Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dünyada ve ülkemizde belediyecilik

20.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çağdaş yerel yönetim anlayışı ile sosyal demokrasi arasında önemli bir yakınlık vardır.

Belediyecilik kavramının ortaya çıkmasıyla kentleşme olgusu arasında doğrudan bir bağ vardır. İlkel toplumlarda kent yönetiminden söz etmek mümkün değildir. Tarihsel süreçte köleci, feodal ve kapitalist toplumlarda kentler ve toplumlar kendi özgün koşullarına ve dönemin anlayışına koşut olarak, kendi kent yönetimlerini yaratmışlardır.

Bugünkü anlamda belediye yönetiminden söz edilmesi 18. yüzyılın sonlarına denk düşmüştür. İlk kez 1789’da Fransız devriminin ardından yaşanan gelişmeler ve ulus devlet süreci, kent yönetimleri için yeni arayışları da gündeme getirmiştir. Ve bugünkü anlamda belediyecilik gündeme gelmiştir. 1835 yılında da İngiltere’de ilk kez yerel yönetim kavramı kullanılmıştır.

Günümüzde farklı ülkelerde değişik yerel yönetim modelleri uygulanmaktadır. Burada belirleyici olan, o ülkelerin kendi özgün koşulları ve elbette gereksinimleri ve öncelikleridir.

Belediyecilik alanında dünyada böylesi gelişmeler yaşanırken, ülkemizde ise bugünkü anlamda bir belediyeciliği ancak cumhuriyet sonrası dönemde görmekteyiz. Osmanlı döneminde kentlerin yönetimleri ile ilgili konular genellikle esnaf örgütleri ve vakıflar tarafından yürütülmüştür. Cumhuriyetin ilanından sonra yaşamın her alanında gerçekleştirilen çağdaş atılımlara paralel olarak, kentin ve kent yaşamının yeniden yapılandırılması da gündeme gelmiştir. 1930 yılında 1580 sayılı belediyeler yasası yürürlüğe girmiştir. Özellikle 1950 sonrasında yaşanan hızlı göç ve ona bağlı olarak gündeme gelen kent ve kentleşme olgusuna karşın, belediyeciliğin yasal ve yönetsel alanında uzun süre bir değişikliğe gidilmediği görülmektedir. Bu alanda önemli bir yenilik 1984’de kabul edilen büyükşehirlerin yönetimi yasasıdır.

Yerel Yönetim Alanında Ulusal ve Uluslararası Dayanışma

Biçim ve yöntem farklılıklarına karşın yerel yönetimlerin toplumsal yaşamda giderek önemlerinin ve ağırlıklarının arttığı ortak kabul gören bir gerçekliktir. Bu bağlamda yerel yönetim alanında dünya çapında iş ve güç birlikleri oluşmuştur.

 

Türk Belediyecilik Derneği, Ege Belediyeler Birliği ve Kıyı Ege Belediyeleri Birliği gibi oluşumlar, çok etkin olamasalar da ülkemizdeki belediyeciliğin birlik ve dayanışma çalışmalarına örnek olarak gösterilebilirler.

 IULA (Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği) ve FMCU-UTO (Dünya Birleşmiş Kentler Federasyonu) 1996’da İstanbul’da düzenlenen Habitat II Konferansı’nda başlayan uzun soluklu bir süreç sonucunda ve aralarına METROPOLIS – Dünya Büyükşehirler Birliği’ni de alarak “Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Örgütü (UCLG) olarak birleşmişlerdir. Genel merkezi İspanya’nın Barselona kentinde olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Örgütü Ocak 2004’ten itibaren fiilen çalışmalarına başlamıştır. Örgütün temel amacı, “demokratik yerel yönetimin birleşik sesi ve dünya ölçeğinde savunucusu olmak ve uluslararası topluluk ile işbirliği içinde, değerlerini, amaçlarını ve çıkarlarını korumak”tır.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler olarak da anılan yeni dünya birliği, uluslararası topluluk önünde yerel yönetimlerin etkin bir biçimde temsil edilmesini sağlayan, yerel yönetimler ve yerel yönetim birlikleri arasında uluslararası işbirliğini özendiren ve yerel yönetim konusunda dünya çapında temel bilgi kaynağı olan bir örgütlenmedir.

Bu önemli örgütlenmenin yerel yönetim anlayışını vurgulayan ve yerel yönetimlerin günümüzdeki görevlerini irdeleyen kapsamlı kuruluş bildirgesi, yerel yöneticiler ve yerel yönetimlere aday olmayı düşünenler tarafından mutlaka irdelenmelidir. 

Sosyal Demokrasi ve Yerel Yönetimler

UCLG’nin bildirgesinde yer alan çözümlemelerden de anlaşıldığı üzere, dünyada ve ülkemizde hemen her dönemde yerel yönetimlerle toplumcu dünya görüşü arasında önemli yakınlıklar vardır. Çağdaş yerel yönetim anlayışı, kendini en güzel sol ve sosyal demokrat hareket içersinde ifade edebilmiştir. Öyle ki bütün dünyada ‘yerel yönetimler sosyal demokratlardan sorulur’ özdeyişi kendiliğinden yaygınlaşmıştır. Sosyal demokrat hareketler için ‘yerel yönetim ustası’ tanımlaması yapılmıştır.

Bu durum ülkemiz için de çoğunlukla geçerlidir. Kentleşmenin hızlanması ile birlikte özellikle büyük kentlerde yeni arayışlar gündeme gelmiştir. Bu arayışlara karşılık verebilen yeni siyasal ve toplumsal kadroların yönetimlerinde simgeleşen toplumsal belediyecilik anlayışı, etkin ve başarılı örnekler sergilemiştir. Ancak ülkemizde zaman zaman siyaset alanında yaşanan olumsuz gelişmeler, yerel yönetimleri de doğrudan etkilemiştir. Bu alanda zor ve sıkıntılı dönemler de yaşanmıştır.

Sıkıntılar maalesef günümüzde de sürmektedir. Yaşanan onca sıkıntıya ve engellemeye karşın, günümüzde de başarılı yerel yönetim örnekleri olduğunu özellikle vurgulamalıyız. Önümüzdeki dönemde, bu izlerin üzerinden geleceğe yürüyerek ve toplumsal belediyecilik geleneğini canlandırarak, yeni başarıların gündeme geleceğine yürekten inanıyoruz.

 (3) Gelecek Yazı: Yerel demokrasi ve yerel yönetimler

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2015’de yapılan kapsamlı anlaşmadan çekilen ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları, üçüncü ülke ve şirketleri de kapsayacak şekilde uygulamaya kondu. Ham petrolünün ...

Gözlem’e konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hizmette devamlılığa vurgu yaparak “Biz bilim ne diyorsa onu yaptık. Gelecek başkan da bu anlayışı de...

TÜFE’nin alt kalemlerinden ev eşyası grubunda yüzde 38, ulaştırmada yüzde 32; gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 31,5 ve konutta yüzde 25,72 artış gerçekleşti. Yılbaşı...

Dünya ABD'deki kritik ara seçimler tamamlandı. Demokratlar Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu Cumhuriyetçiler’in elinden alırken, Cumhuriyetçiler ise Senato’daki çoğunl...

USB ve PwC’nin raporuna göre Türkiye’deki dolar milyarderi sayısı 29’dan 36’ya çıkarken uzmanlar, gelir dağılımındaki dengesizlik ile işsizlik ve enflasyonun getirdiği...

Yazarlar
Website Security Test