Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Siyasetin duayenleri Cumhurbaşkanlığı seçimi için ne düşünüyor?

27.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

GÖZLEM, Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek olan seçimi, öncesi ve sonrasıyla Ali Naili Erdem’e, Hikmet Sami Türk’e, Ertuğrul Yalçınbayır’a sordu, işte cevapları…

 “Cumhur İttifakı”nın ilanıyla 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili erken seçimi için geri sayım başlarken karşılıklı sert eleştiriler de giderek artıyor. AKP ile MHP “Cumhur ittifakı”nda birleşirken, muhalefet geçen haftayı, “Hayır” cephesini birleştirecek bir “Ortak aday” arayışında geçirdi. CHP’den 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesi ‘Cumhur ittifakı’nda planları bozmuşa benziyor. Saadet Partisi’nin Abdullah Gül’ün ismini “ortak aday” olarak gündeme getirmesi, seçim tarihini açıklarken rahat olan AKP ve MHP’de sinirlerini germiş görünüyor.

 

Ankara'da muhalefetin aday çıkarma mesaisi

 

Muhalefetin cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak aday arayışı yoğun trafiğe rağmen sonuç vermedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun İYİ Parti, CHP ve Saadet Partisi'nin cumhurbaşkanlığı için ortak aday çıkarması yönündeki girişimleri sonuçsuz kaldı. Bu konuda Meral Akşener'i ikna edemeyen Kılıçdaroğlu, partisinin cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi için CHP yönetimi ve milletvekilleri ile olağanüstü toplantılar gerçekleştirdi. CHP’de cumhurbaşkanlığı adaylığı için Yılmaz Büyükerşen, Muharrem İnce, Murat Karayalçın ve İlhan Kesici isimleri konuşuluyor.

CHP’nin adayı, Partisinin yönetim organlarından “oy birliği ile yetki alan” Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarafından, cumartesi günü İl Başkanları ve Pazar günü Merkez Yönetim Kurulu ile yağacağı toplantılardan sonra” ilan edilecek.

 

Gül aday olacak mı?

 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Abdullah Gül’ün adaylığı için Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener ile görüştü. Akşener, haftalardır sürdürdüğü “Cumhurbaşkanlığı için 100 bin imza ile aday olacağım” açıklamasnı, bu temaslar sırasında bir de yazılı olarak duyurunca, “Gül’ün çatı adaylığı projesi” çoktü. CHĞ’den de “Bizim zaten böyle bir tercihimiz yoktu, olmadı” açıklamaları geldi.

 

Karamollaoğlu, Çarşamba günü Abdullah Gül ile görüştü. Saadet Partisi yetkilileri, ziyaretin bir çeşit "nezaket ziyareti" olduğunu belirtiyor ama Gül'ün adaylığı konusunda herhangi bir gelişme olmadığına da vurgu yapıyordu.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı adayı için adı geçen Abdullah Gül ile yaptığı görüşmeye ilişkin, "Birlikte çalıştığım cumhurbaşkanları ve başbakanlar benimle görüşme davetinde bulunduğundan bunu yerine getiririm. Bununla ilgili spekülasyonlara da prim vermem. AK Parti'ye aidiyetim sürerken başa hiçbir siyasi hareketin içinde bulunmam. Partimi bırakmaya niyetim yok. Erdoğan benim de adayımdır" ifadesini kullandı. Erdoğan ile görüşen eski Meclis başkanı Bülent Arınç da “benzer” bir açıklama yaptı.

 

 HDP’nin adayı Demirtaş

 

HDP Parti Meclisi, Selahattin Demirtaş'ın cumhurbaşkanı adayı gösterilmesine karar verdi. HDP’nin adayın açıklanması için 30 Nisan’da görülecek Selahattin Demirtaş’ın davasını beklediği ve açıklama için en geç tarih 1 Mayıs olarak belirlendi. Demirtaş halen hakkında devam eden davalar nedeniyle Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor. Demirtaş’ın HDP’nin adaylık teklifine verdiği yanıtta, “Aday olma kararının kendisine bırakılması durumunda” teklifi kabul ettiği belirtildi.

 

YSK’nın seçim takvimi

 

Öte yandan YSK seçim takvimi taslağını siyasi partilere gönderdi. CHP'liler seçim takvimine göre partilerin “ittifak konusunda 3 Mayıs'a, cumhurbaşkanı adaylığı için de 15 Mayıs'a, milletvekili listeleri için 21 Mayısa kadar” süre aldığını belirtiyor ve bu sürede muhalefetteki görüşmelerin süreceğine vurgu yapıyor.

 

 

 “TÜRKİYE'Yİ ÇAĞDAŞLIĞA GÖTÜRECEK BİR ADAY OLMALI”

 Ali Naili Erdem (Eski Milli Eğitim Bakanı) - Bu seçim Türkiye'nin demokrasiye, cumhuriyete, modernleşmeye, batılılaşmaya karar vermesinin mihenk taşı olduğu bir seçimdir. Ya Arabın hurma bahçelerine talim olunacak, ya da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de söylediği gibi çağdaş medeniyete gidilecek. Böyle olunca konu A Partisi, B Partisi meselesi değildir... AKP ile MHP'nin yapmış olduğu ittifakın cumhurbaşkanı adayı belli. Onun dışında olan siyasi partilerin adayları ise belli değil. Bana göre ortaya konulan hedefe, kim, hangi lider yada hangi aday uygun ise onun etrafında birleşilmesi lazımdır. İlla CHP'li, İYİ Partili olsun tarzı bir görüşün içinde değilim. Birinci oylamada hiçkimse zaten yüzde 50+1'i bulamayacağına göre ikinci oylama için söylediğim üslubun içinde birleşmeleri lazımdır. Saadet Partisi de kendisine göre bir aday çıkarmaya çalışıyor. Abdullah Gül'ün ismi geçiyor. Ama bütün bunlar birinci tur için düşünülebilecek adaylardır. İkinci tur için düşünülebilecek aday Türkiye'yi çağdaş uygarlık düzeyine çıkarma yeteneğine sahip olacak bir anlayış olması lazımdır.  Ekmelettin İhsanoğlu gibi bir aday içine düşülmemesi lazımdır. Türkiye'yi bugün içinde bulunduğu ekonomik, sosyal, rejim konusundaki zaafiyetten kurtacak nitelikte kim ise onun etrafında birleşilmelidir. Abdullah Gül'ün etrafında birleşme gibi bir eğilim yanlıştır... Takdir tabiki Saadet Partisi'ne ait ama Abdullah Gül'lü bir aday Türkiye'nin hayrına değildir.

 

 

“MUHALEFET İKİNCİ TURDA BİRLEŞEBİLİR”

Hikmet Sami Türk (Eski Adalet Bakanı) – “Anayasa hükümlerine göre siyasi parti gurupları aday gösterebiliyor. Milletvekili seçimlerinde toplam oyları yüzde 5’i bulan partiler ve 100 bin seçmenin imzasıyla aday olabiliyor. Meral Akşener’i grubu aday gösterilebilir ama kendisi 100 bin imza ile aday olmak istediğini söylüyor. Bu konuda tartışmaya açık sıkışıklık takvim var. Şu ana kadar Sayın Erdoğan’ın adaylığı kesin. Meral Akşener adaylığını açıklamış durumda. HDP Selahattin Demirtaş’ı aday gösterme kararı aldı. Geriye CHP kalıyor. CHP’nin adayı henüz açıklığa kavuşmuş değil. Parti Meclisi Sayın Kılıçdaroğlu’na yetkiyi verdi. CHP ortak aday için İYİ Parti ve SP ile görüşmeler yaptı, bir sonuç alamadı. Bugünlerde çok çeşitli senaryolar öne sürülüyor. CHP’nin Abdullah Gül’ü aday göstereceği dahi konuşuldu. Akşener kendisi aday olacağını açıkladığına göre muhalefetin bir aday etrafında birleşmesi zor görünüyor. CHP’nin de bir aday göstereceği görülüyor. Görünen birinci turda her parti kendi adayıyla seçime gidecek. Muhalefetin ikinci turda ortak aday etrafında birleşeceği görülüyor.”

 

 

“GÜL İLE ERDOĞAN’IN YARIŞMASI DEMOKRATİK OLMAZ”

Ertuğrul Yalçınbayır (Eski Başbakan Yardımcısı) – Demokrasi normal insanların rejimidir. Türkiye’nin ayıplı demokrasisi beklenmeyen ayıplı sonuçlar doğuruyor. Görünen o ki her parti kendi adayı ile seçime gidiyor. Burada en tehlikeli olanı Abdullah Gül ile Recep Tayyip Erdoğan’ın ikinci tura kalarak finalde yarışmasıdır. Çünkü ikisi de aynı kaynaktan beslendi, yarışmaları demokratikte olmaz. Bir tarafta Tayip Bey, diğer tarafta ya Meral Aakşener ya da CHP’nin göstereceği aday ikinci turda yarışır. CHP’nin adayı her ne kadar İlhan Kesici, Muharrem İnce gibi isimler konuşulsa da son anda farklı bir isim olabilir. Benim fikrim İbrahim Kaboğlu en ideal isimdir. İlmi olarak bütün sorunları ortaya koyan evrensel nitelikte bir bilim adamıdır. İstiyoruz ki seçim yarışı demokratik ortamda ve halklı rekabet içinde olsun. Haksız rekabet koşulları demokratik olmaz. Kayıtdışı rekabet demokratik olmaz. Türkiye’nin neredeyse her şeyi kayıtdışı. Ekonomimiz, siyasetimiz, hayatımız, demokrasimiz her şeyimiz kayıtdışı. Din de kayıtdışı yapılmaya başlandı. Demokratik bir ortamda seçim olmaz ve kalite yakalanmazsa Türkiye en geç 1.5 yıl sonra yeniden seçime gider. Son anayasa değişikliğinin gerektirdiği düzenlemeler yapılamadı. Sayın Erdoğan her fırsatta seçimlerin zamanında yapılacağını söylüyordu.  İktidar partisi 1.5 yıl önce seçim kararı aldı. Bir kötü gidişi önlemek için erken seçime gidiliyor. Seçime gidiyoruz ama açıklık ve şeffaflık yok, bir birinin hakkına saygı yok. Sistem üzerinde durulmuyor. Umarım ki bir fırsat doğar bu fırsat da haklı rekabet içinde, demokrasi içinde bir yarıştan geçer. Savaş şartları içinde her şeyi yapmak mubahtır anlayışı doğru değildir. Türkiye normal zamanında yapılacak bir asıl seçime hazırlanmalıdır. Cumhurbaşkanlığı başkanlık sistemi ancak OHAL ile yürür. Türkiye’nin istediği bu hal OHAL değildir.”

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Atınç Abay, konuk olduğu Gözlem Gazetesi Yayın Kurulu Toplantısında Türk şirketlerinin mevcut ekonomik darboğazdan çıkış sürecini iyi yönet...

Gözlem, “Atatürk Düşmanlığının yaygınlaştırılmaya çalışıldığı” bir dönemde Ali Erbaş’ın, Mısıroğlu’nu ziyaretinin arka planını araştırdı ve uzmanlara sordu, işte cevap...

TÜSİAD, “Kalkınmayı esas alan bir perspektifle serbest piyasa ilkelerinden taviz vermeden, ekonomimizi yeniden ayağa kaldırmamız gerekiyor. Bunun yolu en başta şeffaf,...

GÖZLEM öğrencileri bile isyan ettiren olayları ve “Milli Eğitimin yarınını” uzmanlara ordu, işte cevapları…

2015’de yapılan kapsamlı anlaşmadan çekilen ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları, üçüncü ülke ve şirketleri de kapsayacak şekilde uygulamaya kondu. Ham petrolünün ...

Gözlem’e konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hizmette devamlılığa vurgu yaparak “Biz bilim ne diyorsa onu yaptık. Gelecek başkan da bu anlayışı de...

TÜFE’nin alt kalemlerinden ev eşyası grubunda yüzde 38, ulaştırmada yüzde 32; gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 31,5 ve konutta yüzde 25,72 artış gerçekleşti. Yılbaşı...

Yazarlar
Website Security Test