Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sağırsultan

7.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Merhaba!.. Duyduk duymadık demeyin, “Ben Sağırsultan’ım, bu haftadan itibaren GÖZLEM’de yazmaya başlıyorum.

“Sağırsultan’ım” ama biliniz ki, her şeyi duyar, her şeyi görür, her şeyi yazarım. Her yerde arkadaşlarım vardır, benim görmediklerimi, duymadıklarımı, onlar görürler, duyarlar ve gördüklerini, duyduklarını bana anlatırlar; ben de yazarım.

Boşuna uğraşmayın; “Benim kim olduğumu bulamazsınız”; ama bilesiniz ki, ben sizi bulurum. Zira okulda arkadaşım, askerlikte arkadaşım, iş hayatında arkadaşım, siyaset ve çevresinde arkadaşım, basında arkadaşım, seyahatte arkadaşım, kadehlerde arkadaşım, nargile sohbetinde arkadaşım, tribünlerde, salonlarda arkadaşım olmuşsunuzdur, en azında bir “Merhaba” deyip, el sıkışmışızdır!..

Şimdi “Merhaba” diyerek yazmaya başlayalım!

 

Şaşırdılar!..

AKP – MHP Cumhur ortaklığı, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri seçimlerini “baskın seçim olarak” 24 Haziran’a alınca, İzmir’de en fazla etkilenen parti CHP oldu. Zira normal olarak “yerel seçimler” önce yapılacaktı ve CHP’de kulis, “Belediye Başkanlığı” üzerine yoğunlaşmıştı!

 

Hedef, belediye başkanlığı olunca da, ilk akla gelen koltuk elbette ki, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı” olacaktı.

Yüreğinde aslan yerine, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yatan bazı CHP milletvekilleri ve İlçe Belediye başkanları ile onlara destek veren bazı CHP’li milletvekilleri ve İlçe Başkanları “kol kola girerek”, Aziz Kocaoğlu’nu yerinden etmek için, neredeyse her fırsatta buluşmaya ve mücadelelerini kulis salonlarından gazete sayfalarına taşımaya başlamışlardı. Açıklamalardan, haberlerden anlayabildiğim ve duyduğum kadarı ile bu grubun en önünde milletvekilleri Tuncay Özkan vardı, Tacettin Bayır vardı, belediye başkanları Tunç Soyer vardı, Hasan Karabağ vardı.

Tam da işleri ilerletilirken, hatta “Ben gene adayım” bile dememiş olan Aziz Kocaoğlu’nun peşin peşin önünü kesmek için, “Genel Başkanımız Aziz Başkan’ın yerine başka bir aday istiyor” görüşü yayılmaya başlanmışken, birdenbire “Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin öne alınmasıyla” şemsiye tersine dönüverdi. Şimdi “milletvekilleri liste derdine düşmüş” ve “yerel seçim kulisi” rafa kalkıvermişti. Kulağıma, rota değiştirmek zorunda kalan “Aziz Başkan muhaliflerinin şaşırdığı”  fısıltısı geldi, inanırım!

 

Veto edin!..


Tam da, “İyi Parti’ye CHP’nin 15 milletvekili vererek, grup kurdurup seçimlere girmesini garantilettiği gün”, İyi Parti kurucu il başkanı Yıldırım Ulupınar ve parti il yöneticileri Kitap Fuarı’nı geziyorlardı. Tanıdık bir gazeteci yazara rastladılar. Durumdan gazeteci yazarın haberi yoktu, anlattılar.

Gazeteci yazar sordu; “Kimler geldi partinize, İzmir’den var mı?..”

Ulupınar; birkaç isim saydı ve sonra “İzmir’den de Tacettin Bayır var” dedi.

Gazeteci Yazar, hemen sözünü kesti; “Ben yerinizde olsam bu ismi veto ederdim.”

“Neden” sorusuna gazeteci yazar sadece gülümsedi ve vedalaşarak ayrıldılar.

“Gazeteci yazar” kim mi, ben biliyorum, ama söylemem; öğrenmek isteyen Ulupınar’a sorsun!..

 

Ay yerine enginar!..

 

Urla’nın “ünlü” Enginar Festivali bu sene biraz daha derli topluydu. Geçen yılki izdiham ve kargaşa yaşanmadı. Gelenler keyif aldılar, gezdiler, yediler, içtiler, alışveriş yaptılar.

Belediye Başkanı Sibel Uçar da memnundu, “festival yemeğinde” mutluluğu yüzünden okunuyordu. Her masayı ziyaret etti, sohbet etti, seneye de davet etti.

Bu arada Festivalin bir de “tarihten gelen” misafiri vardı; binlerce yıl önce yaşamış olan Urlalı filozof ve insanlığın ilk gök bilimcisi Anaksagoras!..

Bugüne kadar “elindeki Ay defalarca çalınması yüzünden” boş kalan avucuna “enginar” kondu ve fotoğrafçılara böyle poz verdi.

Fotoğraf çekenlerden bir ziyaretçi ortaya bir soru attı; “Acaba o yaşarken, Urla gene bir enginar kenti miydi?” Cevap veren çıkmadı.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uzmanlar, enflasyonda yaşanan ve halkın “şüphe ile” karşıladığı düşüşün vergi oranlarında ve akaryakıtta yapılan indirimlerle gerçekleştiğini, bunun ise orta vadede da...

19 otelden ikisinin rezervasyonlarının Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur tarafından yapıldığı” haberleri kamuoyunda tepki yarattı. tepki çe...

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türk bankalarının genel durumunu değerlendirdi.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam, ikincisi düzenlenen Ege Ekonomik Forum süresince Ege ekonomisinin ve potansiyelinin Türkiye’nin gündemi...

GÖZLEM, bu soruyu siyasetin duayenlerine ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Rusya ve Ukrayna, bir kez daha savaşın eşiğinde... Rusya’nın üç gemisine el koyduğu Ukrayna seferberlik ilan etti ve Rus Ordusu bölgeye ilave S-400’ler sevk etti. Geri...

GÖZLEM, “AK Parti’nin adayları belli, CHP – İYİ Parti ittifakı kimleri aday göstermeli sorusunun cevabını uzmanlardan aldı, işte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test