Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Madenciliği iyileştirecek düzenlemeler yolda

19.9.2013
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürü Mehmet Hamdi Yıldırım, madencilik sektörüne ilişkin yeni düzenlemelerin yolda olduğunu müjdesini verdi Yıldırım, maden sanayinin gelişmesi, sondaj çalışmalarında her metreye destek verilmesi ve İMKB'de işlem gören maden şirketlerinin üretim aşamalarının akredite bir kurul tarafından denetlennmesi için çalışmalara başladıklarını ifade ettiGÖZLEM / MİHRAP DÜZÖZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürü (MİGEM) Mehmet Hamdi Yıldırım madencilik sektörüne ilişkin bakanlık düzeyinde yeni düzenlemelerin yolda olduğunu Gözlem Gazetesi okucuyucularıyla paylaştı. Öncelikle metal madenlerin daha iyi değerlendirilmesi için yasal çerçevede çalışmalara başladıklarını belirten Yıldırım, maden sanayinin en iyi şekilde gelişmesine olanak sağlayacak düzenlemelerin de yapılacağını ifade etti. Yıldırım ayrıca önümüzdeki dönemde yapılacak arama çalışmalarında her metreye destek vereceklerini ve bu konuda yasal çalışma başlattıklarını söyledi. MİGEM Müdürü Hamdi Yıldırım işlenmiş ürün ihracatını teşvik etmek amacıyla da yabancı sermayeye doğaltaş sahalarını fabrika kurma şartı ile verebileceklerini de açıkladı. Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın yasal altyapı tamamlandıktan sonra İMKB'de  işlem gören maden şirketlerinin üretim aşamalarının akredite bir kurul tarafından denetlenmesi yolunda da önemli adımlar atılacağını da ifade etti.

Metal madenler

Madencilik sektörünü reel bir sektör yapma noktasında birçok adım attıklarını ve maden çeşitliliği ve doğaltaşlar açısından oldukça zengin bir ülke olduğumuzu söyleyen Yıldırım, milli kaynaklarımızın en ince detayına kadar değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.  Maden sektöründeki kaynakların dış ülkelerden herhangi bir ikame yapılmadan, tamamen yurtiçinde üretilen kaynaklar olması açısından Türkiye'yi kalkındırabilecek  yapısı olduğunu ve ihraç edildiğinde yüksek oranda katma değer üretildiğini belirten Genel Müdür Hamdi Yıldırım, "Diğer sektörlere oranla yüzde yüz yerli olan bir sektörden bahsediyoruz. Bu bakımdan üzerinde hassasiyetle durulması gereken konuları yasal çerçeveye almaya çalışıyoruz. Çok önemli madenlerimiz var. Şu anda daha çok metal madenler üzerinde yasal çerçevede 'neler yapabiliriz' üzerine kafa yoruyoruz.  Altın, gümüş, bakır, nikel, krom gibi madenlerimizin daha iyi değerlendirilmesi bakımından çalışmalara hazırlanıyoruz. Önümüzdeki süreç bu alanlarda yasal düzenlemelerin yapılacağı bir dönem olacak."  Madencilği arama faaliyetleri, hammadde maliyetleri ve sanayi faaliyetleri olarak üç boyutta ele aldıklarını dile getiren Yıldırım, sanayinin en iyi şekilde gelişmesine olanak sağlayacak iyileştirmelerin de yapılacağını sözlerine ekledi.

Uluslararası standartlar

"Şu anda aramalarda yıllık 2 milyon metre civarına ulaştık. Bundan 15 yıl önce 400 bin metreyi geçmezdi" diyen Yıldırım, şunları kaydetti:  "Aramalar önemli ölçüde artırıldı. Bu çok büyük bir gelişme ve bunu artık uluslararası standartlarda devam ettireceğiz. Bu da yasal düzenlemelerin önemli bir parçasını teşkil ediyor. Artık uluslararası standartların Türkiye'de milli standartlar haline getirilmesi konusunda önemli ilerlemeler olacak. Kaynaklarımızdan elde edilen karın, milletimizin önemli ölçüde yararlanmasını sağlayacak bir takım düzenlemeler olacak."

"İzmir gözbebeğimiz"

İzmir'in madencilik sektörünün gözbebeği olduğunu söyleyen M. Hamdi Yıldırım, "İzmir hem Türkiye'nin hem de dünyanın önemli merkezlerinden biri. Özellikle doğaltaş konusunda ileri noktalarda. İzmir'de sivil toplum kuruluşlarımız, derneklerimiz, üreticilerimiz son derece verimli çalışmalar yapıyorlar. İzmir'in birçok üniversitesinde de ciddi miktarda maden fakülteleri ve jeoloji alanında insan gücüne katkısı olan önemli eğitimler veriliyor.  Kısacası İzmir, fuarların ve kongrelerin merkezi olan, uluslararası niteliğe sahip, bütün çalışmalara vargücüyle katkı koyan, hem teorikte hem pratikte sanayiden pazarlamaya her alandaki çabalarıyla hem bizim hem de Türkiye'nin gözbebeğidir" dedi. 

İşçi bulma sorunu

Sektörün istihdamda önemli bir yer tuttuğunu ve işçi bulma sıkıntısının sürdüğünü belirten Yıldırım,  "Bu sadece Türkiye'nin yaşadığı bir sorun değildir.Tüm dünyada durum aynı. Her sektörde zöellikle kalifiye eleman bulma sıkıntısı baş gösteriyor. Bu durumu aşmak ve engellemek için üniversitelerimiz ve sanayi kuruluşlarımız ile işbirliğinin yapılması ve Ar-Ge faliyetlerinin geliştirilmesine büyük ihtiyaç var. Önümüzdeki süreçte bu alanlarda da çalışmalarımız olacaktır. Özellikle Ar-Ge konusunda devletimizin desteklerini artırarak sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.  

Şirketler dünya borsalarına açılacak 

Maden İşleri Genel Müdürü Mehmet Hamdi Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın yasal altyapı tamamlandıktan sonra İMKB'de  işlem gören maden şirketlerinin üretim aşamalarının akredite bir kurul tarafından denetlenmesi yolunda  önemli adımlar atacağını da ifade etti. Yıldırımın'ın verdiği bilgiye göre şirketin rezervleri bilimsel yöntemlerde tespit edildikten sonra hazırlanacak rapor tüm dünya borsalarında geçerli olacak. Bu yolla artık spekülatif amaçlı rezerv bilgileriyle borsaya etki yapılamayacak. Ayrıca yeni bir rezerve ulaşmış şirketler, hem bu rezerve ilişkin hisse çıkarıp satabilecek hem de borsa değerinin artışıyla yeni finansman imkanına kavuşacak. 

Konuyla ilgili akreditasyon komitesi oluşturma yolunda kanun taslağı hazırladıklarını söyleyen Yıldırım, sistemin Londra, New York, Toronto Borsaları'ndaki sistemle birebir örtüştüğünü söyledi. Borsanın akreditasyon sürecinden geçmesinin finans sektörünün kredi verme konusunda güven vereceğini belirten Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sistem ABD, Kanada, Güney Afrika, Rusya'da da gündeme gelmiş. Biz de bunun bir parçası olduk, bunların bir üst çatısı oluştu. Bu kurumla görüşmelerimizi yaptık, karşılıklı anlaşmalarımızı yaptık. Kanun çıktığı zaman yerli veri üreteceğiz. Türk mühendisleri bütün dünyada imza yetkisine sahip olacak. Bu komite bunlara akreditasyon verecek. Türkiye'de yapılan aramalar da bu süreçten geçecek. Dolayısıyla çantacılığın bir başka versiyonu da ortadan kalkmış olacak. Aynı zamanda organizasyon içinde borsa var, bankacılık var, MTA var, biz varız. Böyle bir çatıdan oluşan organizasyon. Bu madencilik sektöründe faaliyet yapan firmaların borsada işlem görmesi esasına dayanıyor. Dünyada da Londra , New York, Toronto Borsaları'ndaki sistemin aynısı olacak."

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yazarımız Prof. Dr. Faruk Çalapkulu, doğal taş sektöründe Türkiye'nin geleceğe yönelik önemli adımlar attığını söyleyerek sektörün güncel durumunu değerlendirdi.

Yayın Kurulu üyemiz ve Yazarımız Prof. Dr. Faruk Çalapkulu, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürecinde Doğaltaş sektörünün durumunu ve gelecek beklentilerini anlattı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Türkiye’nin zenginliği olan 650 renk ve desendeki mermerin, 150’i aşkın çeşitlikteki doğal taşın mimaride ve sanatsal çalı...

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) ve Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin içinde yer aldığı TİM Maden Sektör Kurulu,...

Renk ve desen zenginliği ve dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 38’i ile dünya lideri olan Türk doğal taş sektörü, Katar’da 2022 yılında yapılacak Dünya Futbol Şampiyo...

Türk Mobilya ve mermer sektörleri, prestijli projelerde Türk mobilyası ve mermerinin daha fazla yer alması ve Türkiye’nin bu sektörlerden elde ettiği döviz miktarını a...

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından bu yıl ‘Fazlalıklarından Kurtul’ sloganıyla 8. kez düzenlenen Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’...

Yazarlar
Website Security Test