Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Rus Turist 2019 Turizmini kurtarır mı?

3.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Rus Turist 2019 Turizmini kurtarır mı? 2019 Turizm Beklentileri nelerdir? 2018 ve 2019 Turizm Fuarları nelerdir? Turist Sayısı ve turizm gelirleri 2019 yılında artar mı? Travel Turkey izmir Turizm Fuarında neler olacak? Video haberimizde gazetemiz yazarı ve Eski Turizm müsteşarı Sayın Güman Kızıltan Gözlem'in sorularını yanıtladı.

 video

GÖZLEM:

Güman Bey hoşgeldiniz, kısa bir turizm söyleşisi yapmak istedik sizinle. Turizm yazarımız olarak ve eski bir turizm müsteşarı olarak. 2019 yılına ilişkin olarak turizm beklentiniz nelerdir? Turist sayısı bir önceki yıla göre artış gösterir mi sizce?

GÜMAN KIZILTAN:

2018 yılı turizmine baktığımız zaman bu oldukça, turist sayısı olarak, çok olumlu görünmektedir. Ancak turist başına ne kazandık, ülkemize ne kadar para girişi oldu diye düşündüğümüz takdirde geçmiş yılların rakamlarını tutturamadığımızı görmekteyiz. Bunun sebebi geçmiş krizlerin bugüne olan akisleridir.

2019’da bu rakamın artacağını göstermektedir rezervasyonlara baktığımızda. Ancak Türk turizminin 2018 yılını kurtaran Rus turistlerolmuştur.

Rus turistlerdeki  artış, Rusya ile olan ilişkilerin düzelmesi sebebiyle bir hayli yukarıdadır.

Sebebine gelince; Ruslar daha ziyade ailece seyahat eden bir kültüre sahiplerdir. Bugün de Türkiye’deki tesislerin mükemmeliyeti ve Türkiye’deki fiyatlar ve Türklerle Ruslar arasındaki milli paralarla olan alışveriş sistemi bize Rus turistleribu yıl kazandırmıştır.

Ancak gelecek senelerde nasıl olur derseniz 2018 olumlu bir tablo göstermektedir. Fakat bu siyasi şartlara bağlıdır. Türkiye ile Rusya arasındaki siyasi durum ve ilişkiler ne kadar mükemmel olursa bu rakamlar o kadar artacaktır. Ama bunun dışında en ufak bir aksama birden bire bu işlerin kesilmesine sebebiyet vereceği için Türk turizminin yatırımcılarının son derece dikkatli hareket etmesi yalnız Rus piyasasına güvenerek değil, özellikle Avrupa ülkelerinden kesilmiş olan, Türkiye’ye yönelik talep akımını canlandırması çalışmalarını yapmaları gerekmektedir.

Geçen sene Almanya, Rusya’dan sonra birinci gelmektedir daha sonra İngiliz turistinde artış görünmektedir, özellikle Ege sahilleri, Marmaris, Bodrum civarı, İngilizlerin daha çok gittiği yerlerdir. Antalya’ya da artış devam etmektedir. Geçmiş yıl genelde iyi denebilir. Ancak gelir yönünden geçmiş yıllardaki geliri yakalamaktan çok uzaktır. Bunu bu şekilde değerlendirmemiz gerekir.

GÖZLEM:

Bunu kurlara mı bağlıyorsunuz?

GÜMAN KIZILTAN:

Kurlara da bağlıyoruz, siyasi ilişkilerdeki gelişmelere de bağlıyoruz.

Türkiye’nin imajı daha henüz Avrupa ülkelerinde pozitife doğru gitmektedir ama pozitif diyemeyiz.

Burada gerçekleri bilerek hareket etmek lazımdır. Çünkü Türkiye’nin ana piyasası Avrupa ülkeleridir. Avrupa’nın bir özelliği vardır; Türkiye’nin hem pazarıdır hem de Türkiye’den giden turistlerin de en çok gittiği pazardır. Karşılıklı bir ilişki içindeyiz. Bu arada Türkiye’nin yapması gereken, pazar çeşidinin artırılmasıdır. Özellikle Uzak Doğu; Çin, Japonya, Hindistan gibi ülkelerin gittikçe açılım gösteren bir trendi ortadadır. Bunun üzerinde durmak da lazımdır.

Ancak önemli olan hususlardan birisi de; Türkiye’deki yatırımcıların ve işletmecilerin mentalitesinin Avrupa ve Uzak Doğu turistinin arzu ve isteklerini ön planda tutacak bir mentalite oluşturmaları ve işletmeciliğini de o yönde geliştirmek şartı vardır. Çünkü bu piyasalar son derece hassas piyasalardır. En ufak bir aksamada hizmet, fiyat, servis kalitesi olarak etkileri fazla olduğu sürece, eğer bunlarda bir düzensizlik, aleyhte bir gelişme olursa, bu piyasalar bıçak gibi kesilir.

Bunu Türkiye’deki turizm yatırımcılarının ve işletmecilerin çok iyi bilmesi gerekir.

Benim bir korkum var; Türkiye’de geçmiş yıllar dolayısıyla sektördeki ehliyetli, dirayetli ve ihtisas sahibi eleman ve yöneticiler Türk turizminin bu kısmında maalesef ayrılmışlardır. Şu anda eğitimli turizm hizmetkarları yani, bunun yöneticilerinden, garsonlarına, yeme içme elemanlarına, herşeyinde eğitim eksikliği 2019 yılında hatsafhaya varacaktır. Bunun reklamasyona dönmemesi gerekir. Eğer bu hususa yatırımcılar uymazsa Türk turizminin aleyhinde büyük kampanyalar olabilir. Ben bu hususa da dikkat çekmek istiyorum.

GÖZLEM:

90’larla 2019, 2020 diyelim. Yaklaşık 30 yıllık bir periyot var arada. Kıyaslayabilir miyiz? 90’lardaki Türkiye’deki turistle şu anki turist kalitesi nedir?

GÜMAN KIZILTAN:

Turist kalitesi olarak Türkiye’de bir düşüş görüyorum. Kalite düşmesi derken, gelen turistlerin gelir kalitesinin düşüşünden bahsediyorum tabi ki.

Herhangi bir ahlaki yargıda bulunmuyorum. Yani satın alma gücü yüksek turist azalmıştır. Onu da bir türlü düzeltemiyoruz zaten.

O bakımdan bu piyasanın hızla, hizmet, kalite ve servis üstünlüğüyle ön plana çıkması lazım. Gastronominin iyi ve düzenli tatbiki şarttır, ayrıca tesislerimizin hizmet yönünden son derece iyi bir hale getirilmesi, eleman kalitesi yönünden şarttır diye düşünüyorum.

GÖZLEM:

6-8 Aralık tarihleri arasında İzmir’de Travel Turkey Turizm Fuarı yapılacak. Fuarın ana teması gastronomi olacak ve dünyaca ünlü mutfağı ile Portekiz’in başkenti Lizbon misafir kent olarak katılacak. Fuarda tadım etkinlikleri de gerçekleştirilecek. Ayrıca alt başlık olarak Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi de fuar bünyesinde yapılacak. Bu konudaki görüşleriniz nedir?

GÜMAN KIZILTAN:

10 yıllık geçmişiyle Travel Turkey her sene gelişmektedir. İzmir için faydalı bir toplantı olarak müşayade edebiliriz.

İkincisi; İzmir’deki bu fuar, hem bir tanışmayı hem bir gelişmeyi hem de yabancı ülkelerin otoritelerinin veyahut da turizm sanayisinde faaliyet gösteren alıcılarının da birleştiği bir toplantı olarak faydalıdır.

Gastronominin konu alınması Türkiye’de gittikçe gelişen bir sektör olarak, fevkalede memnuniyet vericidir. Burada bu gelişmeleri faydalı görüyorum.

Bir başka hususa da dikkat çekmek istiyorum; artık şehirlerimizde de yöneticiler, belediye başkanları, valiler, oradaki turizm sektörüne yönelmiş yatırımcılar şehirlerdeki bu yatırımcılar, yavaş yavaş profesyonelleştirmeye başlamışlardır bu fuarda da, dikkat ederseniz, daha çok şehirler ve pavyonları ya da turizm yönünden potansiyeli olan ilçelerin gittikçe arttığını görmekteyiz.

Bir mentalite değişikliği vardır yöneticilerde, idarecilerde ve yatırımcılarda ancak burada artık amatörlüğü bırakıp, profesyonel tarzda gelişimler ve yöntemler ele alınması gerekir. Eski usül potansiyel olarak satış kıvamına getirmeden yapılan hazırlıklar etkin olamaz. O bakımdan artık bu işle de bu ilçelerimizin ve illerimizin genel olarak profesyonel ve sanal alemin enstürmanlarını kullanabilir seviyeye gelmeleri şarttır diye düşünüyorum. Bunun dışında artık gelişen dünyada istekler gelişmektedir ve değişmektedir.

Bu değişimlere ayak uyduran fuarlar devam edecektir. Ama her yıl değişen bu yöntemlerde bunlara dikkat etmek ve bunları da profesyonelce kullanmak şarttır diye düşünüyorum.

Teşekkür ederiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Almanya'dan beklenen karar kısmi olarak da olsa geldi. Almanya'dan Aydın, Muğla, İzmir ve Antalya şehirlerine gelmek isteyenler için seyahat kısıtlaması olmayacak.

Alman hükümetinin turizm sorumlusu Thomas Bareiss, Türkiye'deki turistik işletme sahiplerinin yüreğine su serpen bir açıklamaya imza attı.

Yayın kurulu üyemiz ve yazarımız Emekli Turizm Müsteşarı Güman Kızıltan, turizmdeki son gelişmeleri değerlendirdi.

İzmir'in kuzeyindeki Dikili ilçesi koylarıyla izole tatil imkanı sunuyor. Henüz gelişmekte bir turizm bölgesi olması kalabalık yerler istemeyen vatandaşlar için Dikili...

Dünya turizm sektörünü İzmir’de bir araya getiren Travel Turkey İzmir Uluslararası Turizm Fuar ve Kongresi, bu yıl 3 – 5 Aralık 2020 tarihleri arasında düzenlenecek.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Başkanı Kenan Yalavaç, Avrupa Birliği’nin (AB) 1 Temmuz’dan itibaren dış sınırlarını açma kararı aldığı 15 ülke arasında ...

Kuşadası, Çeşme, Ayvalık ve Foçalı esnaf, ilçelerindeki rakamların, Bodrum’da telaffuz edilen rakamlarla asla kıyaslanmayacağını, ekonomik tatil yapmak isteyenleri ilç...

Yazarlar
Website Security Test