Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

EXPO'yu kazanan Dubai mermercimizi ihya edecek

12.12.2013
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

EXPO'yu kazanan Dubai’de inşaat yatırımlarının hızla arttığını söyleyen Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, Türk mermer sektöründe hareketlilik yaşanacağını belirterek, “Dubai şimdiden Türkiye ile yatırımlar için anlaşma yapıyor. EXPO’yu Dubai kazandı ama ülkenin inşaat yatırımlarında sektörümüz büyük katma değer yaratacak” dediGÖZLEM / MİHRAP DÜZÖZ

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, mermer sektörüne hareketlilik kazandıracak iki yeni müjde verdi. Erdinç, EXPO 2020 yarışını kazanan Dubai’nin yatırımlarında Türk mermer sektörünü tercih ettiğinin sinyalini verirken, sektörde durgunluk yaratan maden arama izninin de Başbakanlık’tan Orman Genel Müdürlüğü’nün tasarrufuna geçeceğini müjdeledi. 

Denizli Tenis Kulübü Marla Restoran’da sektör temsilcileri ve işadamları ile bir araya gelen Arslan Erdinç, sektördeki hareketliliğin inşaat yatırımlarındaki canlılık ile paralel gittiğini söyleyerek, “Dünyanın birçok yerinde inşaat yatırımları artıyor. Enerji ve petrol nerede ise para orada, para nerede ise inşaat da orada şekilleniyor. Dolayısı ile Dubai bu bakımdan en güzel örnektir. Dubai’nin EXPO yarışını kazandığı gün ülkede, paranın getirdiği coşkulu kutlamalara ve ihtişama bizzat şahit oldum. Öyle ki ülke yarışı kazandığı günün ertesi, hemen yatırımlarını başlattı. Ticaret ataşemizden aldığım bilgiye göre 25 milyar dolarlık yatırım için düğmeye basıldı. Bu sektörümüz için güzel bir haber” diye konuştu. 

Dubai’nin kazanması kayıp değil

EXPO 2020 yarışını İzmir’in almasını çok istediğini ancak Dubai’nin kazanmasının büyük kayıp olmadığını belirten Erdinç, Türkiye’nin ülkede yapılacak olan yatırımların her aşamasında katkı sağlayacağını ifade etti. “Artık bütün dünyada hammaddesi ve kaliteli üretimi ile Türk mermeri tercih ediliyor. Eskiden İtalya vardı, şimdi ise Türkiye var” diyen Arslan Erdinç, Dubai’nin EXPO 2020 sürecinde yapacağı yatırımlar ile sektör olarak en büyük katma değeri yaratacaklarını aktardı.

İzinler Orman Müdürlüğü’ne devredilecek

Başkan Erdinç, Başbakanlığın bir yıl önce çıkardığı genelge nedeniyle maden sektörü durgunluk yaşandığına dikkat çekerek, “Biliyorsunuz ki 16 Haziran 2012/15 sayılı genelgeye göre, madencilik sektöründe arama izinleri, Başbakanlığın onayı ile veriliyordu. Arama izni alamadıkları için analiz yapamayan çok sayıda şirket de arama projelerini sonlandırdı. Artık madendeki bu belirsizlik sona erecek. Kısa süre içinde Başbakan’ın tasarrufuna geçen maden arama izinleri Orman Genel Müdürlüğü’ne devredilecek” dedi.

Çin’deki durgunluk 2014’te bitecek

Son zamanlarda Çin pazarında yaşanan durgunluğun Çin’in devlet politikası ile birden fazla ev sahibi olmanın önüne geçmesi, devlet inşaatlarını hatta tadilatlarını bile durdurmasından kaynaklandığını bildiren Başkan Erdinç, bu durgunluğun 2014’de aşılacağını, 2015’te ise ciddi bir yükseliş olacağını dile getirdi. 

İran ile rekabet artacak

İran ile Batı ülkeleri arasındaki ilişkilerin düzelmesinin bölge barışı için hayırlı bir haber olduğunu ancak sektörde rekabetin başlayacağına dikkat çeken Erdinç, şöyle konuştu: “Daha önce ambargo uygulanan İran mermer ve travertenleri artık çok daha rahat bir şekilde piyasaya girecek. Ve bu durum da işlenmiş üründe rekabeti artıracak. İran modern fabrikaları ve makineleri ile dikkat çekiyor. Bu konuda dikkatli olmalıyız.”

Yeni yatırımlar yolda 

Ege maden ihracatçılar birliği olarak sektörde yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini ifade eden Erdinç, Afyon’da 1 milyon 200 bin TL’lik yatırımla hayata geçirdikleri laboratuar projesi ile artık mermercilere gerekli olan her türlü raporun verilebildiğini kaydetti. Türkiye’ye bu konuda öncü olduklarını ve maden arama dairesinin de bu anlamda çalışmalar yaptığını aktaran Erdinç, ponza taşından uranyuma kadar her türlü madenin kimyasal ve fiziksel özelliklerinin tahlil edilebildiği laboratuarın, dünyanın en donanımlı laboratuarlarından olduğunu söyledi. Erdinç, Antalya’da 100 dönümlük arazi üzerine açacakları okul için de çalışmaların devam ettiğini belirterek, Muğla, Burdur ve birçok ilde yeni yatırımlar yapacaklarını sözlerine ekledi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yazarımız Prof. Dr. Faruk Çalapkulu, doğal taş sektöründe Türkiye'nin geleceğe yönelik önemli adımlar attığını söyleyerek sektörün güncel durumunu değerlendirdi.

Yayın Kurulu üyemiz ve Yazarımız Prof. Dr. Faruk Çalapkulu, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürecinde Doğaltaş sektörünün durumunu ve gelecek beklentilerini anlattı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Türkiye’nin zenginliği olan 650 renk ve desendeki mermerin, 150’i aşkın çeşitlikteki doğal taşın mimaride ve sanatsal çalı...

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) ve Batı Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin içinde yer aldığı TİM Maden Sektör Kurulu,...

Renk ve desen zenginliği ve dünya doğal taş rezervlerinin yüzde 38’i ile dünya lideri olan Türk doğal taş sektörü, Katar’da 2022 yılında yapılacak Dünya Futbol Şampiyo...

Türk Mobilya ve mermer sektörleri, prestijli projelerde Türk mobilyası ve mermerinin daha fazla yer alması ve Türkiye’nin bu sektörlerden elde ettiği döviz miktarını a...

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) tarafından bu yıl ‘Fazlalıklarından Kurtul’ sloganıyla 8. kez düzenlenen Endüstriyel ve Mimari Doğal Taş Tasarım Yarışması’...

Yazarlar
Website Security Test