Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Arıkan: “İzmir lojistikte merkez bir kent”

4.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Erkan Sevinç sordu, AGL Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Arıkan cevapladı

Akan Global Lojistik kuruluşundan bu güne geçen 30 yıllık zaman diliminde birçok firmanın danışmanlık hizmetlerini üstlenmiş ve birçok önemli projede başarısını kanıtlamış bir firma. Uluslararası hava, kara, deniz ve demiryolu taşımacılığı, sigorta, antrepo, teşvik ve yatırım danışmanlık hizmetlerini geniş ve verimli ağı ile dünyayı takip eden, hizmet kalitesine önem veren bir kuruluş.İstanbul, Tekirdağ, Ankara, Bursa, İzmir ve Mersin şubeleri ile Kara, Hava, Deniz ve Demiryolu gümrüklerinde ithalat ve ihracat işlemlerinde deneyimli personeli ve online Elektronik Veri Değişim sistemi (EVD) ile hizmet veren Akan Global Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Arıkan yanıtladı sorularımızı..

“Ticari öykü nasıl başladı?”

“Abimler yıllar önce bu şirketi devraldılar. Daha sonra ikisi de emekli oldu ve şimdi kardeşimle işi büyüterek devam ettiriyoruz. Sektörümüzde öncüyüz ve ciro bazında ilk 30 arasında yer alıyoruz. Türkiye’nin en önemli projelerinde imzamız var. İstanbul’da çok önemli işlerimiz var. Ankara’da devlet ihaleleri ve teşvikleri ile ilgili bir ekibimiz var. Rusya’da da devam eden bir işimiz var. 2019 da Avrupa’da 6 tane bölgede depolarımızı açmayı planlıyoruz”

 

Gerek Aliağa gerekse Menemen’de önemli projeleri yürütüyorsunuz?

“Her bölgenin ihtiyaçları, gereksinimleri birbirinden farklı. Dolayısıyla bir atılım yapacağınızda merkezden ne kadar uzaklaşırsanız kontrol etmek ve o yapıyı aynı sağlamlıkta kurmak biraz zor oluyor. Özellikle “Star Rafineri” projesiyle beraber hızlı bir ivme kazanarak İzmir’de yerleşik olma yolunda hamle yaptık.

Öncelikle Aliağa ve Alsancak’ta ofisler kurduk. Şu anda da İzmir’in büyük firmalarıyla yollarımızı birleştirip sadece gümrükleme özelinde değil, lojistik, danışmanlık ve diğer devletle ilgili yatırımlar ve teşviklerle beraber İzmir’de kendimize bir alan edindik. İzmir’de depo hizmetleri de veriyoruz. Ayrıca Menemen Serbest Bölge’de bir ofisimiz var. İlerleyen günlerde Ege Serbest Bölge’ye de bir ofis açma düşüncemiz var. Böylelikle İzmir’de 4 ofisimiz olacak”

 

“İzmir’de bir gelecek görüyorsunuz demek ki”

“Ülkeye giren dış ticaret hacmine baktığımızda, her şeyde olduğu gibi bunda da İstanbul birinci. İkinci sırada ise İzmir’i görüyoruz. 3. Mersin ve 4. olarak Ankara’yı sayabiliriz. Bizim zaten buralarda bu yapıyı kurmamız gerekiyordu. İzmir’e bir şeyler katabileceğimizi düşünerek yapıyı burada güçlendirme yoluna gittik. İzmir’in potansiyeli çok yüksek. İstanbul’daki genişleme nerdeyse yüzde 100 kapasiteye erişti. Ama İzmir hem konumu hem de son dönemdeki yatırımların merkez noktası olması açısından önemli bir kent. Aliağa’da serbest bölge kurulması gündemde. Öte yandan bizim gümrük işlerini yaptığımız bir firma Menemen’de ciddi bir yatırım yaptı. Birçok firma İzmir ve çevresinde çok önemli yatırımlar yapıyor. Bu yatırımlarda önemli alanlarda kendilerine avantaj sağlıyorlar. Dolayısıyla bizim de işimiz lojistik ve gümrük müşavirliği olduğu için dış ticaretin yoğunlaştığı ve ivme kazandığı her yerde olmak durumundayız. Şu anda o anlamda İzmir’i parlayan yıldız gibi görebiliriz. Bunun yanında zaten İzmir’de yaşamak bir ayrıcalık. Biz İzmir’i, İzmir bizi tanıdıkça ilişkiler daha da kuvvetlenecek gibi duruyor”

 

 Alsancak Limanı konusunda ne düşünüyorsunuz?

“Alsancak limanının biran önce buradan taşınması lazım. Petkim limanı şu anda en büyük liman ama Çandarlı ondan da büyük olacak. Bence Aliağa’yı lojistik üs yapmalı. Alsancak Limanı turistik amaçlı kullanılmalı. Alsancak Limanı, tam şehrin içinde kalmış bir gümrükleme alanından ziyade, tam donanımlı bir yat limanı olabilir”

 

Sektöre genel olarak baktığınızda Türkiye nerede?

“Biz karayolunda iyiyiz. Zaten firmalar da genelde TIR taşımacılığını tercih ediyorlar. Özellikle AB ile yaptığımız ticarette hem kendi lojistik firmalarımız hem de uluslararası lojistik firmalarının aksiyonları iyi yönde ilerliyor. Gemi yoluna baktığımızdaysa yeterli ivmeyi yakalayamasak da totalde hacim olarak düşünürsek taşınan malla alakalı gemi yolu da pastadan büyük bir dilim alıyor. Ama demiryolunu da işletebilmemiz lazım Türkiye’de. Dünyadaki lojistik pastasından Türkiye’nin aldığı paya baktığımızda Belçika’nın gerisindeyiz. Bizim sektörümüzde ne kadar büyürseniz iş o kadar size geliyor. Dolayısıyla uluslararası anlamda taşıdığınız eşya hacmine göre size fiyat veriyorlar. Bunun sebeplerinden biri de daha çok parsiyel taşımacılığa yönelmesinden kaynaklanıyor. Butik hizmet verildiğinde fiyatlar diğerlerine nazaran yüksek kalıyor. Bunlar da tabii ki lojistik sektörünün gelişmesini engelliyor. Devletin uluslararası taşımacılıkla alakalı firmaları ve lojistik alt yapıları biraz desteklemesi gerekiyor. Ben Malatyalıyım. Gümrük ve Ticaret Bakanımız ile İzmir’de bir araya geldik. Bakanımız da Malatyalı.,çok düzgün ve temiz birisi.Yaklaşımı çok olumlu”

 

Ekonomik dalgalanmalardan sektör nasıl etkileniyor?

“Ekonomik dalgalanmalardan tabii ki her sektör gibi etkileniyoruz. Ekonomik kriz sadece bizde değil tüm dünyada var ve küresel sermaye bu krizin aşılmasını istiyor. Ben seçim kararının doğru bir karar olduğunu düşünüyorum ve seçimden sonra ekonominin rayına oturacağına inanıyorum. Bizler işadamları yatırımlarda geri adım atmamalıyız. Büyümeni sürdürüp krizden sağlam çıkabiliyorsan güçlü firmasındır”

 

Survivor’ın tüm işleri de sizdeymiş. İlginç anılar da vardır?

“Öyle. Evet, Acun Medya’nın tüm lojistik işlerini biz yapıyoruz. Acun Medya 5 yıldır bizde. Gurur duyuyoruz. Anı deyince ilk aklıma gelen şu oldu. Kıbrıs’ta yapılacak bir finalden önce telefon geldi. Finalde bir mangal partisinin verileceği, bu partideki etlerin Nusret tarafından organize edileceği söylendi. Bu etlerin bir an önce Kıbrıs’a gitmesi gerekiyordu. Ancak etin ihracatı Kıbrıs’ta bazı proseslere bağlı. Kolay bir malzeme değil, ithalat ve ihracat yapmak için. Bizim öncelikle buradaki prosesleri, daha sonra da Kıbrıs’taki prosesleri halletmemiz gerekiyordu. Oradaki yetkililerle irtibata geçerek çok kısıtlı zamanımızın olduğunu, projenin bir anda bizim önümüze geldiğini ama Survivor’ın finaline bu etleri bir şekilde yetiştirmemiz gerektiğini izah ettik. Sağ olsunlar onlar da bize yardımcı olmak amacıyla prosesleri minimuma indirip ellerinden gelen desteği vereceklerini söylediler. Bizden de küçük bir ricaları oldu. Biliyorsunuz Kıbrıs’ın hellim peyniri meşhurdur. Onlarda canlı yayında Acun Ilıcalı’nın hellimden bahsetmesini rica ettiler. Tamamen gastronomi turizmine katkı sağlaması açısından tarafımıza iletilen hoş bir ricaydı bu. Biz de Acun Medya’ya bu ricayı ilettik, onlar da kabul ettiler. Biz bu diyalogları oluştururken, ne yazık ki çok üzücü bir haberle sarsıldı ülkemiz. Atatürk Havalimanı’na düzenlenen saldırı dolayısıyla yarışmanın finali ertelendi. Acun Medya bizim için değişik bir etiket tabii”

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2015’de yapılan kapsamlı anlaşmadan çekilen ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları, üçüncü ülke ve şirketleri de kapsayacak şekilde uygulamaya kondu. Ham petrolünün ...

Gözlem’e konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hizmette devamlılığa vurgu yaparak “Biz bilim ne diyorsa onu yaptık. Gelecek başkan da bu anlayışı de...

TÜFE’nin alt kalemlerinden ev eşyası grubunda yüzde 38, ulaştırmada yüzde 32; gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 31,5 ve konutta yüzde 25,72 artış gerçekleşti. Yılbaşı...

Dünya ABD'deki kritik ara seçimler tamamlandı. Demokratlar Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu Cumhuriyetçiler’in elinden alırken, Cumhuriyetçiler ise Senato’daki çoğunl...

USB ve PwC’nin raporuna göre Türkiye’deki dolar milyarderi sayısı 29’dan 36’ya çıkarken uzmanlar, gelir dağılımındaki dengesizlik ile işsizlik ve enflasyonun getirdiği...

Yazarlar
Website Security Test