Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Siyasetin parlayan yıldızı Saadet Partisi, oylarını geri alıyor mu?

13.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Necmettin Erbakan’ın ölümünden sonra “AKP’ye kayan Milli Görüş’ün taban oyunun Temel Karamollaoğlu ile geri dönemeye başladığı” görülüyor. GÖZLEM konuyu uzmanlara sordu, işte cevapları

Yerel, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için geri sayım sürerken, 'Milli Görüş’ün siyasi temsilcisi Saadet Parti, iddialı bir duruş sergiliyor.

Bugünlerde siyasetin parlayan yıldızı olarak görünen Saadet Partisi, Milli Görüş’ün lideri Necmettin Erbakan'ın ölümünün ardından bir türlü aradığını bulamamış, seçimlerde ağır yenilgiler ile zaman zaman moral bozuklukları yaşamıştı. Öyle ki Necmettin Erbakan döneminde yüzde 14'lük kalıcı bir oy tabanına sahip olan Saadet Partisi oylarının büyük çoğunluğu zaman içinde AK Parti'ye intikal etmiş ve Saadet Parti “en fazla” 2.5’larda kalmıştı.

Geçen seçimlerde yüzde 0,7 oy oranına sahip olan Saadet Partisi önümüzdeki seçimlerinde önemli bir rol üstlenirken, olası bir ittifakta hangi tarafta yer alacakları da merak konusu. Erdoğan ve Abdullah Gül'ün de içinden çıktığı, adını Necmettin Erbakan'ın koyduğu "Milli Görüş" geleneğini temsil eden Saadet Partisi, Temel Karamollaoğlu liderliğinde seçimlere giderken, bir anda siyasetin en çok konuşulan ve merak edilen partisi haline geldi.

Sevgi seli ile karşılandı

“Lider” olarak yıldızı parlayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun, Konya’dan Ankara’ya gelişinde yapılan “yüzlerce otomobillik” karşılama ve topladığı kalabalık da, “ilginin en büyük göstergelerinden” biri oldu. Karamollaoğlu'na büyük bir sevgi seli vardı. Kilometrelerce konvoy oluşturan partililer, Bala kavşağından genel merkez binasının önüne kadar Liderlerine eşlik ettiler.

Karamollaoğlu, “Ya yok olacağız ya da ihtilafları bir kenara bırakıp birlik olacağız. Bütün insanlık bizi bekliyor. Bunun için de yanlışlarımızın farkına varmamız gerekir ve birbirimizi uyarmamız gerekir. Papağanlar ülkesi haline geldik, bir kişi ne derse herkes onu tekrar ediyor. Önümüzdeki seçimlerde en büyük başarıyı Saadet Partisi olarak biz yakalayacağız. Ne yazık ki bugünkü iktidar, onun elindeki medya ve şakşakçıları yangına körükle gidiyor. Allah rızası için İslami kesime sesleniyorum; kendinize gelin” çağrısı yaptı.

Peki Saadet Partisi'nin Türk siyasetine bu iddialı dönüşü seçimlere nasıl yansır? Karamollaoğlu'nun bu çağrısı yanıt bulacak mı? Gözlem merak edilen bu soruların yanıtlarını aradı ve uzmanlara sordu.

 

 

GİDEN ÖNEMLİOYLAR GERİDÖNECEKTİR

Ali Naili Erdem (Eski Milli Eğitim Bakanı): Zaman içinde AK Parti'ye kayan Saadet Parti oy tabanı, tekrar Saadet Partisi'ne dönüyor. Gerek Sayın Tayyip Erdoğan için gerekse Tayyip Bey ile hareket edenler için söyledikleri sözlerin doğruluğu geçen zaman içinde ortaya çıkmıştır. Sayın Erbakan, AKP'yi oluşturanların Türkiye'nin hayrına olmadığını, doğru yolda bulunmadıklarını ısrarla söylemiştir. Gerek yasalara gerekse Kuran’a itibar etme, sevme ve yaklaşma konusunda Erbakan AKP'yi kuranların samimi olmadıklarını ısrarla yinelemiştir. O tarihte sayın Erbakan'a inanmayanlar şimdi Erbakan'ın söylediklerinin doğru olduğunu görmüşler ve Saadet Partisi'nin saygıdeğer Genel Başkan Karamollaoğlu'nun etrafında toplanmaya karar vermişlerdir. AKP'ye giden önemli oylar Saadet Partisi'ne dönecektir.

 

 

KARAMOLLAOĞLU TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLDU

Ertuğrul Yalçınbayır (AK Parti kurucularından): Temel Bey genel başkan olduğundan bu yana önemli kararlar alındı. Temel Bey'in ve onunla beraber olan diğer arkadaşlarının ilkeli tutum ve davranışları Türkiye'ye örnek oldu. Bunların arasında şu da var; 2010 anayasa değişikliğinde hata yaptıklarını itiraf ediyorlar. O hatalar zinciri giderek Türkiye'yi parlamenter sistemden kopardı. Yargının üzerinde büyük baskılar meydana geldi. O anayasa değişikliğinin sonuçlarıydı. Temel Bey geçenlerde yaptığı bir açıklamayla; '12 Eylül'de hata ettik” dedi.

Bunu kabul etmek çok önemlidir. Bundan sonraki davranışlarında da gerektiğinde özür dilemeyi, gerektiğinde iktidarı uyarmayı içerdiğini de görüyoruz. Bu tutum ve davranışlar Türkiye'ye örnektir. Bunların arasında parlamenter rejime, kuvvetler ayrılığına dayanan anlayışın sürdürülmesi çok önemlidir. Bunun azlık veya çoklukla ilgisi yoktur, nitelikle ilgisi vardır. Nitelik burada kuvvetlerin ayrılığıdır. Devletin başında olan kişinin yansızlığı, tarafsızlığı, herkesi kuşatması, söz ve eylemlerine dikkat etmesi, toplumsal barışı bu yolla sürdürmesidir. Temel Beyin bu davranışı, Türkiye'nin gündemine de oturmuştur.

Temel Bey'in alacağı oyun giderek artacağını da ümit ediyorum. Bugünkü yönetimin; hem yasamadaki yönetim şeklinin, hem yürütmedeki yönetim şeklinin, hem yargıya olan büyük güvensizliğin topluma yansıması fevkalade önemlidir. Türkiye bu iyi olmayan yönetimin gidişatını görmelidir. Temel bey burada nezaketle, usulüne uygun zarafetle adım atıyor. Bütün partilere ve Türkiye'deki bütün insanlara tercüman oluyor. İktidar bu uyarıları dikkate almadığı takdirde Türkiye daha da kötüye gidecektir. Türkiye'nin bu yönetime dur diyebilmesi Temel Bey gibi siyasilerin tavırları ile çok ilişkilidir. Bu nedenle Temel Bey'in oy olmasa bile kalite olarak daha da yükseleceğini düşünüyorum.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Uzmanlar, enflasyonda yaşanan ve halkın “şüphe ile” karşıladığı düşüşün vergi oranlarında ve akaryakıtta yapılan indirimlerle gerçekleştiğini, bunun ise orta vadede da...

19 otelden ikisinin rezervasyonlarının Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu ETS Tur tarafından yapıldığı” haberleri kamuoyunda tepki yarattı. tepki çe...

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türk bankalarının genel durumunu değerlendirdi.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Başkanı Mehmet Ali Susam, ikincisi düzenlenen Ege Ekonomik Forum süresince Ege ekonomisinin ve potansiyelinin Türkiye’nin gündemi...

GÖZLEM, bu soruyu siyasetin duayenlerine ve uzmanlara sordu, işte görüşleri…

Rusya ve Ukrayna, bir kez daha savaşın eşiğinde... Rusya’nın üç gemisine el koyduğu Ukrayna seferberlik ilan etti ve Rus Ordusu bölgeye ilave S-400’ler sevk etti. Geri...

GÖZLEM, “AK Parti’nin adayları belli, CHP – İYİ Parti ittifakı kimleri aday göstermeli sorusunun cevabını uzmanlardan aldı, işte görüşleri…

Yazarlar
Website Security Test