyolu taşımacılığında kesintisiz hizmet sunuyor

Denizli'den sonra demiryolundaki ikinci lojistik terminalini 2014 yılında Aydın Efeler'de yaşama geçirerek sektörde önemli bir yatırıma imza atan Günaydın Group, Aydın...

Dünyanın lider posta ve lojistik grubu Deutsche Post DHL, 2020 Stratejisi çerçevesinde gelişmekte olan pazarları gelecekteki büyümesinin temel taşlarından biri olarak ...

Milas-Bodrum Havalimanı yaz sezonuyla birlikte uçuş ağını yeni havayollarıyla genişletmeye devam ediyor. Ukrayna merkezli havayolu şirketi Bravo, Ukrayna’nın başkenti ...

Arkas’ın filosu yeni aldığıM/V Cinzia A, M/V Teoman A gemilerinin de katılımı ile birlikte son bir yılda % 50 büyüdü.Bu alımla filosundaki konteyner gemisi sayısını 46...

Yazarlar
Website Security Test