Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Marble İzmir Fuarı’ndan erteleme kararı

13.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya doğal taş sektörünün en büyük buluşmalarından biri olan Marble İzmir Fuarı’nın ''Genişletilmiş Danışma Kurulu Toplantısı'' 12 Aralık Cumartesi günü online olarak gerçekleştirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük fuarı Marble İzmir’in 2021 yılına yönelik stratejik planlamaları, “Genişletilmiş Danışma Kurulu Toplantısı”nda yapıldı. Sektör ile ortak akıl oluşturulan toplantıda, değişen pandemi koşullarının fuara etkisiyle ilgili durum değerlendirmesi yapıldı. Buna göre, 24-27 Mart 2021 tarihlerinde yapılması planlanan 26. Marble İzmir Fuarı, 2021 yaz aylarına ertelenecek. Yeni tarih ise, 2021 Mart ayında yapılacak Danışma Kurulu Toplantısı’nda netlik kazanacak. Toplantıda, sanal ortamda doğal taş sektörünü destekleyecek çalışmalar yapılması için de görüş birliğine varıldı.

Toplantıya; başta İZFAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Canan Karaosmanoğlu Alıcı ve İZFAŞ Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Haldun Barışcan olmak üzere İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Türkiye Mermer, Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, Uluslararası Taş Kongresi Başkanı Prof. Dr. Faruk Çalapkulu ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

“Marble İzmir bizim lokomotif fuarımız”
Sektör temsilcilerinin tek tek görüşlerinin alındığı toplantıda değişen pandemi koşullarını değerlendiren İZFAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Canan Karaosmanoğlu Alıcı, “Bildiğiniz gibi Mart ayında pandemi sebebiyle fuarlarımız sekteye uğramıştı. 2020 yılı içerisinde Marble İzmir Fuarı’nı maalesef gerçekleştirememiş; fuarların yasaklanmasından dolayı ertelemiştik. Bu süre içerisinde biz çalışmaya devam ettik ve sizlerin de Temmuz ayında katıldığı toplantıda aldığımız karar sonucu Mart 2021 için hazırlıklarımızı sürdürmeye gayret ettik. Fakat şimdi son yayınlanan vaka sayıları, gelen genelgeler, vaka sayısının ülkemizde de artış göstermesi, mevcut yasaklar gibi etkenler bizi endişelendiriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak da kriz belediyeciliği durumuna geçtik. Son genelgeden sonra Aralık ve Ocak aylarındaki fuarlarımızı 2021 yılına erteledik. Sağlık Bakanımızın da her gün açıkladığı gibi şu anda toplu etkinlik ve fuarların yapılmasını çok mümkün görmüyoruz. Mart ayı ile ilgili aşı gelişmeleri var fakat Mart ayının erken olabileceği ile ilgili hem diğer sektörlerden hem de doğal taş sektörümüzden bazı talepler aldık. Marble İzmir bizim lokomotif fuarımız. Ziyaretçisi en yoğun ve en yüksek metrekarede açtığımız fuarımız. Dolayısıyla Marble İzmir’in bundan önceki senelerde olduğu gibi itibarını koruyarak yolumuza devam etmek hedefindeyiz” dedi.

Sanal Fuar Marble İzmir’e güç katabilir
Sanal Fuar konusunun alternatif bir çözüm olabileceğinin de gündeme geldiği toplantıda, sektörün online B2B görüşmeler ve etkinliklerle bir araya getirilmesinin Marble İzmir’e güç katacağı görüşünde birleşildi. Bunun için gerekli alt yapının hazır olduğunu ifade eden Karaosmanoğlu Alıcı, sanal fuarın sektörün birlik ve beraberliği ile fuarın gücünü yansıtacak bir çıktı olacağının altını çizerek şunları kaydetti:

“Sanal fuar mevzusunu pek çok toplantımızda dile getirdik. İzmir, Türkiye’nin en modern ve en yeni fuar alanına sahip. İzmir bir fuarlar şehri. İzmir İktisat Kongresi ile başlayan ve bizim kökümüzde olan bir hikayemiz var. İzmir’de fuarcılık adına ciddi bir kent koalisyonu kurulmuş durumda. Fuarların yapılamadığı durumlarda İZFAŞ Türkiye’de öncü oldu ve Ege İhracatçı Birlikleri ile beraber ilk sanal fuarımızı gerçekleştirdik. Sonrasında bu konuyla ilgili yatırımımızı daha çok derinleştirip Türkiye’nin ilk yerli sanal fuar yazılımını bünyemize kattık. Fuarlarımızın yapıldığı Fuar İzmir’i 3D modelleyerek şu anda bir sanal ortama taşımış ve operasyonumuzu oradan yürütür hale gelmiş durumdayız. Eğer sektörümüzün bu konu ile ilgili bir talebi olursa gerek alt yapımız, gerek operasyon gücümüz ile her zaman sektörümüzün arkasındayız. B2B görüşmelerimiz için zaten müşteri portföyümüz hazır. Ziyaretçileri, sanal platformda stant açacak firmalarla buluşturmak ve online etkinlikler düzenlemek için İZFAŞ tüm kurumsal gücü ile hazır”.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Madenler, insan hayatının her alanında yaşamını kolaylaştırıyor, refahını arttırıyor. "Hayatımız Maden" mottosuyla, Türkiye'nin yer altı zenginliklerini ekonomiye kaza...

27. Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı ile eşzamanlı olarak düzenlenecek olan 6. Uluslararası Taş Kongresi’nin lansmanı, Tarihi Havagazı Fabrika...

Yazarımız Prof. Dr. Faruk Çalapkulu, doğal taş sektöründe Türkiye'nin geleceğe yönelik önemli adımlar attığını söyleyerek sektörün güncel durumunu değerlendirdi.

Yayın Kurulu üyemiz ve Yazarımız Prof. Dr. Faruk Çalapkulu, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürecinde Doğaltaş sektörünün durumunu ve gelecek beklentilerini anlattı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Türkiye’nin zenginliği olan 650 renk ve desendeki mermerin, 150’i aşkın çeşitlikteki doğal taşın mimaride ve sanatsal çalı...

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) ve Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin içinde yer aldığı TİM Maden Sektör Kurulu,...

Renk ve desen zenginliği ve dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 38’i ile dünya lideri olan Türk doğal taş sektörü, Katar’da 2022 yılında yapılacak Dünya Futbol Şampiyo...

Yazarlar
Website Security Test