Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Arpa ve Buğday rekoltesinde düşüş

3.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde buğday ve arpa veriminde geçen yıla göre yüzde 50 azalma olduğu açıklandı.

Çavdarhisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Çalışkan, yaptığı açıklamada, ''Geçen yıla göre Çavdarhisar ovamızda buğday ve arpada yüzde 50 civarında verim kaybımız var. Bunun sebebi aşırı yağışlar ve dolu yağışı oldu. Özellikle dolu yağışı ürün kaybında büyük rol oynadı'' dedi.

Geçen yıl 10 dönüm arazisinden, 8 ton ürün aldığını belirten Çavdarhisarlı kadın çiftçi Birsen Ada, bu yıl aynı araziden 4 ton ürün alabildiğini açıkladı.

20 yıldır çiftçilik yaptığını belirten Birsen Ada, ''Geçen yıl dönüm başına 800 kilogram ürün aldık ancak bu yıl aşırı yağışlar ve dolu yağışları nedeniyle dönüm başı 350 ile 400 kilogram arası ancak alabildik. Traktör ve işçilik giderlerini hesapladığımızda bu yıl tamamen zarar ettik'' diye konuştu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Haydarlı Köyü Kırsal Kalkınma Kooperatifine Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu'ndan destek geldi. Üretici ile aracıyı ortadan kaldırma hedefiyle yola ...

Türkiye'nin tarım, gıda ve ormancılık alanında tek medya sivil toplum kuruluşu olan Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD) 3. Olağan Genel Kurulunu Ankara'da...

Üreticinin yarım asırlık temsilcisi KÖY-KOOP, Türkiye’nin dört bir tarafından gelecek ortaklarının ürettiği ürün zenginliğiyle bu sene Antalya’da 9.'su düzenlenecek Yö...

Topraksız tarım yöntemleri gün geçtikçe gelişiyor. Gelecekte tamamen topraksız tarıma mı geçilecek?

İzmir Ticaret Borsası 2018/2019 sezonunda kuru incir rekoltesi tahminini önceki seneye oranla yüzde 2,25 artırarak 80 bin ton olduğunu açıkladı.

KÖY-KOOP Genel Başkanı Neptün SOYER, Yönetim Kurulu Üyesi bölge başkanlarıyla, ülkemiz ekonomisini hedef alan saldırılarla ilgili görüşmelerde bulundu.

Ulusal Süt Konseyi’nin çiğ süt litre fiyatını 1,7 TL olarak açıklamasıyla süt sektöründe tartışmalar alevlendi.

Yazarlar
Website Security Test