Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türk ekonomisi, küresel jeopolitik ve yerel risklere açık

6.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bloomberg’in yaptığı anketi cevaplayan Uluslararası 15 fon kurumundan 13’ünün temsilcisi, Türkiye’yi “yerel politika dolayısıyla en kırılgan ülke” olarak görüyor.

Bloomberg'in,  UBS, Deutsche Bank ve BNP başta, 15 fon kurumunun temsilcisiyle yaptığı anketten, “Türkiye'nin küresel jeopolitik risklere açık olduğu” uyarısı geldi.

Türkiye'nin de aralarında olduğu gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkelere kıyasla daha aktif bir çeyreği geride bırakırken, piyasa oyuncuları yılın geri kalan bölümü için de bu ülkelerle ilgili iyimser bir görüntü çiziyor.

Amundi Asset Management, BNP Paribas Asset Management, CIMB Group Holdings Bhd, Daiwa SB Investments Ltd., Deutsche Bank Wealth Management, FPG Securities Co., Informa Global Markets, Kasikornbank Pcl, Krung Thai Bank Pcl, Mizuho Bank Ltd., Mizuho Research Institute Ltd., Old Mutual Global Investors, SBI Securities Co., State Street Global Advisors ve UBS Group AG'den oluşan 15 fon kurumuyla yapılan ankette gelişmekte olan piyasalara yönelik iyimser algı öne çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın korumacı politikalarından kaynaklanan dalgalanmalar karşısında Meksika pezosu, Çin yuanı ve Güney Kore wonu “en kırılgan para birimleri” olarak gösterilirken, “Türkiye, Brezilya ve Meksika'nın yerel politik gelişmelere daha duyarlı olduğunun” altı çizildi. Piyasa oyuncuları, Türkiye'ye ilişkin değerlendirmelerde jeopolitik risklerle birlikte yerel politikaya ilişkin uyarılarda bulundu.

Anketi yanıtlayanlardan 13 katılımcı “Türkiye'nin yerel politika dolayısıyla en kırılgan ülke olduğunu” düşünürken, sadece bir tanesi “bu riskin orta düzeyli olduğunu” düşünüyor. Katılımcıların önemli çoğunluğu “Türkiye'nin küresel jeopolitik risklere karşı da kırılgan olduğuna” dikkat çekti. Buna göre 15 katılımcıdan 13'ü küresel jeopolitik risklerin Türkiye'ye etkisinin yüksek olacağını öngörüyor.

Bunların yanında katılımcılar “Türkiye açısından Fed, ABD ekonomisi ve enflasyon görünümünün de etkili olacağı” görüşünde. 11 katılımcı “Türk Lirası için bu unsurların yüksek etki göstereceği” görüşünde birleşiyor.

  

“DÜNYADA ‘TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR’ ALGISI OLUŞTU”

Ali Nail Kubalı (Ekonomist) – “Türkiye cari açık veriyor. Türkiye’nin en büyük ve en inatçı sorunu, bu cari açıktır. Türkiye döviz yaratmakta becerikli davranamamıştır. Bu sorun 1950’den beri devam ediyor. Bu sorunu yakın geçmişe kadar sıcak para ile gideriyordu. Para yöneten şirketler, fonları Türkiye’ye yönlendiriliyordu. Bizim cari açığımızı gelen sıcak para kapatıyordu. Biz iktisatçılar bunu eleştirdikçe, bunun daimi bir cari açık kapatma yöntemi olmadığını söyledikçe o zamanki Merkez Bankası başkanları ve ekonomi bakanları ‘önemli olan bu cari açığı finanse etmektir’ diyerek karşı çıkıyorlardı. Dış kaynak, sıcak para olarak değil de gerçek yatırım sermayesi olarak geldiği zaman finanse edilebiliyor.

Türkiye son 1- 2 yıldır cari açığını dış borç ile kapatıyor. Türkiye’yi yönetenler son yıllarda devletin borcunu azaltma yönünde tedbirler alırken, özel sektörün borçlanmasının önünü açtılar. Dövizle borçlanmayı kolaylaştırıp özel sektörü iç borçlanma yerine dışarıdan borçlanmaya yönlendirdiler. Bu durum devletin dış borcunu azaltırken, özel sektörün borcunu artırdı. Özel sektörün borcu devletin görünmese de ülkenin borcudur. Bir ülkenin borçları sonsuza kadar artamaz. Daha önemlisi bu borçlar yatırım olarak artmıyorsa, tüketimle ve döviz getirisi olmayan harcamalarla artıyorsa endişe yaratır.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada uzun süredir devam eden savaş, Türkiye’nin eski müttefikleriyle arasının açılması, dünyada ‘Türkiye nereye gidiyor’ diye bir algı oluşturdu. Oluşan bütün bu olumsuzluklar sebebiyle Türkiye’ye sıcak para da olsa yeterince döviz girmiyor, borçlanmakta zorlanıyor. Türkiye’nin risk algısı artıkça döviz bulması zorlaşıyor.

Batı dünyasında birçok kuruluş, başka ülkeler için sorun etmediği birçok konuyu, Türkiye’nin ekonomisi biraz bozulunca büyük lanse ediyor. Bu da hiç şüphe yok ki Türkiye dünya ekonomisine hakim olan ülkelerle arasının bozuk olmasından kaynaklanıyor.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2015’de yapılan kapsamlı anlaşmadan çekilen ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları, üçüncü ülke ve şirketleri de kapsayacak şekilde uygulamaya kondu. Ham petrolünün ...

Gözlem’e konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hizmette devamlılığa vurgu yaparak “Biz bilim ne diyorsa onu yaptık. Gelecek başkan da bu anlayışı de...

TÜFE’nin alt kalemlerinden ev eşyası grubunda yüzde 38, ulaştırmada yüzde 32; gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 31,5 ve konutta yüzde 25,72 artış gerçekleşti. Yılbaşı...

Dünya ABD'deki kritik ara seçimler tamamlandı. Demokratlar Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu Cumhuriyetçiler’in elinden alırken, Cumhuriyetçiler ise Senato’daki çoğunl...

USB ve PwC’nin raporuna göre Türkiye’deki dolar milyarderi sayısı 29’dan 36’ya çıkarken uzmanlar, gelir dağılımındaki dengesizlik ile işsizlik ve enflasyonun getirdiği...

Yazarlar
Website Security Test