Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hayvancılığın düğünü başlıyor

20.10.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin ilk ve tek canlı hayvan fuarı ile ulusal süt zirvesi, 5-8 Kasım tarihleri arasında Aydın’ın turizm kenti Kuşadası’nda düzenlenecekÖlü sezonda fuar nedeniyle Kuşadası, 80 bin kişiyi ağırlayacak. Fuarın, otelcisinden restoranına kadar ilçe ekonomisine dolaylı katkısı 10 milyon lirayı bulacak.  Aydın ve Kuşadası’na yön veren tüm kamu kurum ve kuruluşların tek yürek olduğu fuarın tanıtımında konuşan Platform Fuarcılık Genel Müdürü Gül Ceylan,  “Herkesin elini taşın altına koyduğu Anadolu EXPO 2. Canlı Hayvan Fuarı, Aydın’ı hayvancılığın marka kenti yapacak. Bu fuar, sektörün düğünü olacak” dedi. 

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde düzenlenecek Türkiye'nin ilk ve tek canlı hayvan fuarı özelliğini taşıyan Anadolu EXPO 2. Canlı Hayvan Fuarı ile 3. Ulusal Süt Zirvesi, Efes Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıda  Aydın ve Kuşadası’nın belediye, turizm, hayvancılık, gıda, tarım, ziraat , meslek odaları, ticaret odası, ticaret borsası ile kaymakamlığın tüm temsilcileri hazır bulundu. 

Platform Fuarcılık Genel Müdürü Gül Ceylan, Aydın günümüzde hayvancılıkta çok önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekerek, “ Süt gibi hayvansal ürünleri işleyip piyasaya sunun çok sayıda işletme  burada bulunuyor. Verimli tarım arazileri, bölgenin süt ve et üretiminin yüksek oluşu, büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısı da bu fuar için en iyi yerin Aydın olduğunu gösteriyor. Bizim hedefimiz üreticinin yüzünü güldürmek. Eğer üreticimiz hak ettiğini alabilirse o zaman Aydın da hak ettiğini alır, Kuşadası da. Bunun yolu da profesyonelce düzenlenmiş fuarlarda hem üreticinin hem alıcının buluşmasından geçiyor” dedi. 

    

Fuarın 11 ülkeden gelecek alıcıları buluşturmanın yanında teknolojik gelişmelerin de paylaşılacağı bir ortama ev sahipliği yapacağını söyleyen Ceylan, “Dünya’nın ve Türkiye’nin dört bir yerinden insanlar turizm için ölü sezon olarak görülen Kasım ayında Kuşadası’na gelecek. Burada 4 gün geçirecekler ve 80 binin üzerinde ziyaretçimizi ağırlayacağıyız. Bunun anlamı şudur. Aydın ve Kuşadası  fuarına sahip çıktı. El birliği yaptı, elini taşın altına koydu. Ortaya çıkan güçbirliği ile  Anadolu EXPO 2. Canlı Hayvan Fuarı, Aydın’ı hayvancılığın marka kenti haline getirecek. Bu fuar, sektörün düğünü olacak” diye konuştu. 

DÜNYA VİTRİNİNE TAŞIYACAK

Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri (HAYKOOP) Merkez Birliği Genel Başkanı Ahmet Ertürk, fuarın heyecan verici olduğuna dikkat çekerek bunun için Aydın ve Kuşadası’nın tek yürek olduğunu söyledi. Ertürk, “Sektör son teknolojik gelişmeleri bu fuarda görecek. Hayvancılık ve tarım, Türkiye’nin geleceği. Bu fuar, Türk hayvancığın verimliliğini geliştirmesi için gerekli bilgi ve birikimin sektörle buluşmasını sağlayacak. Dünya vitrininde sergilenmesinde de aracı olacak” diye konuştu. 

      

Aydın İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Altan Bilgen de fuarı sahiplendiklerini söyledi. Bilgen, “Üzerinde hasaslıkla durduğumuz Anadolu EXPO Hayvancılık Fuarı, sektöre yön verecek.  Yalnızca bununla da sınırlı kalmayıp en güzelini de gösterek. Çünkü fuarda, en verimli besi sığırı yarışması yapacağız” dedi.

ASLAN PAYI ARTACAK

Aydın Efeler Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı ise, sorunların tartışıldığı, çözümlerinin de gösterildiği bir fuar gerçekleştirileceğini söyledi. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Aydın Koordinatörü Erhan Çiftçi ise fuar bünyesinde düzenlenecek 3. Ulusal Süt Zirvesi’ne dikkat çekerek “Et ve süt işletmelerimiz pastadan aslan payını alıyor. Bu payı daha da artırmak için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu. 

TAM DESTEK

Kuşadası Belediyesi Başkan Yardımcısı  Ayşe Şerifoğlu, fuarın 10 bin kişi kapasiteli Efes Kongre Merkezi’nde düzenleneceğini, gerekli tüm desteği vereceklerini belirtti. Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği Başkanı Tacettin Özen geleneksel olarak düzenlenecek bir fuarın temellerinin atıldığını belirtti. Aydın Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı Adem Üçgül de fuarın yalnızca hayvancılık sektörünü değil turizm sektörünün de önemli bir halkası olduğuna dikkat çekti. Üçgül, “Ölü bir sezonda 50 bin kişinin katılımı, konaklaması yemesi içmesi ekonomiye de yansıyacak. İşte böyle fuarlar ile Aydın bir lokomotif olabilir” diye konuştu.

11 ÜLKEDEN ALICILAR GELECEK

5-8 Kasım tarihleri arasında  45 bin metrekarelik alanda kurulan Kuşadası Efes Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek  Anadolu EXPO 2. Canlı Hayvan Fuarı’nda büyük ve küçükbaş hayvanlar sergilenecek. Büyükbaş sığır ırkları, küçükbaş koyun keçi ırklarının yanısıra çiftlik ekipmanları ve teknolojileri, süt teknolojileri, et teknolojileri, biyogaz ve arıtma sistemlerinde son yenilikler görücüye çıkacak. Fuarda üreticiler, yurt içi ve Cezayir, Tacikistan, Azerbaycan, Gürcistan,  Tunus,  Makedonya, Hindistan, Türkmenistan, Pakistan, Rusya ile Sudan’dan gelecek  alıcılarla bir araya gelecek. Sektörün önde gelen firmaları, birlikler, kooperatifler stant açacak. 

TRAKTÖR SAHİBİ YAPAN FUAR

Üreticinin yüzünü güldürecek fuarın çiftçi ziyaretçileri,  özel hediyeleri de kazanma şansı yakalayacak. Yapılacak çekilişle bir çiftçi, son model traktörün sahibi olacak. 

3. ULUSAL SÜT ZİRVESİ

Fuar ayrıca 3. Ulusal Süt Zirvesi'ne de ev sahipliği yapacak.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Aydın İl Müdürlüğü ile Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği işbirliğindeki zirvede sektörün sorunları masaya yatırılacak, çözüm önerileri getirilecek. 

EN GÜZELLERİ SEÇİLECEK

Aydın Kırmızı Et Üreticileri Birliği önderliğinde gerçekleştirilecek olan Anadolu Expo 2. En Verimli Besi Sığırı Yarışması'nda bölgenin birbirinden nitelikli büyükbaş ve küçükbaş ırkları boy gösterecek .

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından pestisitlerin zararları konusunda farkındalık yaratmak ve Türkiye'de pestisit kullanımını azaltmak amacıyla yürütü...

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2020 yılı mücadele programı kapsamında; İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü uzmanları işbirliği ile ...

Tarım sektöründe faaliyet gösteren kadın girişimcilere destek vermeyi amaçlayan KAGİDER Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı 8 – 9 Şubat 2020 tarihlerind...

Haydarlı Köyü Kırsal Kalkınma Kooperatifine Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu'ndan destek geldi. Üretici ile aracıyı ortadan kaldırma hedefiyle yola ...

Türkiye'nin tarım, gıda ve ormancılık alanında tek medya sivil toplum kuruluşu olan Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD) 3. Olağan Genel Kurulunu Ankara'da...

Üreticinin yarım asırlık temsilcisi KÖY-KOOP, Türkiye’nin dört bir tarafından gelecek ortaklarının ürettiği ürün zenginliğiyle bu sene Antalya’da 9.'su düzenlenecek Yö...

Topraksız tarım yöntemleri gün geçtikçe gelişiyor. Gelecekte tamamen topraksız tarıma mı geçilecek?

Yazarlar
Website Security Test