Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Egeli maden ihracatçılarından meslek eğitimine büyük destek

11.12.2013
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İhracatın yıldız sektörlerinden olmasına karşın nitelikli eleman açığı bulunan Doğaltaş sektöründeki ihtiyaç duyulan nitelikli personelin yetiştirilmesi amacıyla Denizli’de “Madencilik Mesleki Eğitim Merkezi” kurulacak. “Madencilik Mesleki Eğitim Merkezi’ne Ege Maden İhracatçıları Birliği’nden de 500 bin TL bağış geldi. Kurulacak eğitim merkezi ile sektördeki 5 bine yakın ara eleman ihtiyacının önemli bir kısmının karşılanması amaçlanıyor Denizli’nin Honaz ilçesine bağlı Kocabaş beldesine ‘Ege Maden İhracatçıları Birliği Mesleki Eğitim Merkezi’ adıyla yapılacak okul protokolü ve çek takdim töreni Denizli Valiliği’nde yapıldı. Törene Denizli Valisi Abdülkadir Demir,  Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Erdinç, Denizli Maden ve Mermerciler Derneği Başkanı Mehmet Çelikkol, Denizli Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili İsmail Edip Yılmazlı, Honaz Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu ve Kocabaş Belediye Başkanı Muzaffer Taşgeldi katıldı. “Ege Maden İhracatçıları Birliği Mesleki Eğitim Merkezi”nin yapılacağı arsayı Kocabaş Belediyesi tahsis etti. 

Tören sonrasında değerlendirme yapan Ege Maden İhracatçıları Birliği  Başkanı Arslan Erdinç, madencilik sektörünün en büyük sorununun eğitilmiş kalifiye elaman sorunu olduğunu ancak bunun yanı sıra vasıfsız işçi de bulamadıklarını aktardı. Şu anda eleman sıkıntısından kaynaklı pek çok işletmenin yüzde 50 kapasiteyle çalıştığını aktaran Erdinç, “Biz de buna çözüm üretmek için yola çıktık. Bu okulu yaptırmamızın nedeni sektörün ihtiyacı olan eğitimli elemanları yetiştirmek. Buraya ilkokul mezunu da dahil sektörde çalışmak isteyen kişiler gelebilecek. Sektörün çeşitli dallarında yetiştirilecek. Yaklaşık 3-5 aylık teorik ve uygulamalı eğitimin ardından katılımcılara belge sunulacak. Öte yandan tüm eğitimler ücretsiz olacak” diye konuştu. 

Traverten ve maden ocaklarının Denizli’de bulunmasının hem üretim hem ihracat yönüyle ile büyük bir önem kazandırdığını söyleyen Erdinç şöyle devam etti: “Denizli sayesinde Türkiye doğal taş ihracatında büyük bir yer edindi.  Bunun neticesi de büyük bir talep artışı oldu. Sanayi ve fabrikalar kuruldu. Bunun için bir çok eleman ihtiyacı doğdu. Çalışmalar başlandı. Tatbiki olarak fabrikalarda bu arkadaşlarımız öğrendi işleri. Bu işi bilen Afyonkarahisarlılar, Sinoplular, Afyonda ocaklar açtılar. Fabrikalar kurdular Denizliler bu yolda aynı şekilde devam etti. Neticede Denizli’nin en önemli sanayi ve ihracat kollarından birisi oldu. Birde Denizli lokasyon itibarıyla Muğla, Antalya, Bucak, Burdur, Afyonkarahisar gibi mermer bölgelerinin tam ortasında. Bu da çok çok önemli. Biz daha önceki yıllar söz vermiştik. Denizli’de bir eğitim merkezi açılması konusunda. Bu sene finansmanımızı da ayarladık yatırım inşaatın başlaması için 500 bin liralık para veriyoruz.”

“5 bin kişilik açık var”

Türkiye’deki madencilik ve doğaltaş sektörünün en önemli hedeflerinden birinin daha yüksek katma değerli işlenmiş ürün ihracatının arttırılması için de okulun büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Erdinç, “2023 hedeflerine ulaşmamız için bunu yapmak zorundayız ancak her seferinde karşımıza işçi bulma sıkıntısı çıkıyor. Türkiye’de diğer sektörlerde de bundan şikayet ediliyor ancak en yoğun yaşayan bizleriz. Umuyoruz ki bu okul ihtiyaçlarımızı karşılayacak. Şu anda nereden baksanız sektörde yaklaşık 5 bin kişilik işçi ihtiyacı var” bilgilerini verdi. 

 Vali’den teşekkür

Vali Demir de bu yıl okul için 13. protokolü yaptıklarını bu protokolle 11 milyon 550 bin liralık hayırsever katkısı sağlandığını açıkladı. Demir şunları kaydetti: “Bugün de Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim kurulu olarak karar aldılar. Bizim Kocabaş’a yapacağımız  Maden ihtisas organize sanayi bölgemizin içerisinde faaliyette bulunacak olan mesleki eğitim merkezi için 500 bin liralık bir katkı sağladılar. Burada önemli olan Maden ihtisas organize sanayi bölgemizin bir an önce faaliyete geçmiş olmasıdır. Şu anda münacatlar tamamlandı tüzel kişilik oluşmak üzere yıl sonuna kadar bu tamamlanacak Zaten orada 20 yakın fabrika var Önümüzdeki yıl hemen faaliyete geçmiş olacak.” 

‘İŞSİZLİK YOK DENİYOR İŞ BEĞENMEMEK VAR’

Yıllardır işçi bulamıyoruz diye ‘bar bar’ bağırdıklarını belirten Erdinç, “ Türkiye’de işsizlik yok deniyor iş beğenmemek var. Herhalde sosyal yardımlarda işin ucu biraz kaçtı. İnsanlar devletten işsizlik parası alıyor. Yeşil karttan faydalanıyor. Bir çok hayır kurumu da var. Bazıları dağıtacak insan bulamıyor. Bu şekilde olunca insanlar çalışmamayı yeğliyorlar. Ya da sıcak odalar, bürolar istiyorlar. Biz ilanlar veriyoruz . Defalarca televizyonlarda  gazetelerde beyanatlar verdim. Ama istedikleri müdürlük. Gelip fabrikada çalışmak istemiyorlar. Halbuki fabrikada şarlar değişti. Eskiden 10-15 kiloluk parçalı taşları 2-3 kişi sırlar kucaklar götürürdü. Şimdi bir aracın vakumlu aletiyle yönlendirip istenilen yere konuyor. Fabrikada odadan farkı biraz yaş ortam olmasıdır. Buna rağmen işçi bulamıyoruz.  Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan çok haklı gördü bunu kabineye getirdi. Kabinede her nedense kabul edilmedi. Kabul edilmeyen şudur. Kasım ve mart ayları arası bizim yoğun sezonumuz misafir işçi getirelim. Fabrikalar bugün yüzde 50’nin altında kapasiteyle çalışıyorlar. Vasıfsız işçi olmamasından dolayı.Çünkü bazı birimleri var fabrikanın vasıfsız işçi birkaç gün içerisinde rahatlıkla yetiştirilebilinir. Çok yararlı hala getirilebilinir. Ben meslektaşlarımdan hergün onlarca telefon alıyorum ‘başkan çare bul, işçi bul’ diye. Şu anda mermerciliğin en büyük sorunu ebatlı mal üretecek fabrikalarda işçi olmayışıdır.” ifadelerini kullandı. 

“Ege Maden İhracatçıları Birliği Madencilik  Mesleki Eğitim Merkezi”nin protokolünü Denizli Valisi Abdülkadir Demir ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Erdinç imzaladı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türk doğaltaş ihracatçıları, yıllık ithalatının yüzde 12'sini karşıladıkları, en büyük ihraç pazarları Çin Halk Cumhuriyeti'nde 16-19 Mart 2020 tarihleri arasında düze...

Denizli, Antalya, Burdur ve Isparta’da yerleşik, 2018 yılında Türkiye’ye 85 milyon dolar döviz kazandıran 36 doğal taş ihracatçısı firma Ege Maden İhracatçıları Birliğ...

Endonezya Mermer Fuarı 21 Kasım 2019'da başlıyor.

Doğal taş sektörünün önemli isimlerinden olan Prof. Dr. Faruk Çalapkulu, İzmir ve MARBLE İzmir Fuarı’nın Türk mermerciliğine büyük katkı sağladığını söyledi. Tasarımın...

Türkiye’nin yer altı zenginliklerini ekonomiye kazandıran, yaptığı katma değerli ihracatla Türkiye’nin dış ticaret açığının kapanması için çabalayan Doğaltaş ihracatçı...

Türk doğaltaş sektörü en büyük ihraç pazarı Çin’de 2018 yılında yaşadığı daralmayı Ortadoğu, Hindistan ve ABD pazarında telafi etmek için kolları sıvadı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), 16.URGE.014 Türk Doğal Taşları Kümelenme-1 projesi kapsamında geçtiğimiz günlerde İngiltere’ye heyet düzenledi. 12 Türk fi...

Yazarlar
Website Security Test