Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

AB, “insani durumu” neden sadece Afrin’de arıyor?

20.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Afrin harekatında haklı ve “insani durum bakımından” çok hassas olan Türkiye’ye karşı, AB’nin 28 ülke imzalı açıklamasını Mehmet Dönmez GÖZLEM için yorumladı.

Avrupa Birliği'ne üye 28 ülkenin Dışişleri Bakanları, Türkiye’nin Afrin’i hedef alarak düzenlediği Zeytin Dalı Operasyonu’nun “bölgede insani durumu daha da ağırlaştırdığı ve yerel halkı evlerini terk etmeye zorladığı” gerekçesiyle eleştirdi. AB’li Bakanlar, ABD, Fransa ve İngiltere’nin hafta sonu kimyasal silah kullanımına karşı Suriye’de düzenlediği askeri operasyonun ardından, barış sürecinin de yeniden canlandırılması gerektiğini vurguladı.

Lüksemburg’da yapılan AB Dışişleri Bakanları toplantısında Suriye’deki son durum ve kimyasal silah kullanımına karşı ABD, Fransa ve İngiltere’nin düzenlediği askeri operasyon değerlendirildi. Zeytin Dalı Operasyonu'nun Suriye'nin kuzeyindeki insani durumu daha da ağırlaştırdığı dile getirilen ortak açıklamada, "Operasyon, yerel halkın yer değiştirmesine neden oldu. AB, başta Afrin'de olmak üzere, Suriye'nin kuzeybatısındaki insani durumun kötüye gitmesinden derin endişe duyuyor ve sivil kuruluşların erişiminin sağlanmasının gerekliliğinin altını çiziyor" denildi.

Ayrıca Astana sürecinin garantör ülkeleri Türkiye, Rusya ve İran’ın bölgede çatışmazlığın sağlanması ve insani yardımın ulaştırılması konularında zayıf kaldığı ifade edildi.

Sonuç bildirgesinde "Suriye’deki çatışmaların sona ermesi için derhal politik sürecin başlaması" ve BM çatısı altında devam eden barış görüşmelerine de şans verilmesi gerektiği vurgulandı. Bildiride, "Dışişleri Bakanları Konseyi, Suriye’ye düzenlenen operasyonun yalnızca rejimin Suriye halkını öldürmek için yeniden kimyasal silah kullanmasını engellemeyi hedeflediğine inanmaktadır" denildi.

 

Ömer Çelik’ten yanıt

 

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Dışişleri Konseyi toplantısının sonuç bildirgesinde Türkiye’nin Afrin operasyonuna getirilen eleştirilere sosyal medya üzerinden yanıt verdi. Çelik, “Suriye’de olup bitenler karşısında üstüne düşeni yapmayan AB, sorumsuzca bir açıklama daha yapmış... Siyasi ve insani hiçbir duyarlılık ve sorumluluk taşımayan bir açıklama bu” dedi.

 

AB’nin, Suriye konusunda hiçbir iş yapmadığını kaydeden Bakan Çelik, “AB sadece ‘izliyor’ ve ‘endişe duyuyor’. Afrin’de ne olduğunu anlamamışlar, sahada ne olduğundan haberleri yok ama büyük cümleler kurarak suçlamada bulunuyorlar” görüşünü paylaştı.

Bakan Çelik, “AB açıklamasında maalesef siyasi ve insani gerekçeler yerine, geçmişte Suriye üzerinde hegemonya kurmuş bazı AB üyesi devletlerin siyasi çıkarları görülmektedir. AB’nin önemli üyesi Fransa’nın Cumhurbaşkanının kimyasal silah kullanımına karşı yapılan saldırının başarılarından biri olarak ‘Türkiye ile Rusya’nın arasını bozmaktan’ bahsetmesi, meselenin ne olduğunu açıkça gösteriyor. Siyasi ilkeler ve Suriye halkı için ayağa kalkması gereken sorumluluk yok AB açıklamasında… Sadece Türkiye karşıtlığı var” dedi.

 

 

“TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKA AÇMAZLARI”

 

Mehmet Dönmez (Emekli Büyükelçi) – “Avrupa Komisyonu'nun açıklanan Türkiye raporunu değerlendiren genişlemeden sorumlu üye Johannes Hahn " AB Türkiye'den dev adımlarla uzaklaştı"ifadesini kullanmıştır.  Bu rapor bugüne kadarki raporlar içinde eleştiri düzeyi en yüksek olanıdır. Gerçi Türkiye'nin üyelik sürecine bağlılığı tekrarlanmış ve mülteciler konusundaki faaliyetleri övülmüş olsa da, temel hak ve özgürlükler, hukukun üstünlüğü konularında geriye gidiş ön plana çıkarılmış ve vurgulanmıştır.

Komisyon raporunda Gülen hareketinin tasfiyesi için yürütülen gayretlerin anlayışla karşılandığı ve desteklendiği belirtilmiş, ancak sürdürülen olağanüstü halin kaldırılması çağrısında bulunulmuştur.

Rapora Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetiminin çabaları ile Ege ve Doğu Akdenizdeki gerilim, Türkiye'ye kaçan iki Yunan askeri ve Kıbrıs Rum Yönetiminin tanınması gibi hususlar dahil edilmiştir.

AB Bakanı Ömer Çelik  rapor hakkında yaptığı açıklamada "olumlu aşamalar içeren, gelecek perspektifi sunan bir eleştiri görmüyoruz" demiştir.

Öte yandan ABD'nin Suriye'den çekileceğine dair tartışmalar Suriye bombardımanı sonrasında devam ederken  Türkiye'nin bombardımana verdiği destek Astana sürecinin geleceği bakımından Türkiye'yi zor durumda bırakacak niteliktedir. Bu destek, açıkça dile getirilmemiş olsa bile Rusya'yı ve ondan daha çok İran'ı hoşnutsuz etmiştir.

Erken seçim kararının açıklandığı bugünlerde Türkiye dış politikada çok yönlü baskılar altına girmektedir. AB raporunda yer alan eleştiri alanlarında Avrupa standartlarına ulaşma çabası içinde olmak kurucu üyesi olduğu Avrupa Konseyi üyeliğinin gereğidir.Suriye'ye yönelik politikasında  tutarlı bir çizgide kalarak uygun taraf  tercihleri yapmak gerekecektir.”

 

 

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

''Tasarruf'' temasıyla hazırlanan 2019 yılı bütçesinde Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinin yüzde 34 ve Cumhurbaşkanlığı bütçesinin de yüzde 233 oranında artırılması t...

Trump yönetimi, “istikrar” bahanesiyle Fırat'ın doğusunda 40 bin kişilik “PKK/ PYD / YPK yerel güvenlik gücü organize etme kararına 8000 militanın eğitimi ile başladı ...

Büyükşehirler paylaşıldı, bazı il ve ilçelerde de “destekleme” olabilecek. Uzlaşmaları analiz eden Mehmet Şakir Örs “Kimin kazançlı çıkacağını tahmin zor” dedi.

Ali Koç, büyük ümitler ve vaatlerle gelmişti; 6 ay geçmeden “Futbol takımı düşme hattının içine düştü”; 3 Büyükler tarihinde böyle bir tablo hiç olmadı; nedenini gazet...

Uzmanlar, enflasyonda yaşanan ve halkın “şüphe ile” karşıladığı düşüşün vergi oranlarında ve akaryakıtta yapılan indirimlerle gerçekleştiğini, bunun ise orta vadede da...

19 otelden ikisinin rezervasyonlarının Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur tarafından yapıldığı” haberleri kamuoyunda tepki yarattı. tepki çe...

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türk bankalarının genel durumunu değerlendirdi.

Yazarlar
Website Security Test