Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

UTİKAD, kısıtlamaların kaldırılmasını istedi

14.3.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Genel Müdürü Cavit Uğur, “2023’e kadar demiryolunda yüzde 5 olan yük taşımacılık payının yüzde 15’e yükselmesi planlanıyorBu hedefe ulaşılması için demiryolu ve intermodal taşımacılığı özendirecek şekilde ağırlık limitleri yeniden düzenlenmeli ve intermodal taşımacılıkta kullanılan 45’lik konteyner dâhil her tür konteynerin, 2 dingilli çeker araç ve 3 dingilli dorselerle, yani toplam 5 dingilli araçlarla ve 44 tonluk katar ağırlığıyla taşınabilmesine yönelik mevzuat değişikliği bir an önce yapılmalıdır. Ayrıca demiryolu ve intermodal taşımacılığı teşvik amacıyla demiryolu yük taşıma tarifeleri uygun hale getirilmeli” dedi.

UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur konuşmasında, lojistik sektörünün sürdürülebilir bir büyüme gösterebilmesi için tüm taşıma modlarına ihtiyacı olduğunu, bu yüzden birbiriyle bütünleştirilmiş sistemler yaratılması gerektiğini söyledi. Bu noktada Türkiye’de hızla gelişmekte olan demiryolu taşımacılığının önemini vurgulayan Cavit Uğur, intermodal taşımacılığın özendirilmesi için özellikle karayolunda ağırlık limitlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek, “Demiryolu ve kombine taşımacılığını düzenleyici mevzuatlar bir an önce tamamlanmalı ve taşıma ücretlerindeki yüksek fiyatlar da yeniden değerlendirilmelidir” diye konuştu.

'20 blok tren sınırı kaldırılmalı'

Özel sektörün demiryollarında doğrudan taşımacılık yapabilmesine imkân verecek yasal düzenlemenin tamamlanması ile bu alanda büyük bir hareketlenme olacağına dikkat çeken Cavit Uğur, şöyle konuştu:  “Demiryollarında serbestleşmeye doğru giderken, uluslararası taşımalardaki blok tren işletmeciliğinde de sefer sayılarına ilişkin kısıtlamalar kaldırılmalı. Blok tren işletmeciliği yapmak isteyen firmalara, TCDD tarafından ’50 blok tren yapman gerekiyor’ deniliyordu. Son yapılan sözleşmelerde bu oran 20 blok trene kadar çekilmiş durumda ancak sektör açısından bakıldığı zaman aynı Avrupa’da olduğu gibi böyle bir kısıtlayıcı uygulama olmamalı.”

Yenileme çalışmaları nedeniyle kapanan hatların ve yenileme çalışmalarının gecikmesinin sektör üzerindeki son derece olumsuz etkisine de değinen Uğur, özellikle planlı hatların dışındaki hat kapamalara ilişkin duyuruların kapama gerçekleştikten sonra veya son anda gelmesinin yük trafiğinde kaosa yol açtığını, operasyonel açından en az 15 gün önce bildirimlerin yapılmasını beklediklerini ifade etti.

          

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi Hizmetler Sektörleri Grubu Kasım ayı toplantısına Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık katıldı.

KSO ve TÜRKLİM iş birliğiyle açılan 'Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi'nde verilecek eğitimlerle limancılık sektörü için nitelikli iş gücü yetiştirilecek.

OMSAN Denizcilik, aldığı “Gemi Acenteliği Yetki Belgesi” ile denizyolu taşımacılığında kesintisiz hizmet sunuyor

Denizli'den sonra demiryolundaki ikinci lojistik terminalini 2014 yılında Aydın Efeler'de yaşama geçirerek sektörde önemli bir yatırıma imza atan Günaydın Group, Aydın...

Dünyanın lider posta ve lojistik grubu Deutsche Post DHL, 2020 Stratejisi çerçevesinde gelişmekte olan pazarları gelecekteki büyümesinin temel taşlarından biri olarak ...

Milas-Bodrum Havalimanı yaz sezonuyla birlikte uçuş ağını yeni havayollarıyla genişletmeye devam ediyor. Ukrayna merkezli havayolu şirketi Bravo, Ukrayna’nın başkenti ...

Arkas’ın filosu yeni aldığıM/V Cinzia A, M/V Teoman A gemilerinin de katılımı ile birlikte son bir yılda % 50 büyüdü.Bu alımla filosundaki konteyner gemisi sayısını 46...

Yazarlar
Website Security Test